Vianočnú atmosféru v hlavnom meste spríjemní aj tento rok vianočná električka. Pridá sa aj zimný Sánkobus
Simona Gálová
Simona Gálová

Vianočnú atmosféru v hlavnom meste spríjemní aj tento rok vianočná električka. Pridá sa aj zimný Sánkobus

Vianočná električka bude súčasťou riadnej premávky a cestujúcich odvezie celý týždeň na trase linky 1. Sánkobus cestujúcich vyvezie až na Kamzík.

Vianočná električka a Sánkobus. — Foto: Dopravný podnik Bratislava

Najkrajšie sviatky roka opäť v uliciach Bratislavy obohatí vianočná električka. Vyzdobené vozidlo je lákadlo pre deti i dospelákov, ktorí si chcú vychutnať vianočnú atmosféru. Dopravný podnik Bratislava (DPB) myslel tento rok i na najmenších sánkarov, a preto vypraví zimný Sánkobus.

Vianočná električka.
Vianočná električka. Foto: Dopravný podnik Bratislava

Vianoce patria deťom

Už po jedenástykrát bude ulicami hlavného mesta premávať vianočne ozdobená električka, ktorá sa tento rok nesie v duchu „detských Vianoc“. Z vonkajšej strany je preto okrem tradičných svetelných reťazí dekorovaná aj ilustráciami detských ozdôb a interiér dopĺňajú ručne vyrobené ozdoby od žiakov zo Spojenej školy na Mokrohájskej ul. 3. Výnimočnosťou sú detské hlásenia zastávok.

Vianočná električka.
Vianočná električka. Foto: Dopravný podnik Bratislava

Tie nahrali školáci a predškoláci, ku ktorým sa pridala sedemročná Karolínka a televízny moderátor Viktor Vincze. Práve Karolínka – alebo Loli, ako si sama hovorí, adresovala dopravnému podniku niekoľko listov, v ktorých žiadala, aby zastávky v meste hlásil práve jej obľúbený hlas. DPB sa preto spojil s jej mamou a splnil detskej aktivistke želanie. Každú zastávku ohlási Viktor Vincze, pričom samotný názov dopovie vždy jedno z detí. Karolínka napríklad ohlási zastávku „Jesenského“ a zastávku „Hlavná stanica“.

Trasa linky číslo 1

„Vianočná električka je tradícia a som rada, že aj tento rok môžeme našim obyvateľkám a obyvateľom priblížiť Vianoce a ich atmosféru aj takouto formou. Vo vianočnej električke však nevidím len atrakciu, ale aj symbol dobrého a ekologického riešenia dopravy,“ povedala Tatiana Kratochvílová, viceprimátorka Bratislavy.

Vianočná električka.
Vianočná električka. Foto: Dopravný podnik Bratislava
Vianočná električka.
Vianočná električka. Foto: Dopravný podnik Bratislava

„Vianočné sviatky majú pre deti špeciálne čaro. Nie je nič krajšie, ako detský úsmev, ktorý môžeme vyčarovať takýmito maličkosťami. Karolínka je bezpochyby veľmi bystré dievčatko. Trúfam si povedať, že o nej budeme neskôr počuť minimálne ako o významnej občianskej aktivistke. Z nahrávania sme ostali všetci v dopravnom podniku dojatí. Vyzdvihol by som však aj nádherné vianočné ozdoby od školákov zo Spojenej školy na Mokrohájskej, ktoré spestria cestovanie vo vianočnej električke,“ vyzdvihol Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Výzdoba vo vianočnej električke.
Výzdoba vo vianočnej električke. Foto: Dopravný podnik Bratislava

Podobne ako minulý rok bude i tentoraz vianočná električka súčasťou riadnej premávky a cestujúcich odvezie celý týždeň na trase linky 1 - z Hlavnej stanice po Námestie Ľudovíta Štúra. Z tohto dôvodu je potrebné si zakúpiť lístok tak, ako na každú inú jazdu mestskou hromadnou dopravou v Bratislave. Verejnosť sa môže vianočnou električkou odviezť od soboty 4. decembra a v premávke bude do konca roka 2021.

Sánkobus na Kamzík

Tohtoročná novinka - zimný Sánkobus vznikol inšpiráciou skibusmi, ktoré v lyžiarskych strediskách pomáhajú odbremeniť preplnené parkoviská. Podobne aj dopravný podnik chce posilneným spojom linky 144 znížiť počet áut na v lesoparku bezkonkurenčne najobľúbenejšom Kamzíku. Túto sezónu sa už môžu sánkari vyblázniť na kopci až do večerných hodín.

Sánkobus.
Sánkobus. Foto: Dopravný podnik Bratislava

„Tisíce detí aj dospelých sem zavítajú so sánkami, bobami, alebo len tak na čaj či varené víno. Som veľmi rád, že sa nám v spolupráci s mestom Bratislava podarilo obnoviť desiatky rokov nefunkčné osvetlenie Cvičnej lúky. Osvetlenie bude zapnuté počas dní s dostatočnou pokrývkou snehu do 21. hodiny. Sneh si tak užijú aj rodiny, ktoré sa na Kamzík za denného svetla nestihnú dostať“, povedal Matej Dobšovič, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave.

Cestujúci spoznajú Sánkobus vďaka vločke v cestovnom poriadku (❆), no aj novému jedinečnému polepu, ktorý zobrazuje bratislavské dominanty v zasneženom prostredí. DPB ho bude vypravovať počas voľných dní a v prípade priaznivých snehových podmienok aj cez pracovné dni a voľné dni dlhšie, teda až do 19:30. Pre informácie o výprave odporúčame cestujúcim sledovať zmeny a obmedzenia v doprave, na webstránke DPB. Sánkobus bude v uliciach Bratislavy do konca zimnej sezóny.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…