Skutočnou zbraňou proti potratom je bezplatná antikoncepcia pre mladé ženy, rozhodli sa vo Francúzsku
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Skutočnou zbraňou proti potratom je bezplatná antikoncepcia pre mladé ženy, rozhodli sa vo Francúzsku

Nadšené Francúzsky prijímajú bezplatný program, vďaka ktorému budú mať väčšiu kontrolu nad svojím životom. Vláda očakáva, že s prístupnou antikoncepciou sa znížia aj počty potratov.

Ilustratívna fotografia. — Foto: Pexels; TASR/AP

Francúzsko umožní od budúceho roka bezplatný prístup k antikoncepcii pre všetky ženy do veku 25 rokov. Vo štvrtok 9. septembra to oznámil francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran, informovali agentúry Reuters a AP.

Kontrola nad vlastným telom

„Zaznamenali sme pokles v súvislosti s užívaním antikoncepcie medzi mladými ženami z finančných dôvodov... Je neprípustné, aby ženy nemali možnosť chrániť sa a aby nemali prístup k antikoncepcii v prípade, že sa pre ňu rozhodnú, pretože je príliš drahá,“ uviedol Véran.

Toto opatrenie bude okrem bezplatnej antikoncepcie zahŕňať aj bezplatné konzultácie u lekára v súvislosti s užívaním antikoncepcie. Na otázku, prečo vláda zvolila ako hraničný vek 25 rokov, Véran odpovedal, že je to preto, že to zodpovedalo veku väčšej autonómie a pretože v tom veku už ľudia neboli krytí doplnkovým zdravotným poistením svojich rodičov.

„Konečne!“ tweetovala Alyssa Ahrabare z aktivistickej skupiny Osez le feminisme. „Vysoká cena lekárskych konzultácií a antikoncepcie blokovala prístup množstva žien k tomuto základnému právu, ktoré im umožňuje udržať si kontrolu nad svojim telom a životom,“ dodala. Minister zdravotníctva pre Guardian dodal, že toto opatrenie vyjde francúzsky zdravotný systém Assurance Maladie na zhruba 21 miliónov eur ročne.

Znížia sa čísla potratov

Opatrenie vstúpi do platnosti 1. januára 2022. Francúzsko aj doteraz umožňovalo bezplatný prístup k antikoncepcii, avšak iba pre ženy do veku 18 rokov. Agentúra Reuters pripomína, že opatrenie vláda prijala v čase, keď sa vláda prezidenta Emmanuela Macrona pripravuje na budúcoročnú volebnú kampaň.

Francúzska vláda podľa Guardian ešte minulý rok oznámila, že vo Francúzsku otehotnie takmer 1 000 dievčat vo veku od 12 do 14 rokov a 770 z týchto tehotenstiev končí potratom. Odkedy bola bezplatná antikoncepcia ponúkaná 15-ročným až 18-ročným, počet potratov sa podľa oficiálnych údajov znížil na šesť potratov.

Niekoľko ďalších európskych krajín ponúka bezplatnú alebo dotovanú antikoncepciu. Antikoncepčné metódy napríklad v Británii nič nestoja a španielsky zdravotný systém poskytuje financovanie 48 rôznych metód antikoncepcie.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…