Fleming objavil penicilín aj vďaka neporiadku a neumytým miskám v jeho laboratóriu
TASR
TASR

Fleming objavil penicilín aj vďaka neporiadku a neumytým miskám v jeho laboratóriu

Vzostup objavu Alexandra Fleminga - penicilínu ku sláve sa začal v oxfordskej nemocnici, kam začiatkom februára roku 1941 priviezli policajta s pokročilou infekciou.

Alexander Fleming sa narodi 6. augusta 1881 — Foto: Wikimedia commons

Lochfield/Bratislava - Lekár, mikrobiológ a objaviteľ penicilínu (1928), laureát Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu (1945) Alexander Fleming sa narodil 6. augusta pred 140 rokmi.

Vzostup jeho objavu - penicilínu ku sláve sa začal v oxfordskej nemocnici, kam začiatkom februára roku 1941 priviezli policajta s pokročilou infekciou. Jeho zdravotný stav sa prudko zhoršoval, a preto sa lekári rozhodli podať mu úplne nový, dovtedy ešte neodskúšaný liek. Stav pacienta sa vzápätí začal priam zázračne zlepšovať, no liek sa skoro minul a nešťastník do troch týždňov zomrel. Tým zázračným liekom bol penicilín, prvý predstaviteľ novej generácie efektívnych antibiotík.

Niektoré plesne prirodzene produkujú penicilín. Foto: wikimedia.org
 

Alexander Fleming sa narodil 6. augusta 1881 na farme Lochfield neďaleko mestečka Darvel v škótskom grófstve Ayrshire v Británii. Prvú svetovú vojnu prežil ako lekár na západe Francúzska. Tu sa stretol s javom, že hlboké rany vojakov sa niekedy vyliečili aj keď neboli dezinfikované. Usúdil, že ľudské telo produkuje látku, ktorá pomáha telu v boji proti baktériám. V roku 1921, už po návrate do svojho laboratória, izoloval z telesných tekutín látku lyzozým, ničiaci baktérie.

V roku 1928 sa stal vo veku 47 rokov profesorom. September toho roku svetu priniesol objav penicilínu. Po návrate z dovolenky si totiž Fleming na neumytých miskách s kultiváciami všimol plesne. Jedna miska bola zaujímavá tým, že v okolí plesne sa baktérie nenachádzali. Jav ho inšpiroval k pokusom s izolovaním protibakteriálnej látky, ktorú zjavne vylučovala pleseň Penicillium notatum. Nazval ju penicilín. Po dôkladnom overení jej účinnosti uverejnil vo februári 1929 článok v British Journal of Experimental Pathology. V článku a neskorších správach Fleming prezentoval objavenie penicilínu, liečivého prostriedku proti množstvu infekčných ochorení – hnisavých, pľúcnych a mozgových zápalov. Informoval aj o tom, že existujú baktérie, na ktoré penicilín nepôsobí.

Zachránil tisícky životov už počas druhej svetovej vojny

Na ďalšie pokusy bola potrebná väčšia zásoba čistého penicilínu. Jeho výrobu sprevádzali problémy a tak sa zdalo, že objav zapadne prachom. Až v roku 1938 sa penicilínu začali venovať vedci Ernst Boris Chain a Howard Walter Florey, ktorí v roku 1941 odcestovali do USA, kde získali podporu na zabezpečenie výroby penicilínu vo veľkom množstve. Nový liek sa tu začal klinicky testovať na ľuďoch a v roku 1944 sa pristúpilo k jeho technickej výrobe. Penicilín sa stal prevratom v liečbe mnohých bakteriálnych ochorení a stihol zachrániť aj tisícky ľudských životov na bojiskách druhej svetovej vojny.

Ocenením pre všetkých troch vedcov, Fleminga, Chaina a Floreya, bola Nobelova cena za fyziológiu a medicínu, ktorú získali v roku 1945 za objavenie penicilínu a jeho liečivého pôsobenia pri rôznych infekčných ochoreniach. Rok predtým bol Fleming povýšený do šľachtického stavu.

Fleming odišiel v roku 1948 do dôchodku. Zomrel doma v Londýne 11. marca 1955 vo veku 74 rokov. Pochovaný je v katedrále sv. Pavla v Londýne.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…