Martinu z Luxemburska inšpiroval článok na Dobrých novinách. S cukrárom spod Tatier potešili zdravotníkov
Lucia Lukušová
Lucia Lukušová

Martinu z Luxemburska inšpiroval článok na Dobrých novinách. S cukrárom spod Tatier potešili zdravotníkov

Rodenej Levočanke Martine Michlíkovej bolo jej rodné mesto vždy tak trochu pritesné. A tak využila hneď prvú príležitosť, ako okúsiť čosi viac.

Martina Michlíková a primár Ján Michlík s veterníkmi — Foto: archív M. Michlíková / Lucia Lukušová

Štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave brala ako dobrý štartovací mostík. „Keďže sa mi po škole nechcelo sedieť v kancelárii, dva roky som pracovala na výletných lodiach. Až následne som sa na štyri roky odsťahovala do írskeho Dublinu a od roku 2008 je mojím domovom Luxembursko,“ začína rozprávanie Slovenka, ktorá pracuje s investičnými fondmi.

Matúš Reľovský
Matúš Reľovský Foto: Lucia Lukušová

Zbierka Slovákov pre košických zdravotníkov

Ani po rokoch nezanevrela na Slovensko. Pravidelne sa sem vracia za rodinou. A taktiež aj pozorne sleduje politickú, spoločenskú a za posledné dva roky tiež covidovú situáciu. Otvorene vraví, že ju teda neteší. „Zdá sa mi, že slovenská spoločnosť je polarizovaná na rozdiel od tej luxemburskej. Denne čítam a sledujem slovenské médiá, lebo ma to zaujíma. Pravidelne klikám na i váš portál, aby som si hlavu odľahčila príjemnými pozitívnymi správami. Takto som naďabila aj na článok o cukrárovi Matúšovi Reľovskom, ktorý už v prvej vlne urobil pekné gesto a zadarmo piekol pre slovenských zdravotníkov. Oslovila som ho ešte koncom minulého roka, či by do toho šiel znova. Bez váhania súhlasil. A tak som zalarmovala spolužiačky z vysokej školy, ktoré sú rovnako rozlezené po svete a urobili sme finančnú zbierku. Pripojil sa k nám i ďalší Slovák žijúci v Luxembursku, ktorého som stretla na jednej charitatívnej akcii, ktorú organizoval,“ hovorí Slovenka žijúca za našimi hranicami.

Martina Michlíková a Matúš Reľovský
Martina Michlíková a Matúš Reľovský Foto: Archív M. Michlíkovej / Lucia Lukušová

Keďže Martinin brat Ján Michlík pracuje ako primár na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, má informácie takpovediac z prvej ruky. Oslovila teda priamo košickú nemocnicu, akú pomoc by zdravotníci privítali. „Chýbali im minerálky, ovocie a pod. Takže sme zabezpečili nákup potrebných potravín, Matúš napiekol veterníky a aspoň malým gestom sme im prejavili úctu, podporu a verím, že sme dodali aspoň kúsok energie.“

Jednotvárnosť pre lekárov

To, že išlo o pekné gesto, hovorí aj primár ARO Ján Michlík. „Môže sa to zdať maličkosť, ale ja a moji kolegovia každý podobný prejav vnímame s veľkou vďakou. Dobre nám padne akákoľvek podpora, lebo sme už skutočne unavení z celej situácie. Mám vyše tridsaťročnú prax v anesteziológii a intenzívnej medicíne, ale koronavírusová pandémia je najťažšie obdobie v mojej doterajšej kariére. Skutočne je veľmi náročné pre každého zdravotníka, keď sa musí rozhodovať, ktorému pacientovi dá dýchací prístroj, lebo má väčšiu šancu na vyliečenie ako niekto iný. Túto špecializáciu som si vybral preto, lebo je mimoriadne pestrá. Žiaľ, posledné dva roky ide, naopak, o jednotvárnu prácu z môjho pohľadu, lebo sa zaoberáme len jednou diagnózou. Dovolím si tvrdiť, že hovorím teraz za väčšinu zdravotníkov, keď poviem, že už sa nevieme dočkať, kedy to celé skončí a vrátime sa do normálu, aby sme mohli liečiť aj iných pacientov.“

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…