Jej starký odišiel z Československa s piatimi dolármi vo vrecku. Plavkyňa Ledecky má dve zlaté medaily
Simona Gálová
Simona Gálová

Jej starký odišiel z Československa s piatimi dolármi vo vrecku. Plavkyňa Ledecky má dve zlaté medaily

Američanka patrí medzi najlepšie plavkyne sveta.

Katie Ledecky získala v Tokiu prvé zlato vo voľnom štýle plávania na 1 500 metrov. — Foto: TASR/AP

TOKIO 29. júla – Štvornásobná olympijská víťazka získala na tohtoročných hrách už dve zlaté medaily. Stredajšie víťazstvo voľného spôsobu plávania na 1 500 metrov prišlo len hodinu po tom, čo skončila v pretekoch na 200 metrov ako piata. V sobotu predvedčivo triumfovala na 800 m voľný spôsob časom 8:12,57 m. Americkú plavkyňu často porovnávajú s jej mužským kolegom Michaelom Phelpsom. Svoju prvú olympijskú medailu získala v Londýne ako pätnásťročná. Katie hovorí, že vôľu a neoblomnosť jej vštiepil jej starý otec, ktorý sa narodil v Československu.

Jej dedko Jaromír sa v hektickom roku 1948 ako 20-ročný vydal do Ameriky, kde získal štipendium na štúdium angličtiny. Po zhoršení pomerov v komunistickom Československu režim tlačil na Jaromírovho otca, aby mu tento nápad vyhodil z hlavy. Otec však stál za svojím synom. Ten odišiel na druhú stranu Atlantiku s piatimi dolármi vo vrecku. Rodina kvôli tomu prišla v Prahe o živnosť, ich dom skonfiškovali vojaci a jeho brat musel ísť pracovať do bane. Jaromír svoju rodinu nevidel celých sedemnásť rokov. Jeho manželka Berta pre SI povedala, že ho tieto roky pomaly zvnútra zabíjali.

Hrdý Čechoslovák

Aj napriek tomu Jaromír, ktorého prezývali Jerry, vyštudoval ekonómiu, dosiahol doktorský titul a na Manhattane začal pracovať ako ekonóm. V Amerike sa zoznámil s Bertou, ktorú do dvoch hodín od stretnutia požiadal o ruku. Keď ho odmietla, robil všetko preto, aby si ju získal. Dokonca sa uisťoval, že po rande s inými mužmi príde bezpečne domov. Koncom roka 1956 sa však nakoniec vzali.

V ich malom byte v Queens čítal české noviny a lásku k Českoslovenku vštiepil aj svojej vnučke. „Môj otec bol v Amerike veľmi tichý. Nikdy nehovoril vtipy, nikdy nikoho neobjímal ani nebozkával,“ prezradil jeho syn Jon. Keď sa vrátil do rodnej krajiny, bavil sa a vtipkoval, akoby bol konečne sám sebou. Až vtedy jeho rodina pochopila, že celé tie roky mu chýbal domov. Katie sa s dedkom častokrát vracala do Európy, no po česky ani slovensky sa nikdy nenaučila hovoriť. „Zdedila som po ňom neoblomnosť a vôľu,“ povedala pre Sports Ilustrated.

K plávaniu Katie viedol jej starý otec z matkinej strany. Bol vojnovým veteránom a na svoju vnučku mal dostatok času. Obaja starí otcovia otcovia umreli, keď bola Katiena kariéra iba v zárodku. Od tej doby sa stala držiteľkou svetových rekordov plávania na trati 400, 800 a 1 500 metrov voľným spôsobom. „Mám veľký rešpekt pred tým, čo vo svojom živote môj starý otec Jerry dokázal a akým prekážkam musel čeliť. Myslím, že jeho život formoval moju schopnosť čeliť všetkým životným výzvam,“ prezradila pre Olympics.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…