Bratislava už dávno nie je mestom na jeden deň. Toto všetko ešte môžete stihnúť vyskúšať
Dobré noviny
Dobré noviny

Bratislava už dávno nie je mestom na jeden deň. Toto všetko ešte môžete stihnúť vyskúšať

Naplánujte si svojich 72 hodín v hlavnom meste.

— Foto: Visit Bratislava

Bratislava už dávno nie je miestom, na ktorého najväčšie lákadlá stačí jednodňová prechádzka. A aj keď sa nám letná sezóna pomaly chýli ku koncu, aj jeseň v našom hlavnom meste ponúka mnoho jedinečných možností ako tráviť čas. Prinášame vám niekoľko tipov, čo všetko ešte môžete v blízkej dobe stihnúť.

Víno, víno, víno!

Čím môže región Malých Karpát žiť na jeseň viac ako pýšením sa svojou vínnou produkciou! Vedeli ste však, že poklady našich vinárov môžete ochutnať v historickej časti Apponnyiho paláca v Múzeu vinohradníctva a vinárstva? Medzi návštevníkmi jednoznačne vedie program, v ktorom počas 100 minút ochutnajú až 72 vín. Teda, je samozrejme len na nich, koľko toho za 100 minút stihnú.

Národný salón vín v Apponyiho paláci

Okrem tradičných vinobraní či vinných ciest je možné tento región spoznať aj netradičnou formou. Ochutnávka vín sa môže uskutočniť aj v safari štýle v džípe počas autentickej jazdy po malokarpatských vinohradoch. Bratislava je navyše plná útulných vinárničiek, v ktorých môžete produkty našich vinohradníkov okoštovať.

Vinohrady v okolí Bratislavy

Pred počasím sa dá skryť kultúrne 

Ani v prípade nepriaznivého počasia nie je nič stratené. Múzeá hlavného mesta ponúkajú hneď niekoľko expozícií, ktoré očaria aj tých, ktorí si myslia, že návšteva múzea je nuda. Dôkazom toho je aj nevšedná Pasáž Mateja Kréna v Pálffyho paláci. Inštalácia kníh a zrkadiel vytvára ilúziu, ktorú niektorí zvládnu len so stiahnutým žalúdkom. Oplatí sa navštíviť aj ilúzie nekonečna v Galérii Multium v centre Bratislavy. Nachádza sa v nej až šesť miestností plných ilúzii so zrkadlami aj špeciálnymi svetelnými efektmi. Pre deti je zas výbornou voľbou aj galéria Bibiana, v ktorej môžu kultúru objavovať hravo a netradične. Práve naša Bibiana inšpirovala k vzniku obdobnej galérie v Dánsku.

Múzeum moderného umenia Danubiana

Návšteva múzea unikátnych diel Danubiana stojí aj za celodenný výlet. Tam sa môžete vydať aj loďou alebo sa k nej dostať po hrádzi na bicykli. Galéria sa nachádza v úchvatnom prostredí a je obklopená Dunajom.  

Husacie hody

Veľká hostina na husacích hodoch láka do Slovenského Grobu celé rodiny aj partie priateľov. A niet sa čomu čudovať. Slovenský Grob je od Bratislavy vzdialený asi pol hodinu cesty a je známy mnohými husacinármi, ktorí sa svojmu remeslu venujú roky a odovzdávajú si ho z generácie na generáciu.  

Husacina je typickým jesenným jedlom

Prechádzka po UFE

Skywalk je celkom netradičným zážitkom, ktorý môžete pri návšteve Bratislavy zažiť. Prejsť sa totiž môžete po vonkajšom obvode legendárnej vyhliadkovej veže UFO. Tá sa nachádza vo výške 85 metrov a prejsť vzdialenosť približne 60 metrov trvá 8 až 10 minút.

Výhľad z UFA

Dni majstrov ÚĽUV 2021

Gastronomické špeciality, tvorivé dielne aj folklórna hudba a tanec. Ak máte radi naše tradičné remeslá, tento víkend si prídete na svoje. Dni majstrov, ktoré sa konajú na prelome augusta a septembra, organizuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby už od roku 1990. V tradičných rokoch ste mohli na tomto podujatí zažiť okrem zručných majstrov aj rôzne hry a zábavky pre deti, či vyskúšať tradičnú kuchyňu. 

Pre pandémickú situáciu sa ale festival bude tento rok konať v čiastočne oklieštenej podobe. Po vypuknutí pandémie COVID 19 zažívajú výrobcovia a remeselníci náročné časy. Nemohli sa organizovať jarmoky, ani iné podujatia, ktoré im za bežných okolností zabezpečovali veľkú časť príjmov. Práve preto sa tento rok festival zameriava na to, aby čo najviac pomohol výrobcom a aspoň čiastočne zmiernil ich finančné problémy. 

Bratislava 72-hodinové mesto

Pomôcť naplánovať si svoj pobyt v Bratislave a dozvedieť sa aj o udalostiach, ktoré sa v daný čas v hlavnom meste dejú, má web 72hodinovemesto.sk. Veľmi jednoducho sa o aktuálnych veciach dozviete na jednej stránke, dokonca vám zostaví váš program na návštevu mesta podľa toho, či cestujete s deťmi alebo v skupine kamarátov.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

             
 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…