V kaviarničke ste mohli zažiť kúsok tibetského pokoja, teraz jej hrozí zánik. Zachrániť ju chce aj dalajláma
Simona Gálová
Simona Gálová

V kaviarničke ste mohli zažiť kúsok tibetského pokoja, teraz jej hrozí zánik. Zachrániť ju chce aj dalajláma

Rodenej Tibeťanke sa podarilo vytvoriť podnik, v ktorom podľa dalajlámu mohli hostia pocítiť nie len chuť tibetského jedla, ale aj kúsok tibetského pokoja.

Reka Gawaová s Dalajlámom, kvôli ktorému otvorila svoju kultovú kaviareň. — Foto: Archív RG

Malú kaviareň v Edinburghu založila dnes už 39-ročná Reka Gawaová v roku 2007 po tom, čo sa stretla s duchovným vodcom Tibeťanov, dalajlámom. Ten ju v škótskom parlamente požiadal, aby v zostala v krajine a propagovala tam tibetskú kultúru. Podľa BBC chce ale prenajímateľ kaviarne priestory predať. Reka dúfa, že získa dostatok peňazí, aby mohla priestory kaviarne odkúpiť a naďalej ju prevádzkovať. Jej úsilie podporuje aj Dalajláma, kvôli ktorému Reka kaviareň vôbec otvorila.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10160098358716614&set=pb.568606613.-2207520000..&type=3

Osudové stretnutie

Podľa Edinburgh Live sa Reka narodila v Tibete, z ktorého ako 13-ročná utiekla do Dánska. Keď mala dvadsaťdva rokov, presťahovala sa do Edinburghu a zamestnala sa v škótskom parlamente. „Každé ráno som obsluhovala predsedu škótskeho parlamentu Georga Reida. Jedného dňa sa ma opýtal, či viem, že k nám príde dalajláma,“ spomínala Reka, ktorej navrhli, aby sa s duchovným vodcom stretla, pretože vedeli, že ona sama pochádza z Tibetu.   

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10160175262766614&set=pb.568606613.-2207520000..&type=3

Reka sa rýchlo ponáhľala domov, aby si obliekala svoje najlepšie tradičné tibetské šaty. „Bola som nadšená, šťastná a nervózna, že som sa mohla s dalajlámom stretnúť osobne. Počkala som naňho v hale a keď sa ku mne blížil, srdce mi išlo vyskočiť z hrude a po tvári mi stekali slzy,“ priznala pre BBC. Dalajláma ju držal za ruky a snažil sa ju utešiť, hoc jej slzy boli slzami radosti. „Povedal mi, že je veľmi dôležité propagovať tibetskú kultúru a ja som mu sľúbila, že zostanem v Škótsku, a že táto úloha bude pre mňa na prvom mieste,“ spomínala.

Káva, jóga, meditácia

O tri roky po osudovom stretnutí, si Reka prenajala malý priestor na ulici South Clerk, kde založila dnes už kultový miestny podnik Himalaya Café, v ktorej mohli návštevníci ochutnať tibetské jedlo, nápoje, no v priestoroch mohli aj meditovať či cvičiť jógu. Za posledných štrnásť rokov si v kaviarni vybudovala silnú komunitu, ktorá teraz môže ľahko zaniknúť. Budovu, v ktorej je kaviareň, chce majiteľ predať nie však Reke, ktorá si s nádejou na kúpu zobrala bankový úver a peniaze si požičala aj od svojej rodiny a priateľov.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10160041154891614&set=pb.568606613.-2207520000..&type=3
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10160180941416614&set=pb.568606613.-2207520000..&type=3

Sonam Steering Farsi, zástupca dalajlámu v severnej Európe, pobaltských štátoch a Poľsku, uviedol, že duchovný vodca vie o kaviarni, ktorá podporuje tibetskú kultúru. „Veľmi si váži, že Reka mnoho rokov propaguje našu kultúru v Škótsku a bol by rád keby v tom jej podnik aj naďalej pokračoval. Dalajláma chce, aby aj naďalej ľudia v Edinburghu zažili chuť tibetského jedla a pokoja,“ dodal zástupca Dalajlámu. To, či Dalajláma podporí Reku nie len slovne, ale aj finančne, zatiaľ nie je známe. Momentálne jej ku kúpe chýba ešte 23-tisíc libier, ktoré sa snaží vyzbierať verejnou zbierkou. „Bola by som veľmi smutná, keby som kaviareň nedokázala zachrániť. Je to moja životná práca a chcem dodržať sľub, ktorý som dala jeho Svätosti,“ uzavrela.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…