Vynálezom zmenila svet a zachránila tisícky životov. Firme zarobil miliardy, no ona z neho zisk nemala
Simona Gálová
Simona Gálová

Vynálezom zmenila svet a zachránila tisícky životov. Firme zarobil miliardy, no ona z neho zisk nemala

Vynálezkyňa Stephanie Kwolek je držiteľkou 28 patentov, ktoré zmenili svet chemického priemyslu.

Chemička Stephanie Kwolek vynašla vlákno, ktoré zachránilo tisíce životov. — Foto: Chemical heritage foundation

Buffalo – Je päťkrát pevnejší ako oceľ, výnimočné tuhý a zachránil tisíce život. Vlákno pod názvom kevlar je vynálezom Stephanie Kwolek, ktorá vytvorila jedinečný materiál, používaný dodnes. Kevlar nájdeme v topánkach, kábloch, kozmických lodiach, no najmä v nepriestrelných vestách, ktoré zachránili tisíce ľudí po celom svete. V roku 2014 v deň, keď Kwolek zomrela, spoločnosť DuPon oznámila, že sa predala miliónta ochranná vesta.

Po otcovi vedkyňa, po mame krajčírka

Stephanie Louise Kwolek sa v roku 1923 narodila poľským prisťahovalcom v malom meste New Kensington v Pensylvánii. Už od detstva bola iná ako jej spolužiaci. Mala výnimočnú pamäť, vďaka ktorej si dokázala zapamätať celé stránky informácií. Staršie deti z jej triedy vždy rozčuľovalo, že oni mnohé veci nevedeli a ona pôsobila, že vie všetko. Lásku k učeniu zdedila po svojom otcovi. Každý večer, keď prišiel z práce, sedel a čítal si knihy alebo noviny. Bol amatérsky prírodovedec a povzbudzoval k tomu aj Stephanie. Spoločne chodili do lesa, kde zbierali listy, kvety a semená, ktoré si zakladala do zošita. Jej otec jej potom pomáhal označiť ich a napísať detaily o každej rastline. Zomrel, keď mala desať rokov, no ich prvé spoločné prieskumy ju inšpirovali k tomu, aby sa začala venovať vede.

Stephanina matka bola krajčírka a dcéru viedla ku kreativite. Ako malá kopírovala matkine vzory šitia a vyrábala kostýmy pre papierové bábiky. V šití bola naozaj dobrá, a preto začala uvažovať o kariére v módnom návrhárstve, ale jej matka ju varovala, že v tejto brandži nebude úspešná, pretože je až príliš veľká perfekcionistka.

Vynálezy meniace svet

Namiesto toho sa Kwolek rozhodla, že chce byť lekárkou, no štúdium si nemohla dovoliť, preto si povedala, že bude dočasne študovať chémiu a šetriť si peniaze na lekársku školu. Zamestnala sa ako chemička vo firme DuPont, ktorá sa tesne pred druhou svetovou vojnou preslávila vynájdením nylonu. V tejto firme sa spojila jej detská láska k vede a tkanine so záujmom pomáhať ľuďom vynálezmi, ktoré zmenia svet. V tom čase sa spoločnosť snažila nájsť polymérové vlákno na báze ropy, ktoré by bolo v radiálnych pneumatikách ľahšie, ale zároveň odolnejšie ako oceľ. Spoločnosť totiž očakávala nedostatok paliva a ľahšie autá mali zvýšiť predpokladaný dojazd.

V roku 1964 sa preto Stephanie Kwolek pokúšala premeniť pevný polymér na kvapalný, no výsledkom bola sirupová zmes, ktorú však vôbec nepovažovala za zlyhanie. Ignorovala rady spolupracovníkov, ktorí sa báli že látkou upchá jemne upravené trubice a pustila sa do práce. Po tom ako odstránila zo zmesi tekutinu, vzniklo neobvykle tuhé vlákno, ktoré sa do histórie zapísalo pod názvom kevlar. Je päťkrát pevnejšie ako oceľ, nehrdzavie, je ohňovzdorný a je len veľmi ťažké ho preraziť. „Vôbec som nečakala, že z toho malého tekutého kryštálu sa vyvinie toto,“ prezradila vtedy. Trvalo desať rokov, kým prišli na trh prvé kevlarové nepriestrelné vesty a iné predmety, ktoré firme zarobili miliardy dolárov. Po tom, ako svoje patenty Kwokel prepísala na spoločnosť, nedostala podľa Guardian žiadne priame zisky.

Ženy vedkyne

Kevlar sa do dnešnej doby používa na výrobu tenisových rakiet, lyží, lietadiel, káblov, obrnených áut či mobilných telefónov. Materiál sa používa aj v čižmách, ktoré nosia hasiči, v súčiastkach kozmických lodí alebo v rukaviciach, ktoré chránia prsty kuchárov pred kuchynskými nožmi. Za tento vynález získala Kwolek, držiteľka 28 patentov, niekoľko cien a v roku 1995 bola zaradená do Siene slávy národných vynálezcov. Spoločnosť DuPont, v ktorej nakoniec pracovala štyridsať rokov, jej udelila medailu Laoisier za vynikajúce úspechy a zostala jedinou zamestnankyňou, ktoré sa kedy dostalo tejto pocty.

Po odchode do dôchodku Kwolek slúžila ako mentorka pre ďalších vedcov a riadila programy, ktorými lákala k vede mladšie generácie, najmä dievčatá. „Odporúčam rodičom, aby povzbudzovali svoje dcéry k vedeckej kariére, ak sú tak naklonené, rovnako ako povzbudzujú svojich synov,“ radila im. Okrem toho doučovala chémiu a vymyslela niekoľko pokusov, ktoré sa demonštrujú na hodinách chémie dodnes. Stephanie Louise Kwolek zomrela 18. júna 2014 ako 90-ročná. V jednom z posledných rozhovorov poznamenala: „Keď sa spätne pozerám na svoju kariéru, najviac ma inšpiruje fakt, že som mala to šťastie urobiť niečo, čo bolo prospešné pre ľudstvo. Bol to mimoriadne uspokojivý objav.“

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…