Olympioničku chceli násilne odvliecť do Bieloruska. Je v bezpečí, víza jej ponúklo Česko i Poľsko
Simona Gálová
Simona Gálová

Olympioničku chceli násilne odvliecť do Bieloruska. Je v bezpečí, víza jej ponúklo Česko i Poľsko

Vzoprela sa rozkazu odletieť domov a tak ju násilím odviezli na letisko. Športovkyňa sa však napokon dostala do bezpečia.

Atlétka Krystsina Tsimanouskaya kritizovala bieloruských športových funkcionárov. Donútili ju opustiť olympiádu. — Foto: TASR

TOKIO 2. augusta – Bieloruská olympionička, ktorá odmietla rozkaz svojho tímu odletieť domov, je v bezpečí. 24-ročný šprintérka Krystsina Tsimanouskaya strávila noc v hoteli na tokijskom letisku Haneda po tom, čo požiadal o ochranu japonskú políciu. Podľa jej slov ju v nedeľu násilím odviezli na letisko za to, že verejne kritizovala svojich trénerov. Podľa informácii BBC Bielorusko tvrdí, že z tímu ju odvolali kvôli jej emočnému stavu. Športovkyňa sa teraz rozhoduje, ktorá krajina sa stane pre ňu azylom.

Vylúčime ťa z tímu a prídeš o prácu

Timanovskaja sa mala zúčastniť okrem dnešných pretekov na 200 metrov aj štafety na 400 metrov, na ktorý sa vôbec nešpecializuje. Do štafety bola zaradená po tom, čo niektorí pôvodní členovia neprešli dostatočným počtom antidopingových testov. Tréner ju do tímu pridal proti jej vôli a ona sa proti tomu verejne ohradila. „Vyhodili ma z tímu, pretože som na Instagrame napísala o neschopnosti našich trénerov,“ povedala pre Reuters.

V sobotu za ňou prišiel hlavný tréner národného tímu Jurij Moisevič a povedal jej, aby odmietla účasť v behu na 200 metrov. „Mala som povedať, že mám zranenie a že odletím domov. Povedal mi, že ak to nespravím a na tie preteky pôjdem, budem vylúčená z národného tímu, prídem o prácu a bude to mať aj iné následky,“ prezradila v rozhovore pre Tribunu.

S jej trénerom sa však dohodla, že pretekať bude. V nedeľu po obede prišiel do jej izby zástupca národného tímu a povedal jej, že o pár hodín z Tokia odletí. „Potom prišiel psychológ a snažil sa so mnou rozprávať. Posadil sa a predstieral, že som ja a hral nejakú rolu, ktorej som absolútne nerozumela,“ prezradila. Neskôr jej prišli povedať, že má štyridsať minút na to, aby sa pripravila na odchod na letisko.

Kritizovala Lukašenkov režim

Každých desať minút ju chodili kontrolovať či si balí svoje veci. „Písala som si s manželom a príbuznými. Premýšľali sme, čo mám urobiť a kam mám ísť. Rozhodla som sa, že prídem na letisko a tam pôjdem na políciu. Nakoniec som to tak urobila,“ popísala situáciu atlétka. Taktiež uviedla, že keď zverejnila video na Instagrame, v ktorom kritizovala vedenie výpravy, prikazovali jej, aby ho vymazala. Poslúchla ich, pretože sa bála, že ju po návrate do Minska zavrú do väzenia.

Atlétka už v minulosti kritizovala bieloruských športových funkcionárov aj autokratický režim Lukašenka. Kvôli tomu, že sa bojí o svoju bezpečnosť, sa nechce do Bieloruska vrátiť. O tom, ktorá krajina sa stane jej azylom, sa má rozhodnúť počas dnešného dňa. Podľa informácii Reuters dnes ráno navštívila poľské veľvyslanectvo. Víza jej ponúklo Poľsko, ktoré jej v Tokiu poskytlo aj pomoc ich konzulátu. Poľský minister zahraničných vecí Marcin Przydacz na Twitter napísal, že v Poľsku bude môcť atlétka slobodne vykonávať svoju športovú kariéru. Vízum jej ponúkol aj český minister zahraničia Jakub Kulhánek.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…