Sagan zvíťazil na rýchlostnej prémii, etapu vyhral Sanchez
SITA
SITA

Sagan zvíťazil na rýchlostnej prémii, etapu vyhral Sanchez

Slovenský cyklista si aj v 14. etape na Tour de France upevnil vedenie v bodovacej súťaži a aj v pondelok si oblečie zelený dres.

FOIX 15. júla - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil 2. miesto v nedeľňajšej 14. etape Tour de France z Limoux do Foix, ktorá merala 191 km.

Etapu vyhral Luis León Sánchez, ktorému vyšiel nástup z vedúcej päťčlennej skupiny 11 km pred cieľom.

Dvadsaťdvaročný Žilinčan v službách Liquigas-Cannondale Sagan jazdil v nedeľu veľmi aktívne, dostal sa do úniku jedenástich jazdcov, bodoval na rýchlostnej prémii a potvrdil vedenie v bodovacej súťaži o zelený dres. Zároveň si za svoj nedeľňajší výkon vybojoval cenu pre najväčšieho bojovníka v etape.

V nedeľu čakali pelotón tri horské prémie, dve náročnejšie prvej kategórie. Favoriti oddychovali a šetrili sily na záverečný týždeň pretekov.

Peter Sagan jazdil od začiatku aktívne. Jeho prvý útok po 18 km sa ešte neskončil úspešne. Po horskej prémii na Col du Portel sa približne na 35. km pokúsil jazdec tímu Liquigas-Cannondale o ďalší nástup. Spolu s ním sa dostali dopredu Sergio Paulinho a Steven Kruijswijk, postupne sa k tomuto triu dostali aj ďalší ôsmi jazdci vrátane Martina Velitsa.

Náskok jedenástky sa neustále zvyšoval, cyklisti tímu Sky na čele pelotónu úniku nevenovali veľkú pozornosť, keďže nikto neohrozoval Bradleyho Wigginsa. Na rýchlostnej prémii na 99. km sa prakticky nešpurtovalo, Peter Sagan si bez problémov pripísal dôležitých 20 bodov do hodnotenia bodovacej súťaže.

Skupina vpredu spolupracovala a neroztrhala sa ani v stúpaní na Port de Lers (127. km), na vrchole ktorého mali na pelotón náskok 14:30 min. Na Mur de Péguere (153. km) sa pokúsili Sandy Casar, Izaguirre Insausti, Philippe Gilbert a Luís-Leon Sánchez zbaviť Sagana, ten však išiel svojím tempom a napokon na vrchole bol tretí. V stúpaní stratil Martin Velits.

Pelotón zaostával konštantne o 15 minút a bolo jasné, že rozhodovať sa bude medzi jazdcami v úniku. Na horskej prémii prišiel o koleso Cadel Evans a na Wigginsa a spol. stratil 2 minúty čakaním na svoje mechanické auto.

Jazdci tímu Sky nešli naplno a umožnili Austrálčanovi vo vláčiku BMC Racing dotiahnuť sa. Dôležité momenty sa odohrávali v popredí.

Na čele jazdila pätica vrátane Sagana a posledných 15 km sa aj taktizovalo. Ako prvý nastúpil 11 km pred cieľom Luis Leon Sánchez, náskok jazdca tímu Rabobank na kvarteto postupne narástol až na vyše pol minúty. Španiel svoje úsilie napokon dotiahol do úspešného konca, Sagan vyhral špurt o 2. priečku.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…