Zabalila som do kufra najnovšiu kolekciu a vrátila sa bez nej. Popradčanka Adriana hovorí, ako prerazila v Číne
Lucia Lukušová
Lucia Lukušová

Zabalila som do kufra najnovšiu kolekciu a vrátila sa bez nej. Popradčanka Adriana hovorí, ako prerazila v Číne

Adriana Tomajková miluje plast, z ktorého vyrába svoje kabelky. Napriek tomu ich považuje za ekologické: Tieto tašky prežijú aj mňa.

Kabelky sú ako moje deti, hovorí Adriana Tomajková — Foto: archív A. Tomajková

Plasty sú nočnou morou hádam všetkých ekológov. I módny priemysel sa snaží pristupovať k odievaniu čoraz viac ekologicky. Zástankyňou udržateľnej módy je tiež Popradčanka Adriana Tomajková. No nejde tak trošku sama proti sebe, keď vyrába plastové kabelky? „Možno sa teraz zježia vlasy všetkým ekológom, ale na svoju obranu stále hovorím, že používam priemyselný plast, ktorý je mimoriadne pevný a odolný, čo predlžuje životnosť kabelky. Okrem toho sú tam kovové nity, o ktorých trvácnosti tiež netreba pochybovať. Moje tašky teda prežijú aj mňa a navyše sú nadčasové a nepodliehajú módnym trendom,“ vyvracia hneď na úvod.

Kabelky sú ako moje deti

Móda a umenie ju fascinovali odmalička. Od detstva skucovala prvé módne kúsky, ktoré sa snažila svojpomocne aj pretaviť do svojho oblečenia. A tak si už v detstve upravovala šaty na svoj štýl, ktoré jej mama kúpila v obchode a šila si originálne topy. Jednoducho snívala o kariére, kde by mohla naplno prejaviť kreativitu. „Vždy som bola veľmi tvorivá. Vyštudovala som strednú školu zameranú na komerčné umenie. Až neskôr som pričuchla k marketingu a táto sféra ma zatiaľ živí,“ vraví dizajnérka kabeliek, ktorá sa im po večeroch venuje ako svojmu dieťaťu. „Ženy, ktoré majú rodiny, sa po práci ponáhľajú domov za svojimi ratolesťami. Ja to robím tiež akurát s tým rozdielom, že mňa nečakajú deti, ale papiere a ceruzky, keď skicujem nové modely a následne plast, nity, kliešte a ďalšie náradie, ktoré potrebujem na výrobu kabeliek.“ Nápad vyrábať niečo vlastné si nosila v hlave takmer desať rokov, no k samotnej výrobe sa odhodlala až v roku 2019. Dôvodom bolo aj to, že ponúkaný tovar na trhu nespĺňal jej požiadavky.

Foto: archív A. Tomajková

Všetko prejde jej rukami

„Nejde o ťažkú manuálnu prácu, hoci priznávam, radšej navrhujem, ako meriam, režem a nitujem. Dnes mi to už ide hravo, aj vďaka pomoci mojej skvelej rodiny, no na začiatku boli nejaké kiksy. Pri spájaní prvých plastových obdĺžnikov som kovové spoje dala tam, kde nemali byť. Nič ale nevyšlo na zmar. Menšie nedostatky som nakoniec povýšila na originálne kúsky, ktoré dodnes nosím ja a nie sú určené na predaj. Prípadne keď už išlo naozaj o veľké chyby, rozobrala som ich a vznikli napríklad náramky,“ hovorí Adriana Tomajková, ktorá si za prvé svoje predané dielo kúpila ďalší materiál. Popradčanka žijúca v Košiciach je schopná kabelku zostrojiť za deň. Kým nové modely pustí do sveta na predaj, najskôr ich otestuje na sebe, či sa dobre nosia, majú praktické zapínanie a dajú sa zladiť s akýmkoľvek outfitom.

Foto: archív A. Tomajková

Článok pokračuje na ďalšej strane: 

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…