Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšila aj v máji
SITA
SITA

Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšila aj v máji

Pod vplyvom zvýšenia obáv obyvateľov z rastu nezamestnanosti a možnosti usporiť finančné prostriedky v domácnosti, indikátor spotrebiteľskej dôvery v piatom mesiaci oproti aprílu klesol.

BRATISLAVA 29. mája - Nárast dôvery v slovenskej ekonomike pokračoval aj v piatom tohtoročnom mesiaci. Indikátor ekonomického sentimentu sa v máji podľa údajov Štatistického úradu SR medzimesačne zvýšil o jeden bod na 92,7 bodu.

"Do výsledku sa premietli najmä priaznivejšie údaje z predchádzajúcich dvoch mesiacov," konštatujú štatistici. Indikátor ekonomického sentimentu je však stále nižší ako v rovnakom období minulého roka, a to o 2,8 bodu. Jeho zaostávanie za úrovňou dlhodobého priemeru sa pritom zmenšilo na 4,9 bodu.

Stavebníctvo rastie

Indikátor dôvery v priemysle sa v máji podľa štatistického úradu zvýšil o 1,7 percentuálneho bodu na hodnotu 3,7 bodu, čím sa dostal mierne nad úroveň dlhodobého priemeru.

"Vývoj indikátora ovplyvnilo očakávané zvýšenie produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch," dodávajú štatistici.

Indikátor dôvery v stavebníctve počas mája pokračoval v raste, keď sa zvýšil oproti aprílu o 0,5 bodu na mínus 36 bodov, a to pod vplyvom mierne optimistickejších hodnotení súčasného dopytu. Zaostávanie indikátora za hodnotou dlhodobého priemeru sa znížilo na 11 bodov.

Zvýšené obavy ľudí

Indikátor dôvery v obchode klesol v máji v porovnaní s aprílom o 1,4 percentuálneho bodu na 7,3 bodu pod vplyvom pesimistickejších hodnotení súčasnej aj očakávanej podnikateľskej situácie. Indikátor dôvery v službách v máji klesol o 5,3 percentuálnych bodov na úroveň 15,7. Vývoj indikátora ovplyvnilo negatívne hodnotenie podnikateľskej situácie i očakávaného dopytu.

Pod vplyvom zvýšenia obáv obyvateľov z rastu nezamestnanosti a možnosti usporiť finančné prostriedky v domácnosti, indikátor spotrebiteľskej dôvery v piatom mesiaci oproti aprílu klesol o 1,7 bodu na mínus 22,5 bodu. "V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je nálada spotrebiteľov o 2,2 bodov priaznivejšia," uvádza štatistický úrad.

Indikátor ekonomického sentimentu je vážený aritmetický priemer z indikátora dôvery v priemysle, indikátora dôvery v stavebníctve, indikátora dôvery v maloobchode, indikátora dôvery v službách a spotrebiteľského indikátora dôvery.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…