Z Československa utiekli cez stĺpy vysokého napätia. Vlastnoručne si vyrobili špeciálnu lanovku
Simona Gálová
Simona Gálová

Z Československa utiekli cez stĺpy vysokého napätia. Vlastnoručne si vyrobili špeciálnu lanovku

Dvojici sa podarilo utiecť až na tretí raz. 

Dvaja priatelia sa rozhodli ujsť na slobodu špeciálnym spôsobom. Využili na to stĺpy vysokého napätia. — Foto: Archív

O riskantnom úteku dvoch kamarátov z Československa informovali tie najznámejšie svetové média. Niet sa čomu čudovať. Robert Ospalda a Zdeněk Pohla sa dostali spoza Železnej opony tým najbláznivejším spôsobom – vyliezli na stĺp vysokého napätia a vlastnoručne vyrobenou lanovkou sa spustili po hromozvodných drôtoch až do Rakúska, kde ich čakala sloboda.

Stĺpy vysokého napätia na rakúskej hranici, cez ktoré utiekli z komunistického Československa. — Foto: Pamäť národa/Paměť národa

Partneri na útek

„Netvrdím, že útek po elektrickom vedení, ktoré vychádzalo z jadrovej elektrárne, bol najbezpečnejší. Ale pretože to nikto dovtedy neurobil, bolo to úplne neočakávané. Mali sme väčšiu šancu ako pri čomkoľvek inom,“ prezradil Pohl pre RFERL. Priatelia sa spoznali na kurze karate, kde obaja priznali, že by najradšej z Československa ušli.

V tej dobe mal Robert 35 rokov. Za sebou mal tri pobyty vo väzení kvôli krádežiam, jedno rozpadnuté manželstvo a dve deti. Svoju minulosť chcel nechať za sebou a začať na západe s čistým štítom. Zdeněk Pohl bol o pätnásť rokov mladší a odísť chcel rovnako silno ako Robert.

Totalitu režimu pocítil už ako dieťa, keď bol členom klubu Pioneers, kde s ostatnými deťmi hrali baseball. Ten im prišiel zakázať úradník z Prahy, pretože baseball bol „príliš americký“. Ako tínedžer sa zamiloval do hudby, ktorá prichádzala zo západu a so svojimi názormi sa rád podelil v škole aj v krčme, kde ho varovali, aby si svoje politické presvedčenia nechal pre seba.

Do tretice všetko dobré

S prípravami na útek začali počas leta v roku 1985. Po neúspešnom úsilí utiecť na slobodu cez Maďarsko, sa zhodli, že najjednoduchšie bude utiecť po drôtoch vysokého napätia. Obaja muži si išli podľa RFERL na testovacie miesto vyskúšať, aké sú drôty pevné a či ich udržia. Pohl bol na pochybách, z elektriky mal strach. Upokojil sa, až keď sa dozvedel, že súčasťou vedenia vysokého napätia sú hromozvodné drôty, ktoré nie sú pod prúdom. Dva rady drôtov pod tými hromozvodnými však boli pod napätím 380-tisíc voltov.

Ospald a Pohl v kukuričnom poli pri hraniciach. — Foto: Pamäť národa/Paměť národa
Vlastnoručne si vyrobili špeciálny lanovku. — Foto: Pamäť národa/Paměť národa

Skonštruovali si preto špeciálne vozíky, s ktorými by eliminovali prípadné zranenia. Vo februári 1986 pricestovali do Bratislavy, kde sa pokúsili o útek. „Vozíky boli pomerne ťažké. Ťahať ich bola hrozná drina, navyše, mal som so sebou aj dosť veľké česko-anglické slovníky. Myslel som, že to neprežijem,“ spomínal Ospald pre Pamäť národa. Keď sa začali šplhať na stožiar, prišli na to, že vozíky musia prerobiť. O ďalší útek sa pokúsili v marci, no ani ten nedopadol úspešne. „Mylne sme sa domnievali, že tie drôty vedú na slobodu. Až ráno sme zistili, že sa točia a zostávajú poslušne v štáte,“ povedal Ospald.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…