Ako si uľahčiť generálne upratovanie domácnosti
Inzercia
Inzercia

Ako si uľahčiť generálne upratovanie domácnosti

Upratovanie je pre niekoho relax, pre iného utrpenie. Výsledný efekt z krásne čistého domova však určite za štipku námahy stojí. Pokiaľ patríte k tým gazdinkám, ktoré sa v upratovaní až tak veľmi nevyžívajú, tu sú tipy na uľahčenie domácich prác. 

ilustračný obrázok — Foto: dreamstime

Dôležitá zásada pri upratovaní znie - ak sa nechcete pri generálnom upratovaní domácnosti úplne vyčerpať, poriadok v dome či v byte udržujte priebežne. A pokiaľ chcete mať ukážkovo pekné obydlie, zbavte sa nepotrebných vecí, ktoré v interiéri len zavadzajú a spôsobujú chaos. Potom umyte okná, no nepoužívajte abrazívne prostriedky, ktoré obsahujú drsné častice, ani agresívne čistiace prostriedky, ktoré sú vyrobené na báze koncentrovaných kyselín a lúhov. Takéto výrobky by sklá aj okenné rámy mohli poškodiť.

Čisté úložné priestory 

Letné generálne upratovanie domácnosti sa nezaobíde bez vyčistenia šatníka. Efektívne upratovanie úložných priestorov v domácnosti spočíva najprv v suchom a potom v mokrom čistení, zhora nadol. Na začiatku je potrebné zo šatníka vyradiť sezónne šatstvo, ktoré nepoužívate. Zimné kabáty, detské bundy, aj vetrovky dospelých členov rodiny premiestnite do vrchných políc. Stredné a spodné police umyte a vložte do nich aktuálne sezónne odevy. Najlepšie podľa overeného systému - osobitné miesto vyhraďte oblečeniu do práce, ďalšie domácim odevom a oblečeniu na voľný čas. Aj v topánkovníku horné poličky vyhraďte pre domácu obuv, do nich dajte detské papučky a tiež papuče dospelých členov rodiny. Dolné poličky v skrinke na topánky rezervujte pre vychádzkovú a športovú obuv. A čo použiť na neutralizáciu pachov? Pokiaľ nechcete používať umelé výrobky, na neutralizáciu pachov do skríň a topánkovníka vám dobre poslúžia voňavé bylinky – čerstvá levanduľa, rozmarín, mäta či vanilka.

Ako na nábytok a podlahy

Na nábytok a drevené dekorácie použite špeciálne utierky s ošetrujúcim olejom, ktoré odstránia prach i fľaky a na povrchu zanechajú krásny lesk. Na dekoratívne predmety zo skla, z keramiky a z plastov použite špeciálne antistatické obrúsky, ktoré predmety dôkladne vyčistia a zároveň z nich odpudia prach. Po odstránení prachu z nábytku a z bytových doplnkov pokračujte vysávaním sedacieho nábytku a bytových textílií. Na záver upratovania povysávajte zeme a umyte podlahy. Pri upratovaní nezabudnite na vhodné oblečenie a obuv. Domáci pracovný odev má byť pohodlný, obuv nízka, pevná a nešmykľavá. Neupratujte v strese či v zhone. Ak pocítite únavu, prácu prerušte a odpočiňte si. Majte na pamäti, že v rebríčku najrizikovejších prác v domácnosti obsadilo upratovanie druhú priečku, hneď po varení. 

 

 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…