Po nešťastnej nehode štikútal 68 rokov bez prestávky. Lekári ho chceli liečiť jedovatým plynom
Dal by som všetko, čo som na tomto svete dostal, keby som sa toho čkania zbavil, vravel muž s najdlhším štikútaním na svete.

Čím by ste sa chceli presláviť? Možno by ste chceli byť tou najznámejšou osobou, najbohatšou, najmilovanejšou. Keď sa narodil Charles Osborne, nikto vtedy ani len netušil, že sa preslávi azda tým najbizarnejším spôsobom. Rodák z amerického Anthonu štikútal 68 rokov vkuse a svojím neuveriteľným výkonom sa zapísal aj do Guinessovej knihy rekordov.
Stačil jeden pád
Štikútanie dokáže byť poriadne nepríjemné, no u väčšinu ľudí tak, ako rýchlo prišlo, tak aj záhadne odíde. To ale neplatilo pre Charlesa. Ten začal v roku 1922 nahlas štikútať a až takmer do smrti neprestal. Na ten osudný deň si pamätal veľmi dobre. „Zavesil som 350-kilogramové prasa na zabitie. Zdvihol som ho a potom som spadol,“ spomínal.
„Necítil som nič, ale lekár neskôr povedal, že som si v mozgu zlomil krvnú cievu veľkosti špendlíka,“ vysvetlil muž, ktorému sa začalo po páde neustále čkať. Lekár Terence Anthoney vtedy tvrdil, že Charles si pádom poškodil malú časť mozgu, ktorá zastavovala reakciu štikútania.
Iní lekári zase tvrdili, že Charles utrpel ľahké zranenie rebier, ktoré sú pripevné k bránici, svalu medzi hrudníkom a bruchom, ktorý vyvoláva štikútanie. Druhí zase vraveli, že si Charles pri páde udrel hlavu a dostal mozgovú príhodu. Dlhotrvajúce bolestivé čkanie, ktoré prichádza z ničoho nič, môže byť podľa neurológov príznakom mŕtvice.
Liečili ho jedom
Charles čkal priemerne 20 až 40-krát za minútu a za svoj 97-ročný život štikútal odhadom 430 miliónov ráz. Aj keď cestoval po celých Spojených štátoch, aby navštívil všemožných lekárov, nikto liek nenašiel. Po medializovaní jeho prípadu mu domov prišli tisícky listov, v ktorých mu ľudia vyjadrovali nielen súcit, ale ponúkali mu aj domáce rady, ako skoncovať s čkaním. Od masírovania prstov až po stláčanie pravej strany brady. Žiadna rada nefungovala. „Skúsil som to,“ povedal rezignovane.
Až lekárom na klinike v Minnesote sa podarilo utlmiť čkanie tým, že vdychoval kyslík a oxid uhoľnatý. Ten je ale vo veľkom množstve tichým zabijakom.
Článok pokračuje na druhej strane: