Toto je zabudnutý otec paralympiády. Zachraňoval ľudí pred nacistami a ochrnutých začal liečiť športom
Simona Gálová
Simona Gálová

Toto je zabudnutý otec paralympiády. Zachraňoval ľudí pred nacistami a ochrnutých začal liečiť športom

Neurochirurg zaviedol nové medicínske postupy, vďaka ktorým sa zdravotne postihnutí ľudia stali súčasťou športového sveta.

Neurológ Ludwig Guttmann je zakladateľom paralympijských hier. — Foto: Wikipedia

Žiť aj s ochrnutím 

Ako všetkým Židom, aj Guttmannovi zabavili pas a zakázali mu cestovať. V decembri 1938 mu však Joachim von Ribbentrop nariadil, aby odcestoval do Lisabonu, kde mal vyliečiť portugalského diktátora Salazara. Doktor sa rozhodol cestovať s celou svojou rodinou a na spiatočnej ceste dostali povolenie ísť na dva dni do Anglicka. Britská spoločnosť pre ochranu vedy a vzdelávania mu ako utečencovi ponúkla azyl a grant, vďaka čomu mohla celá rodina ostať v bezpečí a do Nemecka sa už nikdy nevrátila.

V Anglicku mohol doktor pokračovať vo výskume poranenia chrbtice a miechy a v nemocnici Stoke Mandeville ešte pred koncom vojny zriadil samotné centrum pre zranených vojakov a pilotov, ktorí si vo vojne poranili chrbtice. Stredisko malo spočiatku len jedného pacienta, no do šiestich mesiacov sa počet zvýšil na 50 pacientov. Guttmann odmietol akceptovať, že poranenie chrbtice a miechy je rozsudkom smrti a jeho pokroky v liečbe spôsobili úplnú revolúciu v tejto oblasti.

Sebaúcta vďaka športu

Priemerná dĺžka života ochrnutých ľudí bola iba dva roky od zranenia, svojimi metódami Guttmann toto číslo rapídne navýšil. Dôležitou súčasťou liečby bolo otáčanie pacientov na bok, aby nemali zbytočné preležaniny. Ďalším krokom bolo vytvorenie rehabilitačných programov, vďaka ktorým získavali pacienti nádej na pokrok a návrat do bežného života.

Súčasťou bola sociálne rehabilitácie, v rámci ktorých mohli pacienti pracovať s drevom, no oveľa väčší vplyv mala zdravotná rehabilitácia športom. „To bola pravdepodobne jedna z najlepších myšlienok, aké som ako doktor dostal,“ prezradil Guttmann, ktorý prostredníctvom športu vrátil pacientom vôľu žiť plnohodnotný život s hrdosťou a sebaúctou.

Prvým športom bolo pólo na invalidných vozíkoch s použitým vychádzkových palíc a puku. Obľúbená bola aj lukostreľba, ktorá sa stala prvým súťažným športom na hrách Stoke Mandeville v roku 1948, ktoré sa konali v rovnaký deň ako olympijské hry v Londýne. V snahe povzbudiť svojich pacientov k účasti na národných podujatiach použil Guttmann termín Paraplegické hry, ktoré neskôr začali byť známe ako paralympijské hry.

Zdroj inšpirácie a nádeje

Jeho vízia medzinárodných hier, ekvivalentu samotných olympijských hier, sa uskutočnila v roku 1960, keď sa popri oficiálnych letných olympijských hrách 1960 v Ríme konali medzinárodné hry Stoke Mandeville, ktoré sa do histórie zapísali ako prvé paralympijské hry. Na podujatí sa predstavilo štyristo športovcov z 23 krajín a od toho momentu sa konali každé štyri roky. Od roku 1988 sa konajú paralelne s olympijskými hrami v tom istom hostiteľskom meste. Problém nastal v roku 1980, keď Sovietsky zväz odmietol usporiadať po boku moskovských olympijských hier aj paralympiádu, pretože podľa politických predstaviteľov v celom Sovietskom zväze neboli žiadni zdravotne postihnutí ľudia. Paralympiáda sa tak nakoniec konala v holandskom Arnheme.

Guttmann, ktorému kráľovná Alžbeta II. udelila titul rytiera, sa zdravotne postihnutým športovcom venoval do konca života. Zomrel v marci 1980 na zlyhanie srdca, no jeho odkaz žije v spoločnosti aj dnes. „Paralympijské hry sú zdrojom inšpirácie a nádeje pre ľudí so zdravotným postihnutým na celom svete,“ dodala dcéra otca paralympiády.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…