Ruský minister skočil do ľadovej arktickej vody, aby zachránil filmového režiséra. Pre Putina je hrdinom
TASR
TASR

Ruský minister skočil do ľadovej arktickej vody, aby zachránil filmového režiséra. Pre Putina je hrdinom

Starý priateľ Vladimira Putin zahynul, keď sa počas medzirezortného cvičenia pokúšal zachrániť topiaceho sa filmového režiséra. Ruský prezident ho nazval hrdinom.

Tragédia sa stala pri známom ruskom vodopáde — Foto: TASR/AP/Sergei Gorshkov

Spolu s ruským ministrom pre mimoriadne situácie Jevgenijom Ziničevom zahynul v stredu aj režisér Alexandr Meľnik. Tragédia sa odohrala počas medzirezortného cvičenia, na ktoré Meľnik pricestoval, aby si vytypoval miesto pre natáčanie dokumentárneho filmu venovaného rozvoju Arktídy a Severnej morskej cesty. Informoval o tom spravodajský web Meduza.io.

Tragédia pri vodopáde

Rozhlasová stanica Echo Moskvy poznamenala, že viaceré médiá i samotné ministerstvo najprv uvádzali, že tragédia sa odohrala v meste Noriľsk. Spravodajský portál RBK s odvolaním sa na zdroje ministerstva neskôr spresnil, že k nehode s tragickým koncom došlo v stredu ráno pri vodopáde Kitabo-Oron, ktorý sa nachádza v západnej časti Putoranskej prírodnej rezervácie zaradenej do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vodopád Kitabo-Oron má výšku 27 metrov a nachádza sa na rieke Irkingda, ktorá vteká do jazera Kutaramakan.

Spravodajské portály RBK a RT už predtým informovali, že Ziničev sa pokúsil zachrániť nemenovaného kameramana, ktorý sa pošmykol na okraji útesu a spadol do vody. Minister za ním skočil, ale smrteľne sa poranil o vyčnievajúci kameň. Neskôr ruské médiá uviedli, že Ziničev sa pokúsil zachrániť režiséra Meľnika. Obaja zahynuli.

Režíroval dva celovečerné filmy

Meľnik bol členom združenia ruských filmárov. Režíroval dva celovečerné hrané filmy a dlhé roky spolupracoval s rezortom, na ktorého čele od mája roku 2018 stál Ziničev.

K jeho tragickej smrti sa medzičasom vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý ju označil i za osobnú stratu. Ministra nazval "hrdinom". Ziničev totiž takmer desať rokov slúžil v ochranke prezidenta Ruskej federácie. Putin ho nazval spoľahlivým a verným priateľom.

K nehode došlo počas cvičenia, ktoré bolo venované ochrane arktickej oblasti pred mimoriadnymi situáciami. Jeho prvá fáza sa konala práve v oblasti mesta Noriľsk, ktoré leží v Krasnojarskom kraji za severným polárnym kruhom.

Po ministrovej tragickej smrti bude rezort pre mimoriadne situácie dočasne viesť jeho doterajší námestník Alexandr Čuprijan, dodal portál RBK.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…