Nezastavilo ju náročné materstvo ani neférová politika Nike. Je najoceňovanejšou atlétkou v histórii
Simona Gálová
Simona Gálová

Nezastavilo ju náročné materstvo ani neférová politika Nike. Je najoceňovanejšou atlétkou v histórii

Americká atlétka bojuje za spravodlivosť pre ženy v športe.

Američanka Allyson Felix je najviac ocenenou atlétkou v olympijskej histórii. — Foto: Instagram - @allysonfelix

Tokio -  Allyson Felix ešte stále počuje dlhý a hlasný výkrik. Koncom roku 2018 sedela šesťnásobná olympijská medailistka na novorodeneckom oddelení intenzívnej starostlivosti a sledovala, ako jej niekoľkotýždňová dcéra bojuje o život. Camryn, narodená predčasne v 32. týždni tehotenstva, bola pripojená k prístrojom, ktoré spustili alarm zakaždým, keď upadala do bezvedomia.

Okrem alarmov medailistka započula výkrik zúfalej matky z rovnakého oddelenia. Nevedela, čo sa jej bábätku stalo, ale ihneď si predstavila, že sa to môže stať jej malej Camryn. Vtedy si Allyson povedala, že sa na bežeckú trať nikdy nevráti a bude len so svojou dcérou. Dvojročná Camryn je dnes úplne zdravá a Allyson Felix sa na trať vrátila, a to rovno na tú olympijskú. Tréning na olympiádu nebol popri starostlivosti o dieťa vôbec jednoduchý. Niekoľko týždňov spávala v noci iba štyri hodiny. „Myslím, že Camryn v poslednej dobe vie, že preteky sú blízko alebo niečo také. Ako keby ma nenechala žiť,“ povedala s úsmevom pre Time.

Rasová nespravodlivosť aj v tehotenstve

Po narodení Camryn sa všetko zmenilo. Atlétka sa dovtedy sústredila výhradne nad získavanie medailí a len zriedka zvyšovala hlas pri debatách o sociálnych otázkach. Počas tehotenstva sa však u Allyson vyvinula preeklampsia, čo je závažné ochorenie, kedy nedochádza k správnej činnosti placenty. Medzi príznaky patrí vysoký krvný tlak, bielkoviny v moči, silné bolesti hlavy a problémy so zrakom.

Ak sa preeklampsia nelieči, vážne sa tým ohrozuje život matky aj dieťaťa. Pri bežnej prehliadke Allyson povedala svojmu lekárovi, že jej opuchli nohy. Ten ju však vôbec neupozornil na to, že by to mohol byť príznak preeklampsie a poslal ju domov. Pravdu sa dozvedela, až keď si zaplatila súkromného lekára, ktorý ihneď navrhol cisársky rez, pretože život matky aj dieťaťa bol v ohrození.

Atlétka sa takýmto spôsobom dozvedela, že ak má preeklampsiu Afroameričanka je až 5,2-krát väčšia pravdepodobnosť, že počas tehotenstva zomrie, než je to u bielych žien. Tento rasový rozdiel ju nemilo prekvapil natoľko, že vystúpila pred americkým Kongresom, aby sa podelila o svoje skúsenosti a požiadala vládu, aby urobila v tejto veci vážny posun k lepšiemu.

Materstvo alebo šport

Felix potom urobila ďalší krok. V novinách New York Times obvinila spoločnosť Nike, svojho dlhoročného sponzora, za to, že s tehotnými športovkyňami vyjednával neférové zmluvy. Allyson vedela, že keď otehotnie, sponzorstvo sa zníži, preto keď bola prvé mesiace tehotná, nosila iba voľné oblečenie a cvičila pred svitaním, aby mala stále príjem, vďaka ktorému by mohla trénovať. Keď sa o tehotenstve nakoniec vedenie Nike dozvedelo, chceli jej platiť o 70 % menej ako predtým. Rázne sa proti tomu postavila a krátko na to spoločnosť zmenila svoju politiku a zaručila sa, že 18 mesiacov po pôrode nezníži výšku sponzorstva. Viac však pre profesionálne športovkyne, ktoré chcú byť aj matkami, firma nespravila.

K sponzorovi sa tak Allyson nevrátila a vytvorila si vlastnú značku oblečenia a obuvi. „Vybudovala som túto spoločnosť, aby ste v piatom mesiaci tehotenstva nemuseli trénovať o štvrtej ráno, aby ste tehotenstvo skryli pred svojím sponzorom,“ povedala. Vo svojej práci odstraňovania bariér pracuje dodnes. V júli 2021 oznámila, že vytvorí fond na podporu športovkýň na materskej dovolenke. Ide o grant 200 000 dolárov, ktorý má zaistiť, aby športovkyne zaplatili služby, ktoré potrebujú na to, aby sa nemuseli stať iba ženami v domácnosti, ale aby mohli počas materstva plnohodnotne trénovať.

Do Tokia pricestovala Allyson Felix s rovnakým hladom, aký mala pri svojej prvej súťaži. Teraz je však matkou, aktivistkou a podnikateľkou, ktorá využíva svoj hlas pre spravodlivejší svet. Vo finálne v behu na 400 metrov skončila tretia a na svojej piatej olympiáde tak získala svoju desiatu olympijskú medailu, čo z nej urobilo najviac ocenenú olympioničku v atletike. „Choďte von a buďte odvážni vo svojom živote, pretože ste hodní svojich snov,“ odkázala svojim fanúšikom na svojom instagrame.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…