Pri teroristickom útoku na letisku prišla o obe nohy. Teraz jazdí na koni a ide si po prvú medailu
Simona Gálová
Simona Gálová

Pri teroristickom útoku na letisku prišla o obe nohy. Teraz jazdí na koni a ide si po prvú medailu

Záchranári jej nedávali žiadnu šancu na prežitie. Tvrdým tréningom sa opäť dostala k jazdeniu na koni, ktoré jej podľa jej slov zachránili život.

Beatrice de Lavalette prišla o nohy pri teroristickom útoku. Napriek tomu sa nevzdala a vrátila sa ku svojej vášni. — Foto: Instagram - @beatriceldl

Tokio – Beatrice de Lavalette sedela na bruselskom letisku a vracala sa do USA na jarné prázdniny. Ďalšia vec, ktorú si z toho dňa pamätala bola len tma. De Lavalette podľa CNN náhodou v ten moment stála vedľa samovražedného atentátnika ISIS a bola jednou z tristo ľudí, ktorí zostali po úroku zranení.

Záchranári jej nedávali šancu na prežitie

22. marca v roku 2016 zasiahli belgické letisko Zaventen dva výbuchy, kvôli ktorým zahynulo 32 ľudí. „Práve som telefonovala s bratom a neskôr počúvala hudbu, pričom som vôbec nevenovala pozornosť tomu, čo sa deje okolo mňa,“ spomínala. O 7:58 odpálili dvaja atentátnici s väzbami na Islamský štát podomácky vyrobené bomby, ktoré previezli až do odletového terminálu. Beatrice pri výbuchu pohltila ohnivá guľa a vlny klincov, skrutiek a ďalších kovových úlomkov.

Keď ležala na zemi a čakala na záchranu, netušila, aké vážne zranenia bude mať. Bomba jej odštiepila nohy a plamene vážne spálili veľkú časť pokožky. Keď prišli záchranné zložky, zachránili najskôr ženu ležiacu vedľa Beatrice. „Keď sa nevracali, snažila som sa kričať nech sa vrátia, že stále žijem“ prezradila pre Sports. Až neskôr sa dozvedela, že bola podľa triediaceho protokolu označená červenou farbou. „Červená znamená, že ten človek nie je prioritou – pravdepodobne neprežije,“ prezradila. Svojím volaním o pomoc dokázala privolať záchranára, ktorý ju uhasil a urýchlene odniesol zdravotníkom.

Opäť v sedle

Šesť rokov po útoku je de Lavalette nažive, no život už nikdy nebol ako predtým. Po útoku žije s poranenou miechou a so stratou dolných končatín, ktoré jej boli amputované. Medzi nečakanými návštevníkmi, ktorí prišli za ňou do nemocnice bol aj americký veľvyslanec v Belgicku, ktorý jej začal hovoriť o olympiáde v Riu. „Len sme sa rozprávali a žartovali, aké by to bolo skvelé, keby som sa dostala na olympiádu do Tokia,“ prezradila Beatrice, ktorá sa aj napriek zraneniam chcela vrátiť k svojej vášni – jazdeniu na koni.

Jazdiť sa naučila len krátko po tom, čo ako dieťa vedela chodiť po vlastných nohách. Ako 3-ročná navštevovala hodiny jazdenia a o niekoľko rokov neskôr prešla na lekcie parkúrového skákania. Po atentáte a všetkých zraneniach, ktoré na nej zanechal sa musela naučiť jazdiť úplne odznova. „Nemala som svaly, bola som len kosť a koža, takže už len sedenie v sedle bolo neuveriteľne nepríjemné,“ spomínala.

Jazdci často používajú na vedenie koňa svoje nohy, pričom svoju váhu presúvajú tak, aby zmenili smer cvalu. Beatrice De Lavalette používala na vedenie svojho koňa bič a dotykom rúk mu naznačovala smer jazdy. „Spojenie s koňom bolo vždy silnejšie ako všetky prekážky, ktorým som na svojej ceste čelila,“ priznala. V roku 2017 sa pridala do para-jazdeckej školy a už v januári 2020 prispela k víťazstvu amerického tímu.

Tento rok bude Beatrice prvýkrát reprezentovať tím USA na paralympijských hrách v Tokiu, kde chce podať svoj najlepší výkon. „Myslím si, že bez udalostí, ktoré sa v deň atentátu stali, by som nebola tou osobou, ktorou som dnes. Kone mi jednoznačne zachránili život. Vďaka ním sa cítim kompletná,“ dodala na záver.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…