Vysvetlili, prečo môžu ísť na podujatia s pápežom aj nezaočkovaní ľudia. Karanténa pri covide sa skracuje
TASR
TASR

Vysvetlili, prečo môžu ísť na podujatia s pápežom aj nezaočkovaní ľudia. Karanténa pri covide sa skracuje

Novinka za novinkou. Potom, ako sa povolilo očkovanie pre deti nad päť rokov a tretia dávka pre niektoré skupiny obyvateľov, mení sa aj dĺžka karantény. Vysvetlili aj, prečo štát pri pápežovi menil pravidlá.

— Foto: TASR

Pri koronavíruse bolo doteraz treba ísť do 14-dňovej karantény. To sa mení, po novom to bude len 10 dní. Opatrenia začnú platiť od pondelka.

Dvojtýždňová karanténa sa skracuje

Trvanie izolácie osoby pozitívne testovanej na nový koronavírus sa od 13. septembra skráti na desať dní, a to v prípade, ak sa u nej neobjavili za posledné tri dni príznaky ochorenia. Doba karantény sa skráti aj ľuďom, ktorí s takouto osobou prišli do kontaktu. Nemôžu mať príznaky ochorenia a na piaty deň musia podstúpiť RT-PCR test s negatívnym výsledkom.

V tomto prípade sa im izolácia skončí po uplynutí siedmich dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. V prípade, že sa nebudú chcieť otestovať, karanténa sa im skončí po uplynutí desiatich dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. V stredu o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Desaťdňová lehota sa podľa ÚVZ začína počítať od objavenia sa prvých príznakov. V prípade, že sa nevyskytli, začína sa počítať od dátumu odobratia vzorky. "Ak sa v posledných troch dňoch príznaky objavili, o ukončení izolácie rozhodne všeobecný lekár," uviedol Eliáš. Doplnil, že v prípade, ak sa u kontaktu objaví aspoň jeden príznak ochorenia, o ukončení karantény taktiež rozhodne všeobecný lekár. Všetky osoby, ktoré budú do pondelka v izolácii alebo v karanténe, ju dokončia podľa pôvodných pravidiel.

Zhodnotil sa reálny záujem ľudí

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vysvetlil aj to, prečo štát najprv dovoľoval ísť na podujatia s pápežom Františkom len zaočkovaným a potom otočil a pustí aj nezaočkované osoby. V súvislosti so zmenou režimu na podujatia s pápežom Františkom vraj došlo ku konsenzu. Podľa ministra sa zhodnotil reálny záujem ľudí a situácia počas leteckých dní SIAF v Kuchyni. Na všetkých opatreniach proti šíreniu nového koronavírusu však Lengvarský trvá.

Minister deklaroval, že podujatia v červených okresoch budú  prebiehať v súlade s platným Covid automatom. Úrad verejného zdravotníctva SR pripomína, že pre režim OTP v červených okresoch je limit pre vonkajšie podujatia 25 percent kapacity, ak sa nedá určiť, najviac 150 osôb. Organizátor tiež musí mať zoznam účastníkov s telefonickým alebo mailovým kontaktom. Všetci účastníci tiež budú musieť mať rúška.

Konferencia biskupov Slovenska v sobotu oznámila, že verejné podujatia počas návštevy pápeža Františka v Prešove, Košiciach a Šaštíne budú napokon dostupné aj pre nezaočkovaných v režime OTP (očkovaní, testovaní a po prekonaní ochorenia Covid-19). Nezaočkovaní návštevníci sa budú musieť evidovať v registrácii OTP, ktorá sa na stránke navstevapapeza.sk spustila v pondelok 6. septembra.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…