Výnimočná youtuberka ukazuje život s detskou obrnou: Nikdy sa nevzdávajte a buďte hrdí na to, kým ste
Simona Gálová
Simona Gálová

Výnimočná youtuberka ukazuje život s detskou obrnou: Nikdy sa nevzdávajte a buďte hrdí na to, kým ste

Sedemročná Dallas vo svojich videách ukazuje, ako prežívajú dni deti s detskou obrnou, ktoré potrebujú invalidný vozík tak ako ona.

Dallas sa narodila s detskou obrnou. Teraz svetu cez youtube videá ukazuje, že aj ona patrí do tohto sveta. — Foto: Instagram - @discover_with_dallas

Katrina Placzeková nikdy nezabudne na deň, keď sa dozvedela, že jej dcéra bude zdravotne postihnutá. „Bude veľká šanca, že vaša dcéra bude mať mozgovú obrnu,“ oznámili jej po narodení malej Dallas. Katrina lekárom odvrkla, že jej dcéra je zdravá a žiadne ochorenie nemá.

Diagnóza - detská obrna

Slová lekárov však potvrdila aj fyzioterapeutka, ktorá chodila k Placzekovcom kontrolovať telesný a pohybový vývoj Dallas. Katrina si začala hneď klásť milióny otázok: „Čo je to detská obrna? Bude žiť dlhý a prosperujúci život? Bude môcť hovoriť a komunikovať? Čo keď ju budú ostatné deti šikanovať?“ Otázky zaplavovali jej myšlienky celé týždne. „Nevedela som, ako bude vyzerať budúcnosť môjho drahého dieťaťa. A v tej už aj tak ťažkej situácii som začala za všetko viniť seba,“ priznala Placzeková.

Celé dni rozmýšľala nad tým, čo počas tehotenstva urobila zle. Obviňovala sa za to, že neporodila prirodzene, ale sekciou a ak by mohla zmenila by všetky rozhodnutia len, aby bola Dallas zdravá. Život však musel ísť ďalej. „Veci, ktoré musela Dallas v nemocnici zažívať ma prenasledujú dodnes. Predstavujem si spodnú časť jej nohy, celú čiernu z nespočetného množstva vpichov ihiel. Cvakajúci zvuk ihly vo mne vyvoláva všetky tie spomienky, keď jej doktor dostával tekutinu z mozgu. To sú spomienky, ktoré nechcem, aby existovali,“ napísala Katrina na blogu.

Patrí do tohto sveta

Keď mala Dallas dva roky a nedokázala sama sedieť ani chodiť, rodičia vedeli, že sa so situáciou musia zmieriť a urobiť všetko preto, aby prežila čo najšťastnejší život. „Keď mala tri roky, dostala svoj prvý elektrický invalidný vozík, za ktorým sa obzeral úplne každý. Kto by si však nevšimol rozkošné dievčatko, vždy usmiate od ucha k uchu, ktoré na vozíku jazdí ako vodič závodného auta?“ spomínala Placzeková. Zatiaľ čo sa rodina tešila z nového vozíka, vďaka ktorému získala Dallas väčšiu voľnosť, niektoré deti i rodičia si z neho robili posmešky.

Dallas má však neuveriteľný dar nachádzať v ľuďoch, vrátane seba, to dobré. Ako 7-ročná prišla za svojou mamou s nápadom, aby začali natáčať videá na youtube, kde by ostatným vysvetlili, aké je to žiť s detskou obrnou. Vo svojich videách ukazuje, aké je to, keď príde na vozíku na detské ihrisko alebo to, ako navštevuje svojho lekára.

Okrem toho každý pondelok vydáva video, v ktorom motivuje všetkých sledovateľov, aby sa nikdy nevzdali a aby boli vždy hrdí na to, kým sú. „Keď hrdo sedí pred kamerou na svojom ružovom elektrickom invalidnom vozíku a hovorí svetu: ,Ahoj. Som Dallas. Mám sedem rokov. Mám detskú mozgovú obrnu a vítam vás na svojom kanáli.‘ Som v úžase. Jednoduchým spôsobom hovorí, že aj ona patrí do tohto sveta.“

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…