Máme zlato aj striebro! Fantastický Kuril vyhral časovku: Obetoval som tomu všetko, aj tak je to zázrak
TASR
TASR

Máme zlato aj striebro! Fantastický Kuril vyhral časovku: Obetoval som tomu všetko, aj tak je to zázrak

Striebro vybojoval jeho krajan Jozef Metelka, ktorý v tesnom súboji zaostal o 18 sekúnd.

Tokio - Slovenský reprezentant v cestnej paracyklistike Patrik Kuril získal na PH 2020 v Tokiu zlato v časovke v kategórii C4. Striebro vybojoval jeho krajan Jozef Metelka, ktorý v tesnom súboji zaostal o 18 sekúnd. Slovenská výprava tak má v Tokiu na konte už päť medailí (2-2-1).

Kuril dosiahol najlepší čas na 32 km dlhej trati pod horou Fudži - 45:47,10 min. Slovensko slávilo v časovke double, druhý skončil jeho krajan Metelka, ktorý tak skompletizoval svoju medailovú zbierku na PH 2020. V Tokiu už predtým získal na dráhe zlato v stíhacích pretekoch na 4000 metrov a bronz na pevnom kilometri. Celkovo má na konte už šesť paralympijských medailí, z toho tri najcennejšie. Tretí skončil v utorkovej časovke Brit George Peasgood.

Štyridsaťjedenročný Kuril nadviazal na bronzovú medailu z Ria 2016: "Dojmy sú úžasné. Zázraky sa síce dejú, toto je však veľký zázrak. Samozrejme, systematicky som sa naň pripravoval, ale to asi každý športovec, ktorý tu je. Každý parašportovec má za sebou veľmi ťažký príbeh, väčšina z nás prišla k zraneniu úrazom, každý z nás sa musel postaviť na nohy a prekusnúť osud," povedal pre paralympic.sk.

Po titule majstra sveta v cestných pretekoch v portugalskom Estorile pridal Kuril triumf aj na paralympiáde: "V uplynulých rokoch som mal smolu na zranenia, bolo to strašne ťažké. Človeku pribúdajú roky, po vyše 20-tich sezónach športuje už tak monotónne. Možno si niekedy aj prestáva veriť. Ale musel som veriť, prišlo Tokio a je to tu. Rozložil som si to veľmi dobre, som už veľmi skúsený, bol som perfektne pripravený. Tie pocity sú nevyčísliteľné..."

Dve stúpania, z toho jedno ostrejšie a množstvo zákrut - taká bola stručná charakteristika okruhu Fudži Speedway, ktorý vybrali organizátori na preteky paracyklistov v časovke. Metelka s Kurilom v kategórii C4 a Ondrej Strečko (C5) absolvovali osemkilometrový okruh štyrikrát. Po prvom okruhu sa usadili na vedúcich pozíciách obaja slovenskí reprezentanti - Metelka bol prvý, Kuril druhý. V cieli bolo poradie napokon opačné. "Prvý okruh, začiatok býva pre mňa najťažší. Postupne som sa však rozbiehal. Nechcel som počuť ani slovo ako som na tom. Nevnímal som nič okolo seba, netušil som, na čo bude môj výkon stačiť. Dúfal som, že možno sa podarí bronzová medaila, no zlato je pre mňa krásnym šokom," vyznal sa Kuril. "Obetoval som tomu všetko. Prípravu, izoláciu, aby som sa s nikým nestretával. Ani na preteky som nechodil. No že zvíťazím, o tom som dosiaľ mohol len snívať," dodal šťastný víťaz.

Paracyklista Jozef Metelka po úspechoch na dráhe skompletizoval na PH 2020 svoju zbierku na cenný kov každého lesku. "Cestu som špeciálne netrénoval. Zameriaval som sa najmä na dráhu. Som šťastný, že sa mi podarilo druhé miesto," povedal pre paralympic.sk. Pre Metelku je to už šiesta paralympijská medaila v kariére (3-2-1).

Solídny výsledok dosiahol aj Ondrej Strečko, ktorý obsadil v kategórii C5 ôsme miesto.

PH 2020 - cestná paracyklistika:
časovka na 32 km:
C4: 1. Patrik KURIL 45:47,10 min., 2. Jozef METELKA (obaja SR) 46:05,05, 3. George Peasgood (V.Brit.) 46:08,23
C5: 1. Daniel Abraham Gebru (Hol.) 42:46,45, 2. Jegor Dementiev (Ukr.) 43:19,11, 3. Alistar Donohoe (Aust.) 43:36,80, ..., 8. Ondrej STREČKO (SR) 48:07,86

 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…