Na obzore je nový liek na koronavírus. Znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia o takmer 90 %
Simona Gálová
Simona Gálová

Na obzore je nový liek na koronavírus. Znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia o takmer 90 %

Podľa odborníkov budú vakcíny aj naďalej najefektívnejším a najspoľahlivejším nástrojom, aký máme v tejto pandémii.

Ilustratívna fotografia. — Foto: TASR; Pexels

Farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila, že jej experimentálna tabletka proti ochoreniu COVID-19 znižuje mieru hospitalizácie a úmrtia u vysoko rizikových dospelých o takmer 90 percent.

Liek Paxlovid

Podľa Reuters výsledky štúdie naznačujú, že liek od spoločnosti Pfizer prekonáva pilulku Molnupiravir spoločnosti Merck & Co Inc., o ktorej sa minulý mesiac ukázalo, že znižuje možnosť úmrtia alebo hospitalizácie pre pacientov s COVID-19 s vysokým rizikom vážneho ochorenia na polovicu.

Firma avizovala, že sa chystá požiadať liekových regulátorov vo svete o autorizáciu lieku, keďže jej nezávislí odborníci odporučili zastaviť štúdiu pre silné výsledky. Po schválení by Pfizer liek predával pod názvom Paxlovid, jeho vývoj trval takmer dva roky. Spomenutý liek po prvý raz identifikovali počas vypuknutia ochorenia SARS v roku 2003. Minulý rok sa výskumníci spoločnosti rozhodli liek oživiť a študovať ho na COVID-19 vzhľadom na podobnosti koronavírusov, ktoré dané ochorenia spôsobujú.

Vďaka lieku nik nezomrel

Liečba pozostáva z troch tabliet podávaných dvakrát denne päť dní za sebou. Liek si pacient začal dávať v priebehu troch až piatich dní, odkedy sa objavili prvé príznaky choroby.

Na najnovšom výskume sa zúčastnilo 775 dospelých. Pri tých, ktorí liek užívali, sa riziko hospitalizácie alebo smrti znížilo až o 89 % oproti tým, ktorí užívali placebo. Hospitalizáciu potrebovalo iba 1 % z tých, ktorí liek užívali a nik zo štúdie nezomrel.

Tí, ktorí sa zúčastnili štúdie, neboli zaočkovaní, mali mierny až stredný priebeh koronavírusu a boli považovaní za rizikových pacientov pre obezitu, cukrovku alebo srdcové choroby. „Tešíme sa na žiadosť spoločnosti Pfizer súvisiacej s ich antivírusovým liekom. Ako každý liek by bol schválený len vtedy, ak by boli splnené očakávané štandardy kvality, bezpečnosti a účinnosti,“ povedal doktor Siu Ping Lam, riaditeľ pre udeľovanie licencií v Regulačnom úrade pre lieky a zdravotníctvo (MHRA).

Aj napriek potenciálu, ktorý ponúka tabletka Pfizer, sú vakcíny stále najlepším spôsobom, ako kontrolovať pandémiu, ktorá zabila viac ako päť miliónov ľudí na celom svete, dodávajú odborníci pre Reuters„Tieto perorálne lieky rozšíria našu schopnosť znížiť riziko závažných priebehov ochorenia, hospitalizácie a smrti, čo je skvelé, ale tabletka nedokáže zabrániť infekcii,“ dodali.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…