Chceli by ste povedať pápežovi niečo osobné? Cez túto webstránku mu môžete posielať odkazy
Dobré noviny
Dobré noviny

Chceli by ste povedať pápežovi niečo osobné? Cez túto webstránku mu môžete posielať odkazy

Od dnešného dňa sa môžu (nielen) Slováci spojiť s pápežom pomocou špeciálnej web stránky vyvinutej Slovákmi.

Od pondelka 13. septembra môžete pomocou webovej platformy pozdravpapezovi.sk poslať Svätému Otcovi osobný odkaz, prianie či želanie. — Foto: TASR

BRATISLAVA, 13. september - Čo by ste povedali pápežovi Františkovi, ak by ste mali šancu hovoriť  s ním osobne? Osobný či podporný odkaz, pozdrav, prosbu alebo želanie mu môžete poslať aj pomocou špeciálnej webovej platformy www.pozdravpapezovi.sk

Jednoduchým spôsobom vyplníte osobný odkaz, označíte lokalitu, z ktorej píšete a váš pozdrav sa objaví na web stránke. Konkrétne na virtuálnom 3D modeli elektrického automobilu ENYAQ iV, na ktorom rotujú všetky podporné odkazy, ktoré ľudia pápežovi pošlú týmto spôsobom. Tvorcovia platformy rátali s tým, že hlava katolíckej cirkvi počas oficiálnej návštevy Slovenska priestor na čítanie odkazov pravdepodobne mať nebude. Všetky pozdravy od ľudí preto po návšteve Svätého Otca na Slovensku odovzdajú pápežovi aj prostredníctvom apoštolskej nunciatúry.

Odkaz pápežovi na pár klikov.
Odkaz pápežovi na pár klikov. Foto: ŠKODA AUTO Slovensko

Za nápadom je automobilka 

Autorom webovej platformy je ŠKODA AUTO Slovensko, ktorá poskytla pápežovi Františkovi pri jeho návšteve Slovenska dve špeciálne upravené bezemisné elektrické modely vozidla ENYAQ iV a dve vozidlá KAROQ. Spoločnosť zastrešuje pápežskú automobilovú flotilu už druhý krát. „Veľmi si vážime, že nám Apoštolská nunciatúra na Slovensku prejavila dôveru a  po návšteve Írska v roku 2018 môžeme opäť zabezpečovať prepravu pápeža Františka, tentoraz počas jeho pobytu na Slovensku,“ hovorí Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Požiadavky na úpravu vozidiel zadal Vatikán

Všetky automobily spĺňajú najvyššie štandardy v oblasti bezpečnosti. ŠKODA ENYAQ iV je podľa testov Euro NCAP jedným z najbezpečnejších vozidiel z hľadiska ochrany posádky vo svojej triede. Automobilka každé zo štyroch vozidiel špeciálne upravila podľa požiadaviek, ktoré jej uložil Vatikán. Aby ľudia počas prejazdov Svätého Otca lepšie videli, štandardne tónované zadné okná nahradili priehľadné sklá. Na predné blatníky na strane spolujazdca umiestnili technickí inžinieri chrómované držiaky na vatikánsku vlajku. Na kryty vonkajších zrkadiel pribudlo oficiálne logo pápežovej návštevy na Slovensku. Jednou z požiadaviek Vatikánu bola tiež inštalácia dodatočného madla v interiéri vozidiel, vďaka ktorej môže pápež z vozidla ľahšie vystúpiť. Všetky autá sú v čiernej metalíze a majú čierny interiér.

Pápež podporuje bezemisnú dopravu

Pápež František je známy tým, že mu záleží na ekologickej a bezemisnej doprave. Pred tromi rokmi dokonca v Ríme posvätil jedno z prvých plne elektrických závodných vozidiel. Už ako arcibiskup Buenos Aires si namiesto prepychu vybral skromný byt, v ktorom si sám varil a namiesto luxusnej limuzíny so šoférom jazdil ulicami Buenos Aires MHD. Aj po jeho zvolení za pápeža dorazil na večeru vo vatikánskej rezidencii namiesto limuzínou autobusom s ostatnými kardinálmi.

Od kedy v roku 2013 zasadol kardinál Jorge Mario Bergoglio na vatikánsku stoličku, začal aktívne reformovať vatikánsku ekonomiku a šetriť náklady. Venuje sa sociálnej a ekonomickej nespravodlivosti. Do roku 20250 chce Vatikán premeniť na úplne bezemisný štát.
Od kedy v roku 2013 zasadol kardinál Jorge Mario Bergoglio na vatikánsku stoličku, začal aktívne reformovať vatikánsku ekonomiku a šetriť náklady. Venuje sa sociálnej a ekonomickej nespravodlivosti. Do roku 20250 chce Vatikán premeniť na úplne bezemisný štát. Foto: TASR, Pexels

V encyklike Laudato si´ sa venuje dôležitosti ochrany životného prostredia. Podľa Svätého otca by malo byť zastavenie klimatickej zmeny a ochrana životného prostredia súčasťou skutkov kresťanského milosrdenstva, podobne ako pomoc hladným či návšteva chorých. „Nesmieme byť nevšímaví k strate biodiverzity a k deštrukcii ekosystémov, ktoré sú často spôsobené našim nezodpovedným a sebeckým správaním,“ znie jeden zo známych pápežových výrokov.  

František tiež vyzýva (nielen) všetkých veriacich, aby zmiernili moderný životný štýl, znížilo množstvo vlastného odpadu a zároveň ho poctivo triedili. Nabáda k vysádzaniu stromov či častejšiemu  zdieľaniu aut (carpooling). Pod Františkovým sa Vatikán zaviazal, že do roku 2050 bude najmenší štát sveta úplne bez emisií.  

Odkazy pápežovi uvidíte aj na autách značky ŠKODA

Osobné pozdravy a priania pre Svätého Otca môžu Slováci vidieť aj vďaka rozšírenej realite aj naživo na reálnych vozidlách ŠKODA ENYAQ iV. Stačí namieriť svoj smartfón či tablet na ktorýkoľvek model a odkazy či pozdravy pre pápeža Františka sa zobrazia priamo na skutočnom vozidle stojacom pred vami. Pri tejto príležitosti bude elektrické SUV s okrídleným šípom na kapote vystavené od 13. do 15. septembra pri nákupnom centre Eurovea v Bratislave a od 13. do 19. septembra pred košickým Auparkom, kde si návštevníci môžu vyskúšať rozšírenú realitu priamo na svojom telefóne.

Odkazy pápežovi je možné sledovať aj na skutočných modeloch ŠKODA ENYAQ iV, ktoré sú vystavené od 13. do 15. septembra pri nákupnom centre Eurovea v Bratislave a od 13. do 19. septembra pred Auparkom v Košiciach.
Odkazy pápežovi je možné sledovať aj na skutočných modeloch ŠKODA ENYAQ iV, ktoré sú vystavené od 13. do 15. septembra pri nákupnom centre Eurovea v Bratislave a od 13. do 19. septembra pred Auparkom v Košiciach. Foto: ŠKODA AUTO Slovensko

Článok bol vytvorený v spolupráci s ŠKODA AUTO Slovensko

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…