Deň, aký Slovensko nezažilo. Šéf polície končí, zrušili obvinenie proti Haščákovi, Kollárovi aj Pčolinskému
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Deň, aký Slovensko nezažilo. Šéf polície končí, zrušili obvinenie proti Haščákovi, Kollárovi aj Pčolinskému

Poriadne zemetrasenie! V deň, kedy generálny prokurátor zrušil obvinenie voči viacerým prominentným obvineným, policajný prezident oznámil, že sa vzdáva funkcie. Sám je obvinený.

Deň plný prekvapení — Foto: TASR

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil obvinenie voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke v súvislosti s kauzou Gorila. Generálna prokuratúra zrušila aj obvinenia z prijímania úplatku a podplácania, ktorým čelil bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský. Ani podnikateľ a konkurzný právnik Zoroslav Kollár už nečelí obvineniu z prečinu podplácania. Rozhodol o tom námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Do toho všetkého prišla ďalšia bomba. Policajný prezident Peter Kovařík sa vzdáva svojej funkcie. Na ministerstvo vnútra už doručil žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru, ktorú podpísal v pondelok. Odísť chce k 15. septembru, po návšteve pápeža Františka na Slovensku. Odchádza do civilu. 

Obvinili ho

Krajská prokuratúra v Bratislave obvinila 26. augusta Kovaříka zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Mal zmariť prebiehajúci zásah zadržiavania, ako aj vykonanie trestnoprocesných úkonov s obvinenými osobami Matejom Z. a Petrom P. 

Kovařík obvinenie odmieta. Do parlamentu zároveň predložili dva návrhy na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca. Návrhy inicioval Smer-SD.

Oznámil to v utorok počas tlačovej konferencie. "Rozhodol som sa tak preto, lebo som celú svoju profesionálnu kariéru a najmä posledný rok bojoval za to, aby som dvíhal dôveryhodnosť Policajného zboru," skonštatoval. Nevie si ďalej predstaviť svoju činnosť ako policajného prezidenta, ktorý je trestne stíhaný. "Bez ohľadu na to, aký mám na to trestné stíhanie názor, musím rešpektovať stav, ktorý aktuálne je, a ten je, že som obvinený," uviedol Kovařík. Ako poznamenal, nevie si ani predstaviť, aký príklad by dával svojim kolegom, ak by pokračoval vo funkcii. Myslí si, že musí platiť jeden meter pre všetkých, a ak by rovnako rozhodoval o svojich podriadených, tak ten istý záver musí urobiť aj voči sebe.  

Minister vnútra Roman Mikulec si váži rozhodnutie Petra Kovaříka odísť. Vníma to ako štátnické gesto. Minister je presvedčený, že obvinenie Kovaříka bolo účelové a že sa nedopustil žiadneho protiprávneho konania. 

Reagujú aj politici

Minister Mikulec reagoval dnes aj na zrušenie viacerých obvinení. Aj keď konkrétne rozhodnutia Generálne prokuratúry komentovať nechcel, tvdí, že sú veľmi neštandardné. "Z udalostí dnešného dňa som naozaj znepokojený. Na jednej strane rozhodnutie prezidenta Policajného zboru odísť z funkcie pre obvinenie, ktoré vnímam ako účelové, na strane druhej rušenie obvinení a masívne použitie paragrafu 363 generálnou prokuratúrou," skonštatoval Mikulec.

Hromadným rušením trestných stíhaní je znepokojené aj vládne OĽANO. Postup zo strany Generálnej prokuratúry považuje za neobvyklý, očakáva od nej dôkladné vysvetlenie svojich rozhodnutí. Podpredseda NR SR Gábor Grendel pripomenul slová generálneho prokurátora Maroša Žilinku pri svojom verejnom vypočúvaní. "Povedal, že ak sa stane generálnym prokurátorom, chce zaviesť väčšiu otvorenosť. Aby prokurátori verejne komunikovali aj kontroverzné rozhodnutia. Dnes je ideálna príležitosť to ukázať aj skutkami," podotkol Grendel.

Strana SaS verí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka si zachová svoj zvyk rozhodovať korektne. Líder strany a vicepremiér Richard Sulík považuje za dobré, ak by svoje rozhodnutia v súvislosti so zrušením viacerých obvinení šéf prokuratúry aj zdôvodnil. "Maroša Žilinku sme volili preto, lebo za 30 rokov nemal jediné pochybné rozhodnutie. Nevidíme síce detailne do jednotlivých káuz, ale zatiaľ máme vieru, že pán Žilinka si zachová svoj 30-ročný zvyk, a to rozhodovať korektne. Aby si zachoval aj svoju povesť, bolo by dobré, ak by svoje rozhodnutia verejnosti odôvodnil," reagoval Sulík.

 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…