FOTO: Nezabudnuteľný Belmondo bol aj na Slovensku. Meškal dlhé hodiny, mal na to však veľmi dobrý dôvod
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

FOTO: Nezabudnuteľný Belmondo bol aj na Slovensku. Meškal dlhé hodiny, mal na to však veľmi dobrý dôvod

Francúzsky herec, ktorý v pondelok zomrel, bol pred 20 rokmi hlavnou hviezdou nášho filmového festivalu.

Belmondo bol na festivale absolútnou hviezdou — Foto: TASR

Francúzsky herec Jean-Paul Belmondo bol hlavnou hviezdou 9. ročníka filmového festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach. Spolu s Čechom Jiřím Bartoškom a Slovenskou divou Milkou Vášáryovou si tam prevzal ocenenie Hercova misia.

Prišiel o 12 hodín neskôr

Do kúpeľného mestečka prišiel charizmatický Francúz v roku 2001. Napokon sa na Slovensku zdržal dlhšie, ako pôvodne plánoval. Jeho príchod bol problematický.

"Prekvapil ma tým, že prišiel o 12 hodín neskôr. Celú noc strávil totiž na veterinárnej klinike, kde sa lúčil so svojím psíkom, ktorého mal dlhé roky. Ale nakoniec si splnil aj svoju povinnosť, z kliniky si zmenil letenku na neskorší let a prišiel. Dal mi slovo, a to pre neho platilo," spomínal na Belmonda pre cas.sk riaditeľ festivalu Peter Hledík.

Foto: TASR

Stretnúť Belmonda na ulici

V Tepliciach ho už čakali tisícky fanúšikov. Belmondo si zobral krátky čas na prípravu, vystúpil pred nimi a zožal veľký aplauz. Žiadne hviezdne maniere vraj nemal, zaujímal sa o mesto, do ktorého prišiel, o pamiatky ale i o ľudí. Belmondo bol aj v hlavnom meste. Ľudia sa podľa Hledíka len neveriacky pozerali, či skutočne vidia ísť oproti nim reálnu celebritu.

Foto: TASR

Riaditeľ festivalu spomína aj to, že Belmondovi v jednom momente požičal svoju košeľu, keďže herec si ju potreboval vymeniť a žiadna z tých jeho nebola po ruke. "Síce mi ju nevrátil, ale to mi neprekáža,“ dodal Hledík pre cas.sk.

Belmondo bol aj známy sukničkár. Prekvapivé však je, že na Slovensko neprišiel so žiadnou ženou. O tom, či sa mu nejakú podarilo očariť priamo tu, pamätníci nehovorili.

Foto: TASR

Bébel bol už veľmi unavený

Jean-Paul Belmondo zomrel v pondelok vo veku 88 rokov. "Už nejaký čas bol veľmi unavený. Zomrel tíško," uviedol podľa spravodajského web France Info Belmondov právnik Michel Godest.

Herec, prezývaný aj Bébel, bol považovaný za jedného z posledných velikánov francúzskej kinematografie, jej Novej vlny v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Počas 60 rokov svojej kariéry sa Belmondo objavil v 80 filmoch a zanechal po sebe nezabudnuteľné úlohy, nielen herecké, ale aj kaskadérske.

Na výslnie sa dostal postavou mladého šviháka v snímke Na konci s dychom, ktorú režíroval Jean-Luc Godard. Postupne sa začal presadzovať v komerčnejších projektoch, najmä v akčných filmoch alebo komédiách, ako Muž z Ria (1965). Až do polovice 80. rokov hrával Belmondo najmä akčných, často cynických hrdinov. Počas svojej filmovej kariéry spolupracoval s režisérmi ako Claude Chabrol, Vittorio De Sica, Philippe de Broca, Claude Zidi či Francois Truffaut a ďalší. V neskoršom veku sa sústreďoval na divadlo a po mozgovej mŕtvici v roku 2001 sa stiahol z verejného života, ale naďalej dostával množstvo ponúk na filmovanie. V apríli 2007 Belmonda vyznamenali najvyšším francúzskym štátnym vyznamenaním, Radom čestnej légie.

 

 

 

 

 

 

 


 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…