Pôvodcovia hazardných hier - Egypťania
Inzercia
Inzercia

Pôvodcovia hazardných hier - Egypťania

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, odkiaľ pochádzajú a aké staré sú hazardné hry? V tomto článku sa hlbšie pozrieme do minulosti, aby sme dôkladne odkryli odpovede na tieto zložité otázky.

— Foto: Unsplash, Erik Mclean

Na jednej strane sa dá tvrdiť, že hazard ako taký, je starý ako ľudstvo samo. Od prvoplánových hádzaní prvých kociek a hádaní čísel, sme sa posunuli k prvým retro automatom až po prepracované hry s bonusmi s pretočeniami zadarmo alebo miliónovým jackpotom.

Ľudia, ako takí sú druh chamtiví a vždy chceme viac. Aby si naši prastarí predkovia vedeli krátiť chvíle vo svojich príbytkoch a jaskyniach, objavili hry, ktorými sa zabávali aj ich deti. Hry majú veľký vplyv na rozvoj duševného a fyzického zdravia jednotlivca. O to viac v jeho počiatkoch. Pridajte ku hre zadarmo možnosť hrať o niečo, napríklad aby ste si prilepšili, či už o potravu alebo lepšiu zbraň, a hazard máme na svete.

Prvé fyzické dôkazy o pôvode hazardných hier sa našli v archeologických náleziskách pochádzajúce zo starovekého Egypta. Jednej z prvých začínajúcich civilizácii. Odhaduje sa, že rovnako ako používanie rekreačných drog a kvasených alkoholových štiav, aj hazard bol dôkladne previazaný s náboženstvom a ich praktikovaním. 

Dá sa to chápať ako nejakú formu komunikácie s bohmi. Už od vzniku prvých chrámov, šamani, kňazi, veľkňazi, či vysokí predstavitelia tamojších náboženstiev využívali predmety z kostí, drevín, kameňov, alebo kovov. Tie boli rôzne označené, buď bodkami, symbolmi, či číslami, ktoré prezentovali rôzne hodnoty. Na základe výsledkov týchto hodnôt následne predpovedali budúcnosť v negatívnom alebo pozitívnom zmysle.

Podobných princíp sa postupne preniesol aj do riešenia sporných momentov medzi viacerými poškodenými stranami. Ako sa napríklad jednalo o deľbu koristi, sporov o majetky, alebo rozhodovaní pri výdaji žien.

Veľký vplyv na to, prečo práve Egypťania patrili medzi zakladateľov hazardu, má fakt, že disponovali značnými znalosťami v matematike. Tá im bola veľmi nápomocná práve pri budovaní majestátnych monumentov, ako aj transporte materiálov naprieč ich územím. Nielenže svojimi vedomosťami v oblasti počtov hazardné hry prakticky vynašli, postupom času pracovali aj na ich vývoji. Zmenili sa princípy hrania aj samotná podstata.

Od rituálov v náboženských tradíciách a riešenia sporov došlo k čiastočnej popularizácií aj medzi vyššími triedami, ktorí tak neváhali vsádzať na hodnotu čísiel kociek ich majetky, budovy, ľudí, alebo cennosti. Začali sa objavovať prvé bankroty a závislosti. Mnoho ľudí to stále v tej dobe pripisovalo akejsi vyššej moci. Behom jednej chvíli dokázala urobiť zo žobráka boháča, na druhej z veľmoža chudáka.

Po tom ako staroveká egyptská civilizácia spadla do rúk Rímskej ríše, sa hazard rozšíril do celého impéria. Rimania si rovnako obľúbili hranie hazardných hier až do doby nástupu ranného kresťanstva. Vysokí cirkevní predstavitelia následne zakázali a potláčali tento druh zábavy od temného stredoveku až do nástupu renesancie. Práve začiatkom renesančného obdobia vznikali vo veľkom v Taliansku prvé kasína, z ktorých niektoré stoja dodnes.

V dávnom Egypte, po nástupe islamu, došlo k dočasnému útlmu hraniu. V dnešnej dobe sa však popularita postupne navracia dávnym koreňom. A uvedomujú si to aj výrobcovia hier, ktorí frekventovane vydávajú púštne online hracie automaty s tematikou egyptských bohov.

Je zrejmé, že Egypťania neboli jediní, ktorí nejakým spôsobom začínali s hazardom. Rovnako tak starí Sumeri, alebo Májovia disponovali značnými znalosťami matematiky. Celá história vývoja a evolúcie hazardu je sprevádzaná a zahalená množstvami paradoxov. Na jednej strane súčasné náboženstvá potláčajú napríklad hranie hier s ruletou, na druhej strane, práve vďaka prvým náboženským rituálom hazard vznikol. Mohlo by sa zdať, že pohľadom do minulosti by sme mohli predpovedať budúcnosť, ale opak je pravdou. Pri rýchlom technologickom vývoji, akým sa momentálne svet posúva, je taký odhad veľmi náročný. Nechajme sa prekvapiť, čo si pre nás budúcnosť pripraví!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…