Ľudia si nedopestujú ani mrkvu. Načo, keď si ju kúpia v obchode, hovorí chovateľka kôz, pani Anna zo Záhoria
Andrea Petrovčinová
Andrea Petrovčinová

Ľudia si nedopestujú ani mrkvu. Načo, keď si ju kúpia v obchode, hovorí chovateľka kôz, pani Anna zo Záhoria

Pani Anna má 88 rokov a je rodáčkou zo Záhoria neďaleko Bratislavy. Detstvo strávila s otcom a starými rodičmi, ktorí mali pomerne veľké gazdovstvo. Už ako sedemročná pomáhala na poli s obilím.

Pani Anna zo Záhoria.

Na pani Annu vám telefónne číslo netreba. Indíciou je, že druhú tvár s toľkou dobrotou v bratislavských uliciach nenájdete. Usmeje sa a prihovorí sa vám s pekným prízvukom. Hneď máte lepší deň. Odídete s kytičkou, makovicami, tohtoročnou mätou, kozím mliekom alebo syrom. Všetko bio. Eko. Pani Anna má štýl, aj keď sa v baretke a pod tigrovaným dáždníkom vyberie za kozami do maštale. Ako vníma svet svojimi 88-ročnými očami a aký je jej recept na čipernosť?

Pani Anna.

Hrali sme sa do noci na „mapu

Pani Anna má 88 rokov a je rodáčkou zo Záhoria neďaleko Bratislavy. Detstvo strávila s otcom a starými rodičmi, ktorí mali pomerne veľké gazdovstvo. Už ako sedemročná pomáhala na poli s obilím.

„Na pozemku, kde dnes žijem, sme pôvodne mali maštale – štyri kone, päť kráv, kačice, ošípané, husi, sliepky. Už ako prváčka na základnej škole som chodila pomáhať – mala som zmysel pre prácu a povinnosť, ktorý mi ostal dodnes. Bolo to nádherné detstvo plné hry do noci s deťmi na „mapu, ručného kosenia na poli, stohov obilia i záprahov s úrodou smerom na malacký trh.

Neskôr som sa vydala za manžela a zo Záhoria sme odišli. Počas éry hlbokého komunizmu ste si nemohli len tak vybrať, kde by ste chceli žiť a pracovať. Dostali sme umiestnenky a presťahovali sa do Trenčína, kde sme prežili štyridsať rokov. Manžel učil na gymnáziu a ja som učila deti na základnej škole.

Po rokoch sme sa s manželom vrátili domov dochovať mojich rodičov a začali sme tu gazdovať my, aj keď v oveľa menšom. A tak nejako mi napadlo, že by sme mohli mať aj kozy. Môj syn-zverolekár mi jednu doviezol v aute a naučil ma dojiť – s kozami je to trochu iné ako s kravami. Dnes ich chovám už 32 rokov.

A

Pripravím aj tri syry denne

Pani Anna je neustále v pohybe. Večer pred spaním myslí na to, čo všetko v ten deň nestihla a ráno na to, čo ešte treba nasledujúce dni urobiť. Celé dni trávi na záhradke, kde pestuje zeleninu, bylinky a ovocie. Za jej neúnavnú čipernosť môže práca, s ktorou súvisí najmä produkcia kozieho mlieka. Pani Anna ho nedokáže vyliať – je husté ako smotana a plné výživných látok z biologického hospodárenia. Takú škodu nedopustí.

„Syn ma naučil robiť syr. Na liter mlieka stačí pár kvapiek syridla a za hodinu je tuhé. Prekladám ich do formičiek od masla, snažím sa zužitkovať úplne všetko. Posolím ho, pretože je zo sladkého syra. Za tie roky som si našla odberateľov a prekvapivo nie sú z mojej dediny. Zdá sa mi, že keby kozy dojili pivo, možno by aj biznis fungoval lepšie.

Nepredávam, aby som zarobila – nemám to srdce tak kvalitné mlieko vyliať, pretože ho sama nedokážem spotrebovať. Denne niekedy urobím aj tri syry. Predstavte si, koľko toho taká jedna koza vyprodukuje. A mysľou mi pritom stále prebehujú myšlienky: ‚Čo sa stane s kozami, keď ma nebude?

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…