Ako deväťročná sa stala smutným symbolom vietnamskej vojny. Po päťdesiatich rokoch opäť prosí o mier
Dievčatko podľa mnohých urýchlilo ukončenie vietnamskej vojny.
Dievčatko, ktoré sa stalo smutným symbolom vietnamskej vojny a podľa mnohých urýchlilo jej ukončenie dnes prosí o mier na Ukrajine. — Foto: Profimedia
Vietnamka Kim Phuc prežila pred päťdesiatimi rokmi hrôzy vojny na vlastnom tele. Mala len deväť rokov, keď ju 8. júna 1972 neďaleko mesta Saigon zasiahol napalm. Tento moment strachu a bolesti, ktorý jej navždy ovplyvnil život, sa zapísal aj do histórie. Zväčšnil ho totiž fotograf Nick Ut. Ten potom nahé popálené dievčatko previezol aj do nemocnice, čím mu zachránil život. Snímka, ktorú vytvoril, je jedna z najznámejších vôbec.
Prehovorila o udalosti spred 50 rokov
„S ďalšími deťmi sme sa hrali pri protileteckom kryte... Pamätám sa, že sme práve dojedli, keď jeden vojak začal kričať a volal na nás, aby sme utekali preč,"spomína si na momenty hrôzy Kim, ktorá po vojne emigrovala do Kanady, kde si založila rodinu. „Mala som šťastie, že mi útok nespálil nohy a mohla som utiecť."
Malá Vietnamka musela po zásahu zápalnej látky absolvovať náročnú štrnásťmesačnú liečbu a podstúpiť 17 chirurgických zákrokov. Jej detstvo však kvôli traume už nebolo ako predtým.
Se llaman Nick Út, la niña del Napalm y Kim Phuc, autor de la fotografía que recorrió el mundo por el horror de la guerra en #Vietnam. La fotografía cumplirá 50 años el 8/junio, sus protagonistas viajaron a Roma para entregar una copia al Papa Francisco pic.twitter.com/ITCHuNUV1e
Snímka vydesenej Kim, ktorá do dnešného dňa vyvoláva v ľuďoch silné emócie, sa zakrátko objavila na titulkách svetoznámych denníkov a magazínov. „Pred päťdesiatimi rokmi ma celý svet kvôli tejto fotke spoznal ako obeť vojny. Teraz, päťdesiat rokov potom, nie som už obeť vojny, som matka, babička a preživšia, ktorá žiada mier," povedala Kim Phuc pri stretnutí s pápežom Františkom na konci generálnej audiencie na vatikánskom Námestí svätého Petra. Nevidela sa s ním po prvý raz.
Kim Phuc, známá spíše jako napalmová dívka z jednoho z nejznámějších válečných snímků vietnamsko-amerického fotografa Nicka Uta, se tento týden setkala s papežem Františkem. Vyzvala ke konci války na Ukrajině a předala hlavě katolické církve fotku, která Utovi přinesla Pulitzera. pic.twitter.com/NxXPs3TlQr
Hoci nečakala, že ju Svätý otec po rokoch spozná, opak bol pravdou. „Pamätal si veľmi dobre. Povedal: ’Pamätám si ťa, poznám ťa. Pamätáš si, že sme sa stretli v Buenos Aires?’ a ja som odpovedala: ’Áno, pamätám sa’. Povedala som mu, že nech ho Boh požehná za všetko, čo urobil pre mier," sprostredkovala stretnutie Phuc, ktorá Svätému otcovi spolu s fotografom Nickom Utom darovala ikonickú fotografiu.
„Kvôli tomu, čo som zažila a čo som spoznala, som presvedčená, že nádej, láska, odpustenie a mier sú vždy silnejšie ako akákoľvek zbraň," dodala na záver.