Liptovský hrad bol zanedbaný a pustol. Vďaka dobrovoľníkom láka turistov zo šíreho okolia
TASR
TASR

Liptovský hrad bol zanedbaný a pustol. Vďaka dobrovoľníkom láka turistov zo šíreho okolia

Najdôležitejšia je fyzická pomoc dobrovoľníkov. 

Liptovský hrad je ruina hradu na Liptove. Nachádza sa v okrese Liptovský Mikuláš v katastrálnom území Sestrč, ktoré je súčasťou obce Liptovská Sielnica. Bol jedným z najvyššie položených hradov v strednej Európe. — Foto: TASR - Miroslava Mlynárová  

Liptovská Sielnica 25. júla (TASR) – Krásu Liptovského hradu v ostatných rokoch objavuje čoraz viac turistov. Areál pamiatky bol ešte pred pár rokmi zanedbaný a neudržiavaný, od roku 2016 sa o jeho zveľadenie a propagáciu stará občianske združenie Castrum Liptov. Vlani na hrad prišlo vyše 18.000 návštevníkov.

V okolí hradu sa pravidelne kosí, opravili sa niektoré múry. Ako zhodnotil Ján Mrva z občianskeho združenia, roboty je tam "ako na kostole". Ide najmä o údržbu a opravy. "Pred dvoma rokmi sme opravili múr v dĺžke skoro 100 metrov, no dá sa tam robiť ešte veľa vecí. Potrebovali by sme napríklad kováčsku vyhňu. Máme rozpracované sochy, ktoré tam plánujeme osadiť. Uvažovali sme o trabuchete, takzvanom vrhacom stroji. Ak sa nám podarí urobiť kováčsku vyhňu, premýšľali sme aj nad vytvorením expozície z predmetov, ktoré sú momentálne v Liptovskom múzeu," uviedol pre TASR Mrva.

Foto: TASR - Miroslava Mlynárová

Nadšenci z občianskeho združenia začali hrad a jeho okolie čistiť približne pred siedmimi rokmi. Dovtedy bolo miesto zarastené, nebol tam altánok ani mostíky, ktoré sú v areáli dnes. Lokalitu vyčistili od náletových drevín. Návštevníci si vďaka tomu môžu vychutnať kruhový výhľad na horný a dolný Liptov, Veľký Choč a sčasti aj Oravu.

Združeniu sa v uplynulých rokoch podarilo vydať brožúrku so základnými informáciami o hrade, z rezortu kultúry získali financie aj na knižku. Ako zhodnotil Mrva, najdôležitejšie pre nich však nie sú peniaze, ale fyzická prítomnosť a pomoc ľudí s prácami v areáli hradu. "Ak nám bude zdravie slúžiť, budeme sa snažiť potiahnuť to čo najdlhšie. Chcelo by to však vychovať si nejakých nástupcov, ktorí by prebrali štafetu," zdôraznil.

Foto: TASR - Miroslava Mlynárová

Areál hradu je prístupný po celý rok, vstupné je dobrovoľné. Túra na hrad od termálneho jazera v obci Kalameny trvá približne hodinu, je mierne náročná a vhodná aj pre rodiny s deťmi. Pri jazierku sa nachádza parkovisko. Na záver výstupu je potrebné zdolať železný rebrík.

Liptovský hrad sa nachádza v nadmorskej výške 999,9 metra v okrese Liptovský Mikuláš v katastrálnom území Sestrč, ktoré je súčasťou obce Liptovská Sielnica. Je jedným z najvyššie položených hradov v strednej Európe. Prvýkrát bol písomne doložený v roku 1262. Ide o typický stredoveký gotický hrad, ktorý pri vstupe charakterizovala mohutná štítová parkánová hradba. Má trojuholníkový pôdorys. Skalné bralo, na ktorom sa nachádza, je vysoké 30 metrov. V roku 1474 hrad dobylo a spustošilo žoldnierske uhorské vojsko kráľa Mateja Korvína. Jediná podoba hradu v minulosti sa zachovala na pečati obce Kalameny z 19. storočia.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…