Liek na diabetes 1. typu? Nová liečba prvému pacientovi zabrala a dáva nádej miliónom ďalším
Za liekom stojí vedec, ktorého obe deti dostali cukrovku prvého typu. Za každú cenu im chcel priniesť funkčný liek a zdá sa, že po desaťročiach sa mu to podarilo.

Životu Američana Briana Sheltona vládla cukrovka 1. typu. Keď mu prudko klesla hladina cukru v krvi, bez varovania stratil vedomie. Na motorke narazil do steny. Pri doručovaní pošty omdlel na dvore zákazníka. Po tejto epizóde mu jeho nadriadený povedal, aby odišiel do dôchodku. V tom čase mal len 57, uviedol pre denník NY Times.
Hladina cukru v krvi bola zrazu v norme
Začiatkom tohto roka si jeho manželka Cindy všimla výzvu pre ľudí s diabetom 1. typu, aby sa zúčastnili klinickej štúdie od Vertex Pharmaceuticals. Spoločnosť testovala liečbu vyvinutú v priebehu desaťročí vedcom, Douglasom Meltonom, ktorý sa zaprisahal, že nájde liek na cukrovku po tom, čo túto chorobu dostal jeho syn aj jeho dospievajúca dcéra.
Brian Shelton sa 29. júna tohto roku stal prvým pacientom, ktorý dostal liečbu pomocou kmeňových buniek a funkčných buniek pankreasu, ktoré produkujú inzulín, ktorý telu chýbal. Vďaka liečbe si teraz jeho telo automaticky kontroluje hladinu inzulínu a cukru v krvi. Moment pravdy nastal niekoľko dní po liečbe, keď si po jedle zmeral hladinu cukru v krvi. Ostal v šoku, hladina cukru bola stále v norme.
Je to úplne nový život
Dnes už 64-ročný Brian Shelton môže byť prvým človekom, ktorý sa vďaka novému postupu vyliečil. „Je to úplne nový život. Je to ako zázrak,“ prezradil pacient pre NY Times. Odborníci sú však pri štúdii stále opatrní, v testovaní liečby budú pokračovať nasledujúcich päť rokov, počas ktorých budú liečiť sedemnásť ľudí s ťažkými prípadmi cukrovky 1. typu. „Po tomto výsledku sme pátrali celé desaťročia,“ priznal odborník na cukrovku z Washingtonskej univerzity, Irl Hirsh. V ďalšej štúdii budú vedci skúmať neočakávané nepriaznivé účinky lienky i to, či bunky vydržia v takomto stave celý život, alebo bude nutné liečbu opakovať.