Ako si vybrať jesennú obuv
Inzercia
Inzercia

Ako si vybrať jesennú obuv

Pohodlná jesenná obuv má byť správne tvarovaná, dostatočne teplá a mäkká. Tiež má byť vzdušná a nepremokavá, aby nohám poskytla optimálny teplotný komfort aj v chladnom a sychravom počasí.

ilustračné foto — Foto: dreamstime.com

Je všeobecne známe, že obuv významnou mierou ovplyvňuje kvalitu ľudského zdravia. Nevhodná obuv môže spôsobiť nielen otlaky a odreniny, ale aj rôzne deformity nôh, poškodenie kostry chodidla a chybné držanie tela. Aké kritéria je potrebné pri výbere jesennej obuvi rešpektovať? Každá obuv do chladného počasia má mať vhodný strih, správnu dĺžku, šírku, hmotnosť a materiálové zloženie. Pokiaľ vám obuv spôsobuje na nohách pľuzgiere, nenoste ju. Ak máte vo svojom topánkovníku obuv úzku, tesnú, nepohodlnú či nepriedušnú, takúto obuv zo svojej skrinky na topánky radšej vyraďte. Do jesenného šmykľavého počasia nie sú vhodné ani vysoké podpätky. Nielen kvôli riziku úrazu, ale aj kvôli preťažovaniu nožnej klenby. Častá chôdza vo vysokej obuvi spôsobuje skracovanie svalov na nohách a chybné postavenie prstov.   

Do sychravého počasia

Ideálnou obuvou do sychravého a daždivého počasia sú Bundgaard gumáky, ktoré zabezpečia nohám sucho aj počas dažďa či búrok. V chladnom jesennom období je dobré vyberať takú obuv, ktorá je primerane teplá, no zároveň dovolí nohám dýchať. Tieto parametre spĺňa prírodná koža. Prírodná koža je priedušná a dokonale sa vie prispôsobiť tvaru nôh - nespôsobí ani otlak na nohe. Tvorbu otlakov a mozoľov naopak môže spôsobiť krátka, úzka, tesná či nepohodlná obuv, no tiež príliš vlhké prostredie v topánkach. Otlaky a mozole na nohách nie je vhodné podceňovať, pretože z nich môže vzniknúť veľmi bolestivé kurie oko. Preto je dobré najmä uzavreté topánky do jesenného počasia voliť z mäkkých priedušných materiálov. A netreba zabúdať, že kvalitná kožená obuv má aj kvalitnú povrchovú úpravu, jednoducho sa čistí a ošetruje, preto je do vlhkého nehostinného počasia maximálne vhodná.  

Zdravé nohy

Jesenná obuv prémiovej kvality má okrem pohodlia pri chôdzi zabezpečiť nohám aj prirodzenú telesnú teplotu, aby sa na nohách netvorili plesne. Pokiaľ vás nohy svrbia, máte zhrubnutú kožu medzi prstami, alebo sa vám z pokožky odlupujú šupinky, pravdepodobne trpíte mykózou. Vtedy je potrebné použiť prípravky na likvidáciu plesní. Čím skôr mykózu začnete liečiť, tým ľahšie ju odstránite. Viete, že mykózy patria medzi prenosné ochorenia? Z tohto dôvodu si topánky v obchodoch skúšajte vždy len v ponožkách. V jesennom období sú ideálne termoponožky, ktoré navyše zabránia aj prechladnutiu. Kvalitné ponožky sa vyznačujú tým, že sú nielen teplé, ale aj vzdušné. Výborne pohlcujú i odvádzajú vlhkosť a verne kopírujú siluetu nôh. Značkové ponožky chránia končatiny nielen pred chladom, ale aj pred mokrom.   

 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…