Objavy týždňa: Vedci zistili pôvod rakoviny pažeráka, ale aj ako husté oblaky pomáhajú ochladzovať
TASR
TASR

Objavy týždňa: Vedci zistili pôvod rakoviny pažeráka, ale aj ako husté oblaky pomáhajú ochladzovať

Toto je súhrn najzaujímavejších informácií z oblasti vedy. 

Ilustračná — Foto: TASR

Objavenie pôvodu jedného z dvoch hlavných druhov rakoviny pažeráka, zistenie, že hustejšia tvorba oblakov nad zalesnenými oblasťami vedie k ochladzovaniu zemskej atmosféry, ale aj úspech českých vedcov, ktorí vyhrali svetovú súťaž o najlepší program schopný konverzácie s ľuďmi. Toto je súhrn najzaujímavejších informácií z oblasti vedy v rámci uplynulého týždňa.

Príčina rakoviny pažeráka

Výskumníci z britskej Cambridgeskej univerzity v štúdii uverejnenej vo vedeckom časopise Science zistili, že jeden z dvoch hlavných druhov rakoviny pažeráka, známy ako adenokarcinóm, vzniká zo žalúdočných buniek, ktoré sa neskôr premenia na Barrettove bunky a napokon na bunky rakovinové.

Vedci a lekári už nejaký čas vedia, že vývoj adenokarcinómu pažeráka je spojený s Barrettovým pažerákom - predrakovinovým štádiom adenokarcinómu tejto trubice spájajúcej ústa a žalúdok - ktorý sa v endoskopii prejavuje ako ružový "fľak" na povrchu trubice. Odkiaľ tieto abnormálne bunky pochádzajú, však doposiaľ vedci nevedeli. V spomínanej štúdii preto porovnali vzorky tkaniva od pacientov s Barrettovým pažerákom, pacientov s adenokarcinómom pažeráka a od zdravých darcov orgánov. Na základe analýzy zaznamenali pozoruhodnú podobnosť medzi Barrettovými bunkami a bunkami žalúdka. Tento objav poukazuje aj na to, že bunky na vrchu žalúdka sa vedia zmeniť na bunky podobné črevným bunkám. V tejto podobe nahradia bunky pažeráka a spôsobia Barrettov pažerák. V štúdii vedci odhalili aj dva gény – MYC a HNF4A – ktoré sú zodpovedné za spomínané tkanivové zmeny žalúdočných buniek.

Mraky ochladzujú

Významný objav sa podaril aj výskumníkom z Princetonskej univerzity. Zistili, že hustejšia tvorba oblakov nad zalesnenými oblasťami vedie k ochladzovaniu zemskej atmosféry. Výsadba nových lesov je tým pádom podľa nich ešte účinnejšou zbraňou proti klimatickým zmenám, než predpokladali. Doteraz totiž nebolo známe, či je výsadba stromov v stredných zemepisných šírkach vhodná na boj s klimatickými zmenami. Lesy totiž pohlcujú veľké množstvo slnečného žiarenia, pretože majú nízke albedo - teda schopnosť povrchu odrážať slnečné svetlo. V miernom podnebí by tak zadržované slnečné teplo mohlo zmariť akýkoľvek ochladzujúci účinok, ktorý by lesy poskytovali vďaka odstraňovaniu oxidu uhličitého z atmosféry. Modely amerických vedcov však ukázali, že nad lesmi sa tvoria oblaky častejšie než nad pastvinami a inými oblasťami s nižšou vegetáciou. Oblaky pritom priamo blokujú dopad slnečných lúčov na zemský povrch, naviac však majú aj vysoké albedo podobne ako ľad a sneh. Tým pádom oblaky slnečné lúče nielen neprepúšťajú, naviac ich aj odrážajú, čím majú vplyv na ochladzovanie zemskej atmosféry.

Najlepší program k rozhovoru

Pozoruhodný úspech zaznamenal aj tím vedcov z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC), ktorý zvíťazil vo štvrtom ročníku svetovej súťaže spoločnosti Amazon o najlepší program schopný konverzácie s človekom. Konverzačného robota (chatbota) nazvaného Alquist výskumníci z ČVUT vyvinuli v roku 2016. Ide o sociálneho bota, ktorý je so svojimi používateľmi schopný plynule hovoriť, reagovať na otázky, podávať informácie a zabávať.

Používatelia aj porotcovia sa v tohtoročnej edícii súťaže s názvom Alexa Prize Social Bot Grand Challenge zhodli, že konverzácie vedené s Alquistom, boli najdlhšie, najlepšie, najhodnotnejšie a najvtipnejšie, a to aj napriek tomu, že ho programovali študenti, pre ktorých angličtina nie je ich materinským jazykom.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…