So svojimi šiestimi súrodencami vyrastala v slume. Teraz je svetovou rekordérkou v trojskoku do diaľky
Simona Gálová
Simona Gálová

So svojimi šiestimi súrodencami vyrastala v slume. Teraz je svetovou rekordérkou v trojskoku do diaľky

Jej hnacím motorom je jej matka, ktorej chce kúpiť dom s poriadnou strechou.

Rojas získala v Tokiu svoje prvé olympijské zlato a prekonala svetový rekord. — Foto: Instagram - @yulimarrojas45; AP Photo/David J. Phillip

Tokio – Venezuelčanka Yulimar Rojas na tokijskej olympiáde vo finálne trojskoku prekonala svetový rekord svojím skokom 15,67 metra. Rojas prekonala 26. ročný rekord z roku 1995, kedy Ukrajina Inessa Kravecová skočila 15,50 metra. Svojím výkonom sa na tokijskej olympiáde Rojas stala prvou venezuelskou zlatou olympijskou medailistkou. Svoje detstvo strávila v slume vo Venezuele, ktorý dnes už neexistuje. Strechu mali pozbíjanú zo zinkových plechov, cez ktoré vždy pretekala voda a ráno vstávala celá rodina premočená. Na malom kúsku zeme, ktorý nemal ani štyridsať metrov štvorcových žila spolu so svojimi piatimi súrodencami, matkou a nevlastným otcom.  

Jej nevlastný otec bol bývalý profesionálny boxer, ktorý priniesol svoju vášeň pre šport do ich malého domu. „Yulimar bola hyperaktívna, a preto bol šport pre ňu to pravé. Bola dobrá vo všetkom - hrala basketbal, softball, futbal, jednoducho všetko,“ povedala pre AFP jej mama. Nevlastný otec ju povzbudil, aby sa prihlásila na atletiku v športovom komplexe Simóna Bolávara, kde začala trénovať hod guľou. Keď vyhrala svoju prvú súťaž, rozhodla sa preskúmať ďalšie športy.  

Po svojom prvom  víťazstve taktiež sľúbila svojej matke, že jedného dňa jej kúpi malý dom so stenami a poriadnou strechou. Vo svojich 15. rokoch začala súťaži v skoku do výšky, no na trénovanie nemala vhodné podmienky. Rojas spomínala, že ako mladí športovci si museli vykopať vlastné pieskovisko, kde by mohli cvičiť skoky. Na tomto ihrisku sa rozhodla, že nebude viac skákať do výšky, ale do diaľky. Svoj prvý veľký úspech zaznamenala na juhoamerických juniorských majstrovstvách v roku 2011, kde vyhrala v skoku do výšky prvé miesto. Ako darček dostala svoje prvé profesionálne topánky, ktoré jej darovala Venezuelská atletická federácia. V roku 2013 vytvorila v ten istý deň dva národné rekordy do 20 rokov a nasledujúci rok si prvýkrát vyskúšala trojskok. Pri svojom debute vytvorila národný rekord do 20 rokov, keď skočila 13,57 metra. Rojas sa etablovala ako najlepšia svetová skokanka vo svojej krajine na venezuelských majstrovstvách v roku 2015, kde vyhrala skok do diaľky aj trojskok. 

Generácia zlata

Od roku 2015 ju trénuje kubánsky skokan do diaľky Iván Pedroso, ktorému poslala správu na Facebook po tom, čo jej algoritmus sociálne siete naznačil, že sa s ním má spojiť. Pedroso reagoval s tým, že verí, že má potenciál a pozval ju do Španielska, kde spolu začali trénovať. O rok neskôr oficiálne podpísala zmluvu s atletickou divíziou FC Barcelona. Na olympiáde v Riu získala Rojas striebro a venezuelská národná reakcia na jej medailu bola veľkolepá. Maduro sa v televízii chválil, že sa z krajiny stáva športová veľmoc, a že sa konečne plní sľúb o generácii zlata, napriek tomu, že žiaden venezuelský športovec zlato nezískal.

Svoje prvé medzinárodné zlato získala v roku 2017, kedy bola Venezuela uprostred masívnych protestov. „Moji ľudia trpia a umierajú. Raz však tento bratovražedný boj musí skončiť,“ vyhlásila vtedy pri preberaní ceny. Atlétka sa nikdy nebojí povedať svoj názor. Odsudzuje politické perzekúcie a hrdo sa priznala aj k svojej sexuálnej orientácii. Na sociálnych sieťach sa hlási k svojej partnerke, ktorú nazýva Rusmely Rojas aj napriek tomu, že vo Venezuele nie je povolené registrované partnerstvo párov rovnakého pohlavia.  

Na svojej druhej olympiáde tento rok získala prvé zlato a svojím výkonom prekonala svetový rekord. „Mám v rukách diamant. To dievča nemá žiadne limity,“ povedal o nej tréner Pedroso. Rojas zas tvrdí, že jej hnacím motorom je jej matka, ktorá v živote zvládla oveľa ťažšie veci ako je skok do piesku. „Moja rodina ma naučila, že jediné na čom záleží, je byť šťastnou, robiť to, čo je mojou vášňou a bojovať za svoje sny,“ dodala pre Olympics zlatá trojskokanka.  

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…