Znížte si pravidelné mesačné výdavky: tieto veci sa oplatí stihnúť ešte v septembri
Júlia Mekyňová
Júlia Mekyňová

Znížte si pravidelné mesačné výdavky: tieto veci sa oplatí stihnúť ešte v septembri

Kedy naposledy ste si zisťovali, či vám mobilný operátor, poskytovateľ internetu a televízie nevie dať lepší paušál?

Koľko zo služieb, za ktoré platíte mobilnému operátorovi, poskytovateľovi internetu či za online vysielanie využívate skutočne naplno? — Foto: Pexels / K. Grabowska, A. Nekrashevitch

BRATISLAVA, 17. september - Mesiac, v ktorom sa oplatí spraviť si „víchor“ v pravidelných výdavkoch. Aj týmto prívlastkom by sa mohol hrdiť september. Každoročne musíme počas neho kopec vecí zariadiť. Okrem škôl a jazykoviek, zmeny zdravotnej poisťovne či zmien pre podnikateľov a výrobcov sa práve september oplatí využiť na „poriadok“ v účtoch za služby, za ktoré pravidelne platíme.

Refreshnite si pravidelné mesačné výdavky

Len málokto vie všetko o svojich finančných prostriedkoch, podrobne ovláda to, aké má pravidelné výdavky a čo všetko si v skutočnosti môže dovoliť. Súdim to z rozhovorov s ľuďmi a s finančnými poradcami, ktorí prichádzajú k rovnakému záveru. Ako inak si vieme vysvetliť 400 000 exekúcií, ktoré boli len v tomto roku vystavené v ČR,“ zamýšľa sa finančná expertka, Slovenka žijúca v Prahe, Miroslava Stodolicová, MBA. Exekúcie sa podľa finančníčky obyčajne týkajú bežného človeka. „Kúpi si na splátky nové zariadenie do bytu alebo nový inteligentný telefón. Prekvapí ho však nečakaná životná udalosť, strata práce alebo časť príjmu z dôvodu choroby...

Len málokto vie podľa finančnej expertky, aké má pravidelné výdavky a čo všetko si v skutočnosti môže dovoliť.
Len málokto vie podľa finančnej expertky, aké má pravidelné výdavky a čo všetko si v skutočnosti môže dovoliť. Foto: Pexels / T. Elliot, P. Nilov

Mirka si vlastný audit všetkých pravidelných mesačných výdavkov robí každý rok, vždy na jeseň. „Skontrolujem si všetky splátky, ktoré mi automaticky odchádzajú z bankového účtu. Tiež kreditné karty, hypotéky, úvery... Ďalším žráčom peňazí môžu byť mobilní operátori. Len málokto si pravidelne sleduje, ako efektívne telefonuje a ako by si mohol znížiť tarify.“ Aj tento rok si preto ako prvé prekontrolovala všetky faktúry za mobil.Zistila som, že platím zbytočne veľa za zahraničné hovory. Len vďaka tomu, že som sa operátora spýtala na lepšie ponuky, som získala viac hodín telefonovania za menej peňazí.Rovnako si spravila v poriadok v sledovaní televíznych programov.Pozreli sme sa doma na to, aké programy v skutočnosti pozeráme a za ktoré platíme zbytočne. Z ponuky sme vylúčili tie, ktoré sme za celý rok nesledovali ani raz.“ Odporúča tiež preklepnúť si, koľko peňazí vám mesačne odchádza za streamovacie kanály typu Netflix, Apple TV, Skylink, HBO... „Päť či osem eur mesačne sa môže zdať minimum. Ak ich však platíte niekoľko súčasne a nevyužívate ich naplno, peniaze vyhadzujete von oknom úplne zbytočne.“

„Päť či osem eur mesačne za online televíziu sa môže zdať minimum. Ak ich však platíte niekoľko súčasne a nevyužívate ich naplno, peniaze vyhadzujete von oknom úplne zbytočne,“ upozorňuje Miroslava Stodolicová.
„Päť či osem eur mesačne za online televíziu sa môže zdať minimum. Ak ich však platíte niekoľko súčasne a nevyužívate ich naplno, peniaze vyhadzujete von oknom úplne zbytočne,“ upozorňuje Miroslava Stodolicová. Foto: Pexels / M. Nilov, Unsplash / Pickawood

Treťou výhodou, ktorú si zariadila nedávnym auditom, bolo zníženie úroku z hypotekárneho úveru. „Požiadala som konkurenčné banky, aby mi poslali ich nové ponuky. Následne som oslovila svoju banku a ukázala jej všetky návrhy. Moja banka okamžite zareagovala tak, že mi znížila úrokovú sadzbu ešte pod hranicu najlepšej konkurenčnej ponuky. Niekedy sa naozaj stačí iba opýtať...

Preklepnite si všetky účty, ktoré pravidelné platíte

KÁBLOVKA. Aj vy ste si spolu s domácim internetom priplatili „pár eur“ za stovky televíznych programov? Koľko z nich sledujete v reáli? Ak si ich zapnete raz za uhorský rok, je na mieste zamyslieť sa nad tým, či je tento „luxus“ skutočne potrebný. Ako alternatíva poslúži internetová televízia, ktorú viete kedykoľvek aktivovať, zrušiť a tak dokola.

PAUŠÁL BEZ OBMEDZENIA. Naozaj využívate všetky služby, za ktoré u svojho mobilného operátora platíte? Kedy naposledy ste si zisťovali, či medzičasom nepripravil výhodnejšie balíky a vy nevyhadzujete peniaze zbytočne „do ľuftu“? Zavolajte si na zákaznícku linku alebo sa na pobočke zastavte osobne.

BANKA. Poplatky za vedenie účtu, transakcie, jednotlivé výbery... Viete, koľko platíte za vedenie účtu mesačne? Koľko bankových operácií a koľko výberov z bankomatu máte  v rámci paušálu bezplatne? Prezrite si výpisy za posledné tri mesiace a zastavte sa na pobočke.  Zistite, čo pre vás vedia spraviť, aby ste si poplatky znížili.   

PREDPLATNÉ ONLINE DENNÍKOV. Bez inzercie a podpory čitateľov je existencia pre online médiá skutočne náročná. Hoci je obsah Dobrých novín pre našich čitateľov bezplatný, my sami radi finančne podporíme online obsah našich kolegov. Aj predplatné online médií môže byť však skrytým únikom peňazí. Najmä, ak sa kvôli momentálnej vyťaženosti či povinnostiam nestíhate platenému obsahu dostatočne venovať. Na obdobie, kedy médium nevyužívate, si platenie obsahu môžete zrušiť a zapnúť ho opäť vtedy, keď na to bude vhodný čas.

finančná expertka Miroslava Stodolicová, MBA a riaditeľ SEWA, Ing. Jozef Kozák
finančná expertka Miroslava Stodolicová, MBA a riaditeľ SEWA, Ing. Jozef Kozák Foto: archív M. Stodolicovej a J. Kozáka

Podnikáte? V septembri môžete zmeniť Organizáciu zodpovednosti výrobcov

Vyrábate, dovážate alebo predávate elektro? Potom spadáte medzi výrobcov elektrozariadení (dovozcov a predajcov), ktorým zákon ukladá nemalé množstvo administratívnych úkonov. Do konca septembra si môžete vybrať, pre ktorú spoločnosť sa rozhodnete alebo ktorú za ktorú zmeníte. Ak sa ako podnikateľ rozhodujete, že tú svoju aktuálnu zmeníte, dôležité je, aby organizácia zodpovednosti výrobcov, ktorú si zvolíte, bola „one-stop shop“. „Našou hlavnou náplňou je pomáhať plniť zákonné povinnosti firmám, ktoré na Slovensku vyrábajú alebo predávajú elektro. Legislatíva stanovuje výrobcom, dovozcom a predajcom elektrozariadení rôzne druhy povinností. S tým sú spojené najrôznejšie administratívne úkony, ktoré za nich v SEWA plníme,“ vysvetľuje Jozef Kozák, riaditeľ SEWA. Počtom členov a komplexnosťou služieb ide o najväčšiu Organizáciou zodpovednosti výrobcov na našom trhu. Jej služby využíva na Slovensku aktuálne viac než 700 výrobcov.

Máte firmu, pracujete v samospráve, v škole, v nemocnici? Potom môžete vyyužiť bezplatný odvoz elektroodpadu, ktorý SEWA zabezpečuje právnickým osobám.
Máte firmu, pracujete v samospráve, v škole, v nemocnici? Potom môžete vyyužiť bezplatný odvoz elektroodpadu, ktorý SEWA zabezpečuje právnickým osobám. Foto: Pexels / P. Zimmerman, Unsplash / Dogherine

Organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektroodpad, batérie a obaly a neobalové výrobky ponúka plnenie zákonných povinností pre elektoodpad, batérie a akumulátory, obaly a neobalové výrobky, ktoré musí výrobca elektrozariadení plniť. Okrem pravidelnej podpory a poradenstva klientov dostatočne včas informuje o všetkých legislatívnych zmenách a novinkách, vystavuje potvrdenia o plnení zákonných povinností, ktoré môžu byť užitočné pri verejných obstarávaniach a súťažiach.

Navyše, ak plánujete podnikať aj v inej európskej krajine okrem Slovenska, SEWA ako člen European Recycling Platform poskytuje služby v ďalších 32 európskych krajinách. Spoločnosť sa tiež venuje sympatickým aktivitám v oblasti vzdelávania pre školy, škôlkarov a školákov.

Vyprázdnite sklady, zbavte sa harabúrd

Keď si už dáte do poriadku účty, paušály a všetko, za čo mesačne pravidelne platíte, poobzerajte sa aj po zbytočnostiach, ktoré vám doma či v práci zbytočne zaberajú kopec priestoru. Všetkým právnickým osobám (firmám, školám, nemocniciam, inštitúciám, mestám a obciam) ponúka SEWA bezplatný odvoz elektroodpadu. Stačí na webe vyplniť jednoduchý formulár a organizácia príde po zastaranú IT techniku. Bezplatne ju naloží do auta, ekologicky zlikviduje, vytriedi a vystaví certifikát o ekologickej likvidácii tovaru. Služba je dostupná pre právnické osoby, jednotlivci môžu elektroodpad odniesť bezplatne na zberný dvor. „Veľmi malý elektroodpad" (s vonkajším rozmerom maximálne do 25 cm) môžu odovzdať aj v ktorejkoľvek elektropredajni. 

Viac ako zoznam benefitov každej zdravotnej poisťovne zaváži, aké zdravotné potreby a priority máte vy. Zistite si, čo viac vám vie dať iná poisťovňa vo vašom prípade.
Viac ako zoznam benefitov každej zdravotnej poisťovne zaváži, aké zdravotné potreby a priority máte vy. Zistite si, čo viac vám vie dať iná poisťovňa vo vašom prípade. Foto: Unsplash / Jeshoots, W. Otto

Zmeniť zdravotnú poisťovňu sa dá iba v septembri

Zmenili sa za uplynulý rok vaše zdravotné potreby? September je ideálny na to, aby ste si preklepli všetky budúce plánované zákroky, lekárov, ku ktorým často chodíte, či benefity, ktoré sú pre vás kľúčové. Plánujete sa prihlásiť k novému lekárovi, zmeniť fyziatra, gynekológa či všeobecného lekára? Potrebujete podstúpiť chirurgický zákrok na konkrétnom pracovisku? Overte si, či má odborník či zdravotnícke zariadenie, do ktorého chcete prestúpiť, zmluvu s vašou poisťovňou, alebo s inými.

Porovnajte si benefity VŠZP, UNIONu a Dôvery alebo sa priamo obráťte na ich call centrá. Čas máte do 30. septembra. Pretlak výhod, ktoré komunikuje každá poisťovňa počas septembra, vás nemusí stresovať. Rozhodujte sa podľa toho, čo aktuálne potrebujte vy.

Článok bol vytvorený v spolupráci so SEWA

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…