Slováci získali bronzovú medailu v kanoistike. Prečítajte si krásne slová gratulácie našej prezidentky
TASR
TASR

Slováci získali bronzovú medailu v kanoistike. Prečítajte si krásne slová gratulácie našej prezidentky

Perfektné správy z Tokia. 

Na snímke slovenskí reprezentanti sprava Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek vo finále K4 na 500 m na MS v rýchlostnej kanoistike v Szegede 25. augusta 2019. — Foto: TASR - Pavel Neubauer

Tokio - Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček, Adam Botek získal na OH 2020 bronzovú medailu v K4 na 500 m. Vo finále finišoval tretí so stratou 1,315 s na víťazných Nemcov Maxa Lemkeho, Toma Liebschera, Ronalda Rauheho a Maxa Rendschmidta. Striebro putuje do Španielska. Pre výpravu SR je to štvrtý cenný kov v Tokiu. Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková sa stala olympijskou šampiónkou v trape, na striebornej pozícii skončili vodný slalomár Jakub Grigar v K1 a golfista Rory Sabbatini.

Piaty kov pre Slovensko 

Káštvorka sa v Tokiu postarala o piaty olympijský kov pre slovenskú rýchlostnú kanoistiku v ére samostatnosti. Na OH 2016 v Riu da Janeiro i na OH 2008 v Pekingu získala slovenská vlajková loď striebro, na OH 2004 v Aténach bola bronzová - vždy na 1000 m trati. Pri všetkých úspechoch bol Vlček, ktorý sa na rekordnej šiestej olympiáde dočkal štvrtého olympijského kovu.

Vo finále kráľovskej disciplíny na OH 2020 v Tokiu sa potvrdili papierové predpoklady a už po úvodnej 250-ke bolo jasné, že o titul si to rozdajú Nemci a Španieli. Slováci potvrdili oprávnenosť medailových ambícií a vďaka skvelému záveru finišovali na bronzovej pozícii pred reprezentantmi Ruského olympijského výboru (ROC). Pre Baláža s Botekom je to prvá olympijská medaila, Myšák bol členom striebornej lode v Riu.

Špeciálny moment pre Vlčeka

Pre Vlčeka má medaila z OH 2020 špecifickú príchuť. Do tokijskej K4 sa nominoval až vďaka internej kvalifikácii, v ktorej na bratislavskom Zemníku zdolal v rozstrele Csabu Zalku. Vlani mu hrozilo, že príde o šiestu olympiádu. Počas nohejbalu totiž utrpel komplikovanú zlomeninu nohy, no OH 2020 napokon preložili na rok 2021 pre pandémiu koronavírusu.

„Je to obrovská úľava, tlak a stres bol obrovský. Vedeli sme, že máme na to, aby sme získali bronz. Po štarte sa nám to všetko premietlo, sme šťastní, že sme získali medailu. Verím, že moje úspechy budú inšpiráciou pre mladých kajakárov,“ uviedol pre RTVS 39-ročný Vlček.

Baláž berie cenný kov ako odmenu za vynaloženú drinu. Tvrdá robota, ktorú sme odviedli od získania olympijských miesteniek, sa nám vyplatila. Obhájili sme medailové pozície z MS v Szegede i ME v Poznani. Je to niečo úžasné stáť na pódiu na olympiáde.

Pre Boteka je zisk bronzu náplasť za nevydarené vystúpenie v K2 na 1000 m, na tejto trati skončili s Balážom na desiatej pozícii. „Je to najkrajší deň v mojom živote. Dúfam, že sa nám bude takto dariť aj naďalej. Veľmi ma teší, že Erik získal na poslednej olympiáde v kariére štvrtý olympijský kov. Ideme si teraz užiť voľno.“ Myšák nechcel porovnávať dve olympijské medaily. „Ťažko povedať, ktorá chutí viac, preteky v Riu i Tokiu boli ťažké. Rozhodlo sa to až v záverečných metroch.“

Vďačné slová prezidentky Zuzany Čaputovej 

Na svojom profile na Instagrame víťazom pogratulovala aj prezidentka Slovenskej republiky: „Ďalšie skvelé správy z Tokia. Gratulujem našim kajakárom Samuelovi Balážovi, Denisovi Myšákovi, Erikovi Vlčekovi a Adamovi Botekovi, ktorým sa podarilo vybojovať pre Slovensko bronzovú olympijskú medailu. V napínavom osemčlennom finále v K4 na 500 m rozhodlo o úspechu slovenského štvorkajaku iba 12 stotín sekundy. Pre našu výpravu je to už štvrtý cenný kov. Ďakujem všetkým slovenským športovkyniam a športovcom za ich výkony počas letnej olympiády v Tokiu.“

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…