Táto podlaha je ako špongia! Absorbuje dažďovú vodu a mohla by chrániť pred následkami silných búrok
Simona Gálová
Simona Gálová

Táto podlaha je ako špongia! Absorbuje dažďovú vodu a mohla by chrániť pred následkami silných búrok

Vo svete vznikajú celé špongiové mestá, ktoré majú vlastnosti ako huba - vodu absorbujú a postupne ju uvoľňujú.

Chodníky a cesty z materiálu, ktorá funguje ako špongia, dokážu absorbovať dažďovú vodu. — Foto: TASR - Chinatopix via AP; AquiPor

🎧 Vypočujte si tento článok:

USA/Čína - Klimatická kríza spôsobuje extrémnejšie a nepredvídateľnejšie záplavy, ktoré spôsobujú škody na majetku a na životoch od západného Nemecka až po Texas. Podľa Independent množstvo zrážok, ktoré napáchali škody v rokoch 1988 až 2017 stálo Spojené štáty americké 2,5 bilióna dolárov. Jedným z dôvodov, prečo sú záplavy v mestách tak ničivé, sú betónové chodníky, cesty a parkoviská zabraňujúce absorpcii vody do zeme. Nový americký startup sa zameral na to, ako môže mestská infraštruktúra zabrániť záplavám. Jedným zo spôsobov, ako tento problém vyriešiť, je výsadba stromov. No tam, kde je v meste potrebná dlažba a nie zeleň, môžu pomôcť lepšie materiály.

Startup s názvom AquiPor prišiel na trh s pórovitou dlažbou, ktorá funguje ako špongia. Materiál dlažby má veľké póry, ktorými dokáže pretiecť voda až do pôdy a zároveň sú dostatočne malé na to, aby sa neupchávali špinou či troskami vecí. „Voda preteká, ale všetko ostatné zostáva na povrchu,“ prezradil pre Fast Company riaditeľ startupu Greg Johnson. Cez póry sa nedostanú ani rozpustené kovy, ktoré sa viažu na pevné materiály, a tak neprejdú do podzemných vôd. „Aplikáciou tejto dlažby do verejného priestoru by sa zachytilo viac vody, a tým sa vytvorí udržateľnejší hydrologický cyklus,“ vysvetlil. 

Špongiové mestá

Cieľom tejto spoločnosti je nahradiť chodníky a cesty touto špeciálnou dlažbou. Zatiaľ však materiál testujú na súkromnom pozemku, pretože s ulicami sa spájajú aj ďalšie technické problémy. Po súkromnom pozemku by chceli tvorcovia vynálezu pokračovať s úpravou parkovísk, námestí a chodníkov. Transformácia miest týmto materiálom by mohla byť efektívnym spôsobom boja proti povodiam. Spoločnosť napríklad tvrdí, že pokrytie stredného mesta v štáte Washington by stálo približne päť miliónov dolárov, zatiaľ čo tradičné „búrkové tunely“ a nádrže na dažďovú vody by mesto stálo 350 miliónov dolárov.  

Čína v roku 2015 zainvestovala nie len do priepustnejšieho asfaltu, ale snaží sa vytvoriť celé „špongiové mestá“, ktoré absorbujú počas búrok viac vody. Koncom júla tohto roku však v jednom zo špongiových miest spadlo počas štyroch dní toľko zrážok, ako malo napadnúť za celý rok a voda v meste stúpala aj napriek lepšej infraštruktúre. „Koncept špongiových miest je skutočne dobrý pre búrky miernej veľkosti. Na extrémne lejaky, ktoré sú dôsledkom klimatickej krízy, sa bude musieť tento systém ešte upraviť,“ prezradil pre VOA Neil Weinstein z neziskovej organizácie zameranej na techniky trvalo udržateľného manažmentu dažďovej vody.

Podľa jeho slov ide o veľmi mladý projekt na to, aby fungoval dokonale. „Koncept špongiových miest je aj naďalej silným uchádzačom na riešenie dôsledkov klimatickej krízy. Dôležité však stále je sústrediť sa na všetky príčiny, ktorú krízu spôsobujú,“ dodal. Odborníci apelujú, že potopa v špongiovom meste Zhengzhou bola varovaním pre všetky vlády, aby sa zamerali na udržateľnosť v každom odvetví. „Dúfame, že to poslúži ako varovanie, ktoré zazvoní na poplach. Predstavitelia priemyslu aj vlády musia rýchlo zmeniť svoje fungovanie, aby zabránili opakovaniu tejto katastrofy,“ dodala pre Reuters docentka z univerzity v Ningbo Faith Chan. 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…