Miliardár z Fiľakova: Príbeh židovského chlapca, ktorý prežil vojnu a stal sa boháčom vďaka lahôdkam
Simona Gálová
Simona Gálová

Miliardár z Fiľakova: Príbeh židovského chlapca, ktorý prežil vojnu a stal sa boháčom vďaka lahôdkam

Frank Lowy sa do histórie zapísal ako jeden z najväčších boháčov Austrálie. Málokto vie, že sa narodil ako František Lowy v malom meste na juhu Slovenska.

Frank Lowy. — Foto: Lowy Institute; Yad Vashem

Americký Forbes jeho majetok odhadol v roku 2019 na 6,5 miliárd dolárov. Frank Lowy je jedným z najbohatších ľudí Austrálie, no len málokto vie, že tento miliardár, sa pred 91 rokmi narodil vo Fiľakove.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/2170921699658700/photos/bc.AbqrSXh3EXvEgOLDI8vgoNHYdJPyjgraHb-FeaK6uYxq38EnuMBhSMZCUxN3EpZuwrrgH5P4LkMhbW9QeR6uHHv4RrbDeMsDseMl8K2z-78vb1Wv-fJdanmUUNEEWcqa6oopq2WZuuNhBc8-cpNp_R3t/3626685954082260/?opaqueCursor=AbpEIa1SBO63HjBmQtqAj9SZp1bpSPp9Uv_sIbvUW-d_r1ZvJ-No7_0UkbR6w80MNi4CW00VbdDS32T6KR_Pn1LBokDLbtnEkDSpSIUfbh6D_2QN9ZhBECh03D93lYBguypnYvAHuFI4ZyfY5IJcbggf7bZBlpYez4X9DzK5v0upZL9WX17lIPo-zUjI-fpjH9lj4-FAHzWtJpNTImqoll9Re4aJBpDjbam9ol4s5KxH-TmutppUtpyKag_tRJ7n6apMGL6Fx0yN7mgscSRBU9krPGw5l8yFT5DaOE-4oFMeJzjNn1-Qe2aHpyvRragAOgvXF77Yh_iD9WAjTGxchVM8Q86tGPfPh5TjbeadDHOB4e27TrN-2_qoYI6ddlrs4ZzPWjTZ4cZnhP_GNhX5j2LZLuNz_ICv-1m6RQbeY81zbdA3ow1uE9fzhwHH5iIRn5x0nOvuD3UlWmc4v8VtrTOuQRC8HzFFfeHKpSnZmeJfDanKVT-oUgAElx_UbOAQQ8gdFCcL9K8reACBDSNEikhNN9_GvTSgsS_Bzy2_v-Vz6Urb8UOckgZlkjOJUE4dKSB4WrmJkc2IOPTeJY0CKkd8f5cE-0u68ysGQgPdcJXuxw

Zúfalstvo na otcovej tvári

Frank Lowy, pôvodným menom František, sa narodil v roku 1930 vo Fiľakove do rodiny drobného židovského obchodníka. Podľa portálu Yad Vashem celá päťčlenná rodina sledovala postup druhej svetovej vojny, ktorá pre nich neznačila nič dobré. Ešte v novembri 1938 Maďarsko anektovalo časti Československa, vrátane Fiľakova, a tak sa Lowyovci ocitli za hranicami rodnej krajiny. Keď sa o štyri roky neskôr dozvedeli, že ich širšiu rodinu, ktorá zostala žiť na československej hranici deportovali, vedeli, že je zle. O pár mesiacov tak otec rodiny, Hugo Lowy presťahoval svoju rodinu do Budapešti, v nádeji, že sa vo väčšom meste prirodzene stratia.

Najmladší František s rodinou.
Najmladší František s rodinou. Foto: Yad Vashem

Najstaršieho syna Alexa odviedli do maďarských pracovných práporov a zvyšok rodiny sa až do nacistickej okupácie Budapešti predieral životom ako sa dalo. Žili vo veľkej biede, a keď nacisti napadli Budapešť, tak sa Hugo Lowy rozhodol, že s tým musí niečo urobiť, aj keby ho to stálo život. „Vtedy som videl zúfalstvo na otcovej tvári, ktoré poznamenalo môj život. Nasledujúce ráno mi povedali, že otec išiel na železničnú stanicu, aby zistil, či idú vlaky,“ spomínal pre Haaretz. Za posledné peniaze sa Hugo rozhodol ísť kúpiť lístky na vlak, no zo stanice sa už nikdy nevrátil. „Celé dni som kľačal pri dverách a čakal, kým sa vráti domov,“ priznal Frank.

Obetoval život za svoje zásady

O pár dní zaklopal na dvere muž v uniforme, ktorý rodine priniesol list od Huga. Písal im, že ho zo železnice odvliekli do koncentračného tábora neďaleko Budapešti, ale je v poriadku, len potrebuje pár veci. Vďaka neznámemu poslovi udržiavali s väzneným otcom kontakt. Jedného dňa však listy prestali prichádzať. Frank sa pravdu o osude svojho otca dozvedel až vďaka náhode o štyridsať rokov neskôr.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…