Nevidiaca triatlonistka sa pripravovala na paralympiádu, kým stála v prvej línii boja proti pandémii
Simona Gálová
Simona Gálová

Nevidiaca triatlonistka sa pripravovala na paralympiádu, kým stála v prvej línii boja proti pandémii

Španielska triatlonistka je prvou nevidiacou lekárkou.

Španielska triatlonistka a lekárka je medzi favoritkami tohtoročnej paraolympiády. — Foto: Instagram - @susirodriguezgacio

Španielsko – Ako dieťa chcela Susana Rodriguez robiť všetko, ako jej staršia sestra Patricia.  Susana sa však narodila s ťažkým poškodením zraku v dôsledku albinizmu, zatiaľ čo Patricia perfektne videla. Aj napriek tomu, že Susana videla iba na päť percent, v roku 2010 začala súťažiť v triatlone a odvtedy vyhrala viac ako tridsať súťaží, vrátane majstrovstiev sveta v roku 2020. Susan Rodriguez sa stala nenahraditeľnou reprezentatkou a prvou nevidiacou lekárkou v Španielsku.

Na ochranu svojej pokožky pri triatlone potrebuje špeciálne oblečenie a opaľovací krém, na očiach musí mať špeciálne okuliare a vedľa seba sprievodcu, ktorý jej pomáha zvládnuť trasu. Na paralympiáde v Riu skončila na piatom meste a bola odhodlaná zlepšiť svoj výkon na tokijskej olympiáde, ktorá bola naplánovaná na rok 2020. Potom však zasiahla pandémia.

Okrem toho, že je Susana svetovou športovkyňou, je lekárkou na rehabilitačnom oddelení, ktoré sa veľmi rýchlo začalo plniť pacientami s covidom. Celé dni pracovala s pacientami, ktorých vírus oslabil a potrebovali rehabilitáciu pri dlhých pobytoch na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Medzitým po každej smene trénovala na možnú olympiádu. „Myslím, že šport mi pomohol zotaviť sa vrátiť sa nasledujúci deň opäť do práce,“ priznala pre Time.

Šport je ľudskosť

Španielsko však nastolilo tvrdé opatrenia, pri ktorých nemohla trénovať vonku. Každý deň strávila vo svojom byte tri hodiny na veslárskom trenažéri, bicykli a bežiacom páse, ktorý jej narýchlo doručil paralympijský výbor. „To, čím sme si prešli, ma prinútilo uvedomiť si ešte viac, že zdravie je najdôležitejšia vec, a to pre jednotlivca aj pre kolektív. Ak nemáte zdravie, všetko ostatné je vo hviezdach,“ povedala. Keď bola minulý rok paralympiáda presunutá na júl 2021, uľavilo sa jej. „Potvrdilo sa, že šport je ľudskosť. Hry by sa nedali oslavovať uprostred sveta s tak veľkým problémom verejného zdravia,“ vysvetlila.

Na tohtoročnej paralympiáde bude súťažiť v triatlone aj v plávaní na 1 500 metrov, čo z nej robí prvú paralympijskú športovkyňu, ktorá bude na hrách súťažiť v oboch športoch. Rodriguez je šťastná, že paralympiáda toto leto bude, no ešte viac zdôrazňuje, aké dôležitá bola práca zdravotníkov počas najhorších mesiacov pandémie. „Každý môže byť v tejto pandémii hrdinom alebo hrdinkou. Všetci zdravotníci urobili všetko pre to, aby poskytli pacientom najlepšiu možnú starostlivosť, a to je v skutočnosti to, čo robia každý deň. Možno si ľudia teraz budú vážiť prácu, ktorá sa nikdy nezastaví, ešte viac,“ dodala.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…