Kauza Anny Záborskej a Svedkov Liehovových sa môže skončiť jej odvolaním: Nečakaný zásah z parlamentu
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

Kauza Anny Záborskej a Svedkov Liehovových sa môže skončiť jej odvolaním: Nečakaný zásah z parlamentu

Všetko sa začalo tým, že neregistrovaná cirkev, ktorá má však na Facebooku desaťtisíce členov, sa obrátila na kontroverznú poslankyňu.

— Foto: Fscebook M. Ž/TASR

Zdá sa, že cirkev Svedkov Liehovových nie je žiaden vtip, ale jej členovia to myslia smrteľne vážne. Ako uviedla JOJ, majú dokonca podporu vo vládnej koalícii. Poslanec SaS Miroslav Žiak ich chce pomôcť zaregistrovať ako riadnu cirkev.

Pribudne na Slovensku nová cirkev?

Ako uviedol, ak by sa nová splnomocnenkyňa pre ochranu slobody vierovyznania so Svedkami nestretla, podal by návrh na jej odvolanie. Žiak uviedol, že na registrácii cirkvi momentálne pracujú aj s právnikmi.

“Štátny príspevok, ktorý by po registrácii získali, by venovali do vzdelávania o problematike závislosti na alkohole, ale zároveň by po celom Slovensku chceli zriadiť kultúrne centrá," dodal Žiak.

Svedkovia Záborskej: Čakali sme práve na vás 

Celá kauza okolo Anny Záborskej, ktorá sa zviditeľňuje pravidelným predkladaním protiinterrupčných zákonov, sa začala otvoreným listom Svedkov Liehovových. Svedkovia sa cítia diskriminovaní a dúfali, že Záborská bude ako nová splnomocnenkyňa vlády pre ochranu slobody vierovyznania obhajovať aj ich práva.

„Naše práva a náboženské slobody sú stále zatláčané ako korok vo vínovej fľaši. Slovenská republika totiž uznáva len registrované cirkvi a postavila zákon tak, aby zaregistrovať novú bolo nemožné,“ píšu Svedkovia Liehovovi na Facebooku. „Zvolením do funkcie ste sa stali ochrankyňou slobody všetkých náboženstiev a presvedčení. Naša cirkev už chystá zber 50-tisíc čestných prehlásení potrebných na jej zaregistrovanie. Veríme, že nám budete nápomocnou na ministerstve kultúry,“ pokračovali.

Annu Záborskú vyzvali aj na osobné stretnutie a dohodnutie ďalších postupov. „Dlhé roky sme čakali práve na vás, pani Záborská a veríme, že nás nesklamete,“ dodávajú na záver listu. 

Pohoršená poslankyňa

Svedkovia sa od Anny Záborskej dočkali odpovede, ktorá ich však zrejme nepotešila.  “Z môjho pohľadu ide o pohoršujúci status, ktorý ďaleko prekročil hranice kultúrnosti. Normálne by som na to nereagovala, ale už nemožno zostať ticho,” uviedla pre JOJ.

“Zosmiešňovanie základných ľudských práv, kam nepochybne sloboda vierovyznania a presvedčenia patria, je jedným z prvých krokov k popretiu základných ľudských práv ako celku a teda k zničeniu demokratického a právneho štátu. Možno to vyzerá na prvý pohľad zábavne, ale história nás učí, že aj pohromy sa začínali zosmiešňovaním,” dodala Záborská.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…