O mamu prišla veľmi skoro. Zora Kolínska očarila srdcia Čechov a Slovákov spevom aj humorom
TASR
TASR

O mamu prišla veľmi skoro. Zora Kolínska očarila srdcia Čechov a Slovákov spevom aj humorom

Od narodenia obľúbenej speváčky, populárnej herečky, nenapodobiteľnej komičky a šarmantnej moderátorky uplynie dnes 80 rokov.

Zora Kolínska — Foto: Reprofoto YouTube/RETRO Slovak, TASR/Rudolf Bihary

Kráľová Lehota/Bratislava 27. júla (TASR) - Obdivuhodný všestranný talent predvádzala ako vynikajúca herečka a speváčka, ktorá naspievala mnohé evergreeny. Zora Kolínska patrila medzi najpopulárnejšie osobnosti slovenskej divadelnej a hudobnej scény, ktorú si mnohí diváci pamätajú aj z populárnej televíznej relácie Repete.

Od narodenia obľúbenej speváčky, populárnej herečky, nenapodobiteľnej komičky a šarmantnej moderátorky uplynie dnes (27. júla) 80 rokov. Zora Kolínska sa narodila 27. júla 1941 v obci Kráľova Lehota, ležiacej v okrese Liptovský Mikuláš.

Prvé angažmá

V roku 1945 sa rodina presťahovala do Popradu, kde navštevovala základnú školu. Už na nej vyhrávala rôzne súťaže v recitácii. Keď mala osem rokov pri autonehode jej zahynula mama. Po absolvovaní gymnázia v Košiciach sa prihlásila na štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, ktoré ukončila v roku 1962.

Prvé angažmán získala v Krajovom divadle v Trnave (1963-1965), na javisku ktorého stvárnila rozmanité postavy, pričom už vtedy zaujala komediálnym herectvom v úlohách Clarise (Sluha dvoch pánov, 1963), Essie (Pekelník, 1964) či Lisette (Hra lásky a náhody, 1965). Prvýkrát sa predviedla tiež ako speváčka.

Z Trnavy zamierila do Bratislavy

Z Trnavy zamierila do bratislavského Divadla poézie. Z neho sa zrodilo v decembri 1968 Divadlo na korze (DnK), ktoré zažiarilo na divadelnom nebi ako kométa. V tomto divadle okrem účinkovania napríklad v Čechovových jednoaktovkách Jubileum - Svadba (1970), v inscenáciách A skameneli v bozku (1970), či Woyzeck (1971) vystupovala tiež ako speváčka v kabaretných programoch Milana Lasicu a Júliusa Satinského.

Zora Kolínská
Zora Kolínská Foto: TASR/Rudolf Bihary

Po nástupe normalizácie a zatvorení Divadla na korze sa stala Zora Kolínska v roku 1971 členkou činohry Novej scény v Bratislave, na ktorej pôsobila až do roku 1990. Práve tento súbor, v ktorom režiséri využili jej mnohostranné nadanie, jej poskytol najväčšie príležitosti. Účinkovala tak v dramatických dielach napríklad Tri sestry (1972) a Ujo Váňa (1974), ako aj v komédiách Žobrácka opera (1966), Chrobák v hlave (1976), Jožko Púčik a jeho kariéra (1979), Kocúrkovo II (1982) i ďalších.

Prominentní textári

S nahrávaním piesní v Československom rozhlase a v Československej televízii v Bratislave začala Zora Kolínska v roku 1965. Na jej spevácku dráhu a profiláciu repertoáru mala vplyv spolupráca so skladateľom Petrom Smékalom, ktorý pre ňu aranžoval a komponoval. Texty pre ňu písal aj Tomáš Janovic, Milan Lasica a Peter Petiška.

Medzi najznámejšie piesne v jej podaní patrí Skús objať dym, s ktorou v roku 1967 vyhrala televíznu súťaž Vyberte si pesničku. Medzi ďalšie hity patrí Tichý hlas, Zabúdaj či úprava ľudovej piesne Červené jabĺčko. Často vystupovala s Ivanom Krajíčkom, s ktorým naspievala známe duety Cesta do neba, Nočné ruže alebo Ponáhľaj sa za ozvenou.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…