Zverejnili šesť rád, ako sa pripraviť na omikron. S vírusom sa v najbližších dňoch stretne takmer každý
Podľa ministerstva zdravotníctva je už jasné, že omikron u nás nahrádza variant delta.

V strede tohto týždňa na Slovensku potvrdili ďalších 73 prípadov prípadov variantu omikron, celkový počet sekvenáciou potvrdených prípadov je tak 127. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR. Ide však zrejme len o zlomok reálnych prípadov, ktorých už môžu byť tisícky.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/databezpatosu/photos/a.103138461600623/417882643459535
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády vyhlásil, že nárast prípadov variantu omikron spolu so zvýšeným nárastom potvrdených prípadov PCR testovaním znamená nástup vlny omikron. Podľa odhadu ministerstva bolo v druhom januárovom týždni zastúpenie omikronu až 30 percent. Dnes už to môže byť podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského oveľa viac.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/databezpatosu/posts/415808963666903
Podľa Ministerstva zdravotníctva SR v najbližšom období väčšina z nás príde do kontaktu s novým variantom, ktorý sa šíri extrémne rýchlo. Zverejnili aj kroky, ako znižovať pravdepodobnosť, že kontakt s týmto vírusom vám spôsobí vážnejšie problémy.
1. Očkujte sa
Každá dávka vakcíny pomôže, aj jedna dávka je lepšia ako žiadna. Najlepšie je mať všetky tri. k ste ešte neboli na 3. dávke, neváhajte. Očkovanie je dôležité aj po prekonaní Covidu, imunita časom slabne.
2. Vyhýbajte sa plným interiérom
Minimalizujte sociálne kontakty najmä v preplnených a zle vetraných interiéroch. Ak už v takom ste, snažte sa nebyť tam príliš dlho, aby ste nedostali príliš veľkú virálnu nálož, pri ktorej je vyššie riziko ťažkého priebehu.
3. Noste respirátor
Dôležitý je predovšetkým v interiéroch s vysokou hustotou ľudí. Respirátor znižuje virálnu nálož, s ktorou sa stretnete. Noste ho aj v exteriéri, ak ste v tesnom kontakte s ľuďmi.
4. Testujte sa pred stretnutiami s ľuďmi
Ak sa musíte stretnúť s ľuďmi v interiéri na dlhšiu dobu, urobte si antigénový test (dostupný v lekárni). Dozviete sa, či vy alebo vaši známi nie ste v danej chvíli infekční.
5. Vetrajte
Vetraním sa znižuje množstvo vírusového aerosólu v miestnosti. Znižuje sa tak virálna nálož, s ktorou sa v takomto prostredí stretnete. Ak musíte byť v interiéri s ľuďmi, snažte sa otvoriť okná.
6. Volajte pomoc v správny čas
Keď Covid dostanete, dôležité sú dve veci: dodržiavať karanténu a ustriehnuť moment, kedy potrebujete pomoc. Pri ťažkostiach s dýchaním alebo pri poklese saturácie krvi kyslíkom pod 92 % volajte záchranku. Ak patríte medzi rizikové skupiny, hneď po pozitívnom PCR teste volajte svojmu lekárovi, aby vám predpísal liek molnupiravir.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=237349775235335&set=pb.100068809436626.-2207520000..