O zlatú medailu sa kamaráti podelili. História zdieľaných medailí je však oveľa staršia
Simona Gálová
Simona Gálová

O zlatú medailu sa kamaráti podelili. História zdieľaných medailí je však oveľa staršia

Atléti prepísali histórie boja o zlatú medailu v skoku do výšky.

Zlato si na tohtoročnej olympiáde rozdelili skokani do výšky. Naposledy sa niečo také stalo na zimnej olympiáde. — Foto: TASR

TOKIO 3. augusta – Talian Gianmarco Tamberi a Mutaz Barshim z Kataru sa v nedeľu na tokijských hrách podelili o zlatú medailu v skoku do výšky. Po vyčerpávajúcej dvojhodinovej súťaži sa dvojicu nepodarilo rozdeliť, pretože obaja skočili do výšky 2,37 metra. Nerozhodný stav mohli vyrovnať ďalším skokom. Barshim mal však lepší nápad: „Čo tak zlatú medailu pre každého?“. Olympijský funkcionár ich ubezpečil, že takýto postup je možný, musia sa len dohodnúť.

Zlatí kamaráti

Talian Tamberi túto ponuku ihneď prijal a skočil súperovi do náručia. „Pozreli sme sa do očí a bolo to rozhodnuté bez akýkoľvek diskusii,“ povedal taliansky výškar BBC. Tamberi potom v eufórii nad hlavou mával so svojou starou sadrou, ktorú si ponechal po ťažkom zranení, kvôli ktorému sa nedostal na olympiádu v Riu. So svojím súperom z Kataru sa spriatelil v roku 2017 na Diamantovej lige v Paríži, kde Talian neuspel a myslel si, že kvôli zraneniu sa už nikdy nedostane na stupeň víťazov. Katarčan ho upokojoval, že po tak ťažkom zranení to nebude jednoduché, ale zvládne to.

Paradoxom je, že o rok neskôr mal rovnaké zranenie aj Barshim a taliansky priateľ mu vtedy podporu oplatil. Spoločne trénovali, podporovali sa a dodávali si sebavedomie. V Tokiu patrili obaja k favoritom a nakoniec sa ako dobrí priatelia o zlatú medailu podelili. Podľa informácii MCskok do výšky a skok o žrdi jediné dva športy, ktoré umožňujú deliť sa o zlatú medailu. V oboch týchto športoch sa o medailách rozhoduje na základe maximálne výšky. Ak však dosiahli rovnaké výsledky, rozhodnúť môže rozskok. Keď o rozskok nemajú súťažiaci záujem, o zlato sa môžu podeliť.

Preplnené stupne víťazov

Zdieľaná medaila sa v atletickej disciplíne neobjavila už 113 rokov, čo sa nedá povedať o športoch na zimnej olympiáde. Na tej si športovci delia svoje zlaté medaily pomerne často. Naposledy sa tak podľa Olympics stalo v PyeongChangu v roku 2018, kedy nemeckí a kanadskí dvojbobisti zaznamenali rovnaký čas aj po štyroch kolách. Kvôli tomuto výsledku nakoniec zdieľali prvé miesto rovno štyria súťažiaci.

Najviac preplnené pódium bolo na zimnej olympiáde v St. Moritz v roku 1928, kedy sa na stupeň víťazov postavilo až päť rýchlokorčuliarov. O zlato sa delil Nór Evensen a Fín Thunberg a bronzovú medailu si podelili ostatní traja súťažiaci z USA, Fínska a Nórska.

Veľké prekvapenie nastalo aj počas alpského lyžovania v roku 2014 na olympiáde v Soči. Za celú históriu žiadny súťažiaci neskončili s rovnakým časom. Počas zjazdu žien sa však Slovinka Mazeová a Švajčiarka Gisinová zastavili na rovnakom čase 1 minúta a 41,87 sekundy. Obe súťažiace boli vtedy z výsledku nadšené. „Je lepšie byť spolu na prvom meste, ako sama na druhom. Sme si veľmi blízke a teraz sme si ešte bližšie,“ povedala vtedy Gisinová. 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…