Lekár zvládol 23-hodinovú operáciu, ktorú považovali za nemožnú. Život človeka bol pre neho prvoradý
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Lekár zvládol 23-hodinovú operáciu, ktorú považovali za nemožnú. Život človeka bol pre neho prvoradý

Lekár Zbigniew Religa urobil prelomovú transplantáciu srdca, ktorú považovali v poľských podmienkach za nemožnú.

— Foto: Twitter/Portal do Médico

Fotografia National Geographic poľského kardiológa Zbigniewa Religa vo svojej dobe obletela svet. Označili ju za snímku roka a úplne zmenila spoločnosť. Záber totiž bez použitia jediného slova vyjadril to, že práve lekári ako Religa a moderná medicína posúvajú hranice, ktoré sa ešte pred pár rokmi videli nedosiahnuteľné. Religa bol jedným z tých, ktorého slovo „nemožné“ nikdy nezastavilo.

Nečakaná láska k medicíne

Zbigniew Religa sa narodil v roku 1938 asi 50 kilometrov od poľskej metropoly Varšava. K vede ani medicíne ho to nikdy netiahlo, práve naopak. Viac času strávil chodením poza školu, ako sedením v nej. Aj napriek tomu sa však podarilo získať dobré známky a ukážková maturita mu dovoľovala prihlásiť sa na medicínu.

Na škole sa však v odbore prekvapivo našiel a hneď po jej skončení sa začal špecializovať na chirurgiu. V sedemdesiatych rokoch sa ako mladý chirurg vzdelával v oblasti cievnej a srdcovej chirurgie v New Yorku. Práve tam sa dostal do kontaktu s prístupom ale aj vybavením, o ktorom sa v Poľsku pod vedením komunistov ani nesnívalo. Po návrate domov zakotvil na kardiologickej klinike.

Obľúbená pesnička počas operácií

Bol sebavedomý a vždy mi šlo o blaho pacientov. Počas operácií mu vždy v sále hrala pesnička What A Wonderful World od Louisa Armstronga. Chorého nikdy neodmietol. Aj keď sa niekedy kvôli tomu dostával do konfliktu so svojimi nadriadenými, ktorí nemali záujem o operácie ťažko chorých pacientov, Religa ich nikdy neposlal preč.

Zdravie a život človeka boli pre neho prvoradé a často hovoril, že „37-hodinová operácia je to najmenej, čo môže urobiť.“ Keď v roku 1967 vykonali v Juhoafrickej republike prvú úspešnú transplantáciu srdca na svete, chcel úspech zopakovať v poľských podmienkach. V praxi totiž lekári zápasili s nedostatkom zdravotníckych pomôcok a aj jednorazové rukavice museli po operácii dezinfikovať a použiť zas. Operácie ako túto nikdy nevidel na vlastné oči. Rezy si skúšal v márniciach a na psoch. Už len samotný prevoz orgánov predstavoval výzvu. Pacientom ale chcel dať šancu.

Potreboval vlastnú kliniku

Vtedajší primár oddelenia bol však proti a tak si Religa otvoril vlastnú kliniku. Bol jedným z chirurgov, ktorí u seba nechávali priestor mladým lekárom, aby aj tí mohli rásť. Stále tvrdil, že musia byť lepší ako on. Jeden z jeho najznámejších praktikantov si na začiatky spolupráce spomínal jasne. „Vedel som, že keď na mňa zakričí, ´ty sviňa´, tak je všetko v poriadku. Keď však zahulákal ´doktor Cichoń´, vedel som, že je zle,“ spomína doktor Cichoń. V roku 1987 sa obaja podujali vykonať transplantáciu srdca, ktorú v tej dobe považovali v Poľsku za nemožnú. Trvala 23 hodín a práve chvíle po jej skončení zachytáva legendárna fotografia.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…