Neviete sa zbaviť otravných komárov? Toto je sedem dôvodov, prečo vás môžu vyhľadávať
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Neviete sa zbaviť otravných komárov? Toto je sedem dôvodov, prečo vás môžu vyhľadávať

Niektoré faktory, ktoré sú pre komárov príťažlivé, môžeme eliminovať.

— Foto: Pixabay.com

Bratislava – Niekto sa za celé leto posťažuje na pár štípancov a iný sa zas neprestane škriabať. Komáre idú po ňom „ako po údenom“. Vedci sa otázkou toho, prečo je niekto pre komáre viac príťažlivý, už viackrát zaoberali a majú aj odpovede. Komáre si svoju obeť vyberajú na základe rôznej kombinácie faktorov a niektoré z nich dokážeme ovplyvniť. Výsledky však treba brať s rezervou, keďže každý druh komára uprednostňuje niečo iné a väčšina uskutočnených štúdií bola na malej vzorke respondentov. Vedci ich preto stále označujú za hypotézy. Je známe, že komáre sú nositeľmi rôznych ochorení. Posledné správy hovoria aj o výskyte pôvodne ázijského komára Aedes japonicus v našich končinách, takže je istý dôvod na obavy. Čo sa im teda na ich obetiach páči najviac?

1. Množstvo oxidu uhličitého

Komáre svoju obeť nájdu podľa výdychov. A čím viac oxidu uhličitého produkuje, tým je človek pre komára príťažlivejší. Touto vlastnosťou sa vyznačujú aj osoby s väčšou telesnou schránkou – či už ide o ľudí s nadváhou, ale aj tehotné ženy. Tehotné ženy patria celkovo k „najpríťažlivejšej“ skupine, ktorú komáre vyhľadávajú najviac.   

2. Pot

Ľudia, ktorí si v letných mesiacoch radi zacvičia na čerstvom vzduchu, si priam koledujú o štípance! Kyselina mliečna, ktorá sa totiž pri fyzickej aktivite vyplavuje, zacítia komáre z potu. A ten je pre nich veľkým lákadlom.

Foto: Pexels.com

3. Pivo

Vedci sa v malej štúdii zaoberali otázkou, či môže konzumácia piva zohrať úlohu pri výbere obete. Výsledok nepoteší žiadneho milovníka piva. Ľudia, ktorí si pri posedení zvolili alkoholický nápoj miesto abstinencie, sa stali cieľom útokov komárov viac ako abstinenti.

4. Krvná skupina

Jeden z výskumov dokonca prišiel s teóriou, podľa ktorej majú komáre aj obľúbené krvnú skupinu. Ak ste teda „nulka“, vaša krv údajne chutí komárom najviac.

5. Je to v génoch

Za úspechom u komárov môže stáť aj genetika. Vedci skúmali 18 párov identických a 19 párov neidentických dvojčiat a prišli s myšlienkou, že už vaša genetická predispozícia podnietila to, ako veľmi budete vyhľadávaným cieľom komárov. Výskum s dvojčatami ukázal, že zatiaľ čo identické dvojčatá vzbudzovali u komárov rovnakú odozvu, v prípade dvojvaječných dvojčiat boli výsledky rôznorodé. Našli sa aj súrodenci, z ktorých si komáre vyberali len jedného súrodenca a záujem o druhého bol viditeľne nižší.

6. Ženy priťahujú viac

V súboji pohlaví zvíťazili ženy, ktoré sú podľa vedcov pre komáre atraktívnejšie.

7. Baktérie

Ľudská pokožka je domovom asi tisícky rôznych druhov baktérií. A práve tie v kombinácii s našim pachom vytvárajú zlúčeninu, ktorá je pre komárov príťažlivejšia než zlúčenina niekoho iného.       

 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…