Pápeža Františka chce na Slovensku vidieť vyše 70-tisíc ľudí, prihlásili sa už aj tisícky nezaočkovaných
TASR
TASR

Pápeža Františka chce na Slovensku vidieť vyše 70-tisíc ľudí, prihlásili sa už aj tisícky nezaočkovaných

Viac ako polovica registrovaných ľudí chce vidieť pápeža v Šaštíne.

pápež František — Foto: TASR/AP

Na podujatia s pápežom je zaregistrovaných zatiaľ okolo 72.000 ľudí. Najväčší záujem má verejnosť zatiaľ o posledný deň návštevy pápeža na Slovensku, teda 15. septembra, keď bude Svätý Otec v Šaštíne. Potvrdil to hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

Viac ako polovica ide do Šaštína

Do Šaštína sa zaregistrovalo okolo 37.000 ľudí, čo predstavuje viac ako polovicu zo všetkých zaregistrovaných záujemcov. "Do Prešova sa doposiaľ prihlásilo zhruba 19.000 ľudí," priblížil Kramara. O stretnutie pápeža s rómskou komunitou na Luniku IX v Košiciach a o stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach prejavilo záujem dokopy 16.000 ľudí.

Pápež na Slovensku

Pápež František na septembrovej (12. - 15. 9.) návšteve Slovenska zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Verejnosť sa môže od pondelka hlásiť na podujatia s pápežom už i v OTP režime (očkovaní, testovaní a po prekonaní ochorenia COVID-19). "Do rána sa na podujatia v režime OTP prihlásilo okolo 3000 ľudí," priblížil Kramara.

V rebríčku najvplyvnejších ľudí

Pápež František dokáže svojím slovom a príkladom inšpirovať milióny ľudí bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú veriaci, uviedol cirkevný analytik Imrich Gazda na otázku, čo si môžu vziať veriaci, ale aj neveriaci ľudia z blížiacej sa návštevy hlavy katolíckej cirkvi.

Analytik poukázal na celosvetové rebríčky najvplyvnejších ľudí, ktoré zostavujú známe časopisy, v ktorých sa objavujú aj pápeži. "Pápež sa pravidelne umiestňuje v rebríčku najvplyvnejších ľudí na svete pre to, že je silný nie z dôvodu politickej, vojenskej alebo ekonomickej moci, ale má skrytú silu. Pápež dokáže svojím slovom a príkladom inšpirovať milióny ľudí bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú veriaci," poznamenal Gazda s tým, že obzvlášť to podľa neho platí pre súčasného pápeža.

Poukázal na to, že Svätý Otec kladie dôraz práve na ľudí, ktorí sú na okrajoch. "Treba si uvedomiť aj pomenovanie pontifex, čo znamená staviteľ mostov, a František je ten pápež, ktorý sa snaží stavať mosty a byť verný svojmu menu. Svoje meno si vybral podľa Františka z Assisi, ktorý sa z pozície obyčajného chudobného mnícha postaral o vnútornú reformu cirkvi," priblížil Gazda. Ako ďalej poznamenal, svätý František vytváral mosty k ľuďom, ktorí boli na okraji a mali napríklad malomocenstvo.

Vytváral mosty medzi kresťanstvom a islamom

"On bol tým, ktorý sa začal stretávať s moslimami a vytváral mosty medzi kresťanským náboženstvom a islamom. A keď si vezmeme, tak toto všetko robí aj pápež František. Prichádza k chudobným a chorým, k tým, ktorí sú na okrajoch, snaží sa nadväzovať kontakty s inými, nielen kresťanskými cirkvami, ale aj inými náboženstvami," uviedol cirkevný analytik. Podľa jeho slov ide teda súčasný pápež po vzore svätého Františka z Assisi. A práve z tohto dôvodu môže byť pápež inšpiratívny pre ľudí bez ohľadu na to, či sa hlásia alebo nehlásia ku katolíckej viere.

Gazda pripomenul, že pre veriacich má návšteva pápeža význam aj v tom, že na Slovensko prichádza hlava katolíckej cirkvi a ich duchovný líder. Poukázal na to, že Slovensko je ešte stále prevažne kresťanská a katolícka krajina a od poslednej návštevy Svätého Otca v krajine uplynulo už 18 rokov. Ján Pavol II. navštívil Slovensko naposledy v roku 2003 a odvtedy už pribudla jedna generácia obyvateľov Slovenska.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…