Mateja Tótha čaká kráľovská päťdesiatka. Preteky štartujú poriadne skoro, musí si privstať
TASR
TASR

Mateja Tótha čaká kráľovská päťdesiatka. Preteky štartujú poriadne skoro, musí si privstať

Na "päťdesiatkarov" čakajú opäť náročné podmienky.

— Foto: TASR

Sapporo - Druhá chodecká súťaž na olympijských hrách v Japonsku odštartuje v piatok už o 5.30 h miestneho času (štvrtok 22.30 SELČ), no na "päťdesiatkarov" čakajú opäť náročné podmienky. Síce ich na štarte čaká o čosi menej stupňov ako súťažiacich na 20 km, ale teplotné rozdiely v Sappore medzi dňom a nocou sú len malé. Tréner slovenských reprezentantov Matej Spišiak preto očakáva veľmi ťažké preteky.

Problémom je ranná extrémna vlhkosť

Teploty by sa mali už na štarte vyšplhať na 25 stupňov a kým dôjdu vytrvalci do cieľa, narastú o ďalších päť. "Rozdiel medzi dňom a nocou tu nie je až taký veľký. Bude tu 24 až 25 stupňov a problém je, že ráno je extrémna vlhkosť. Uvidíme, ako to pretekári zvládnu. Štartuje sa ráno a zase bude diametrálne iné počasie," povedal tréner, ktorý má na OH na starosti všetkých štyroch slovenských chodcov - Miroslava Úradníka (20 km M), Máriu Katerinku Czakovú (20 km Ž), Michala Morvaya a Mateja Tótha (50 km M).

Dvaja poslední menovaní nastúpia na kráľovskú disciplínu v rozdielnych úlohách. Kým jeden je obhajca zlata z Ria de Janeiro 2016, druhého čaká premiéra na olympiáde. Zároveň aj derniéra na 50 km trati, keďže táto o štyri roky v Paríži už nebude v programe. "Maťo sa bude snažiť o čo najlepší výsledok. Je olympijský víťaz a pripravoval sa na to, aby sa pobil s najlepšími, tak verím, že sa mu to podarí. Že bude fungovať telo aj hlava. Mišo bude mať podobné úlohy ako Miro Úradník. Tiež to bude mať veľmi ťažké, prvýkrát bude štartovať v takomto prostredí a počasí a hneď na päťdesiatke. Bol by som rád, aby došiel do cieľa a zdolal čo najviac borcov. S tým budem spokojný," porovnal Spišiak ambície oboch pretekárov.

Neočakáva veľmi rýchle preteky

Reprezentačný tréner neočakáva veľmi rýchle preteky, víťazný čas odhaduje na 3:45 h: "Zajtra to bude veľmi zaujímavé, uvidíme, aké tempo zvolia, keďže preteky budú trvať na úrovni štyroch hodín. Dvadsiatkari išli v priemere tri až štyri minúty, niektorí pomalšie kilometer okolo päť minút. Uvidíme, čo to spraví na 50-tke. Ale špička si to podľa mňa odšliape. Takže očakávam čas možno 3:45 h. Uvidíme, ako na tom budeme my."

Tímy museli krátko pred súťažou riešiť neočakávaný problém, keďže japonskí organizátori chceli, aby pretekári dorazili na preteky už tri hodiny pred ich štartom. "Museli sme to pripomienkovať a posunulo sa to. Teraz by sme mali odchádzať z hotela dve hodiny pred pretekmi. Pôvodná verzia bol nezmysel. Museli by sme vstávať o jednej v noci a to by bol už celý biorytmus narušený. Už aj takto je to extrémne skoro," dodal Spišiak.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…