Videl rodičov ako drú a prichádzajú o zdravie, len aby uživili rodinu. Cestu za bohatstvom si vyšľapal sám
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Videl rodičov ako drú a prichádzajú o zdravie, len aby uživili rodinu. Cestu za bohatstvom si vyšľapal sám

Rodičom podnikanie nevyšlo, celý život dreli, aby mohli vyplatiť účty.

— Foto: Instagram: Blair James

Cesta k úspechu 41-ročného obchodníka nebola jednoduchá. Už v mladom veku prišiel o oboch rodičov, chýbalo mu zázemie a za to, čo má dnes, musel veľmi tvrdo pracovať. Blair James sa narodil v malom vidieckom mestečku v Austrálii. Keďže otec bol pôvodom Brit, rozhodli sa presťahovať späť do Európy. V Birminghame si otvorili obchodík, v ktorom chceli ponúkať práve austrálske výrobky. „Už ako sedemročný som tam otcovi pomáhal. Dopĺňal som tovar, predával. Obchod bol však stále v strate,“ spomína Blair pre Daily Mail Australia. Už vtedy začal premýšľať, ako by tiež mohol priložiť ruku a do rodinného rozpočtu niečo zarobiť.

Zobral škatuľu výrobkov a šiel do obchodného centra, aby zistil, či majú o jeho produkty ľudia záujem. Rodičia sa však rozhodli vrátiť do Austrálie, keďže na život v Británii si nevedeli zarobiť. „Po návrate sme prišli o rodinný dom. Otec sa snažil hľadať prácu a aj mama musela začať pracovať, aby nás uživila,“ spomína. Ďalších osem rokov sledoval rodičov, ako sa trápia a sú schopní obetovať čokoľvek, len aby rodinu uživili.

Na maminých pleciach

Keď mal 17, otec tragicky zahynul. Celá ťarcha zabezpečiť rodinu ostala na maminých pleciach. „Jeho smrť najviac zaťažila moju mamu a ten jej boj si vyžiadal svoju daň. Vtedy som si neuvedomoval, koľko toho robí,“ spomína. Mame o pár rokov na to diagnostikovali rakovinu. Staral sa o ňu, prešiel s ňou celú liečbu. O 18 mesiacov zomrela. Mal 23 rokov, keď úplne osirel.

Dlho bol v šoku, nemal čas smútiť, pretože sa bolo treba zamyslieť, z čoho bude platiť účty. Všetko vyústilo do záchvatov paniky a depresií. „Nevyriešený smútok vyplával na povrch.  Keď som vyrastal, obával som sa, že prídem o oboch rodičov a v 23 sa mi to aj stalo. Po dvoch rokoch terapie sa mi podnikateľská túžba začala vracať,“ povedal. Otvoril si svoj prvý salón, v ktorom ľuďom dodávali opálenie pokožky rozprašovačmi. Záujem bol veľký. Keď už nemohli všetkým záujemcom ulahodiť, odporučili im niektorý zo samoopaľovacích výrobkov. Spätná väzba bola zlá na každý jeden produkt. „Buď zapáchal, mal zlú farbu, alebo nevydržal. Vtedy sme si uvedomili, že na trhu chýba samoopaľovací sortiment, ktorý bol v rovnakej kvalite ako ten v salónoch,“ spomína Blair.

Vlastný nápad

To bol začiatok jeho vlastnej rady výrobkov, z ktorých sa dnes predá jeden kus v priemere každé dve sekundy. Pandémia navyše rekordne zvýšila hodnotu jeho značky a predaje zaznamenali rekordy. Za pol roka od vstupu na trh zaznamenal zisk 10 miliónov austrálskych dolárov. Pre všetkých, ktorí túžia po vlastnom podnikaní, má len jednu správu. „Najdôležitejšie je pochopenie vášho zákazníka. Pochopenie toho, kto ním je, ukáže, čím sa stane vaše podnikanie,“ uzatvára.    

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…