24-hodinová jazda, na ktorú nezabudnete. Legendárny Orient-Express vás z Prahy vezme na rozprávkovú cestu
Simona Gálová
Simona Gálová

24-hodinová jazda, na ktorú nezabudnete. Legendárny Orient-Express vás z Prahy vezme na rozprávkovú cestu

Ten, kto si chce užiť nezabudnuteľnú cestu, musí siahnuť hlboko do vrecka.

Belmond Venice Simplon-Orient-Express — Foto: Belmond

Keď sa Orient Express v 80. rokoch 19. storočia vydal na svoju prvú cestu, zrodila sa nová éra cestovania. Bol to ikonický moment. Ľudia sa posadili do nadčasového vozňa, popíjali šampanské, stretávali sa so zaujímavými ľuďmi – špiónmi, spisovateľmi, členmi kráľovskej rodiny.

Dobrodružnú cestu po železnici môžete zažiť opäť. Hoci pôvodný vlak už od roku 2009 nejazdí, v tradícii pokračuje benátsky Simplon-Orient-Express. Cestujúcim ponúka 24-hodinovú cestu cez niekoľko najkrajších miest Európy.

Ikonická cesta a servis

Nejde len o cestu vlakom, ktorý vás dovezie z bodu A do bodu B, ale najmä o nezabudnuteľný zážitok. „Cestovať vlakom znamená vidieť prírodu a ľudí, mestá, kostoly a rieky. Znamená to vidieť život,“ povedala raz Agatha Christie, autorka knihy Vražda v Orient exprese, ktorá navždy pomohla upevniť kultový status tohto vlaku.

A vo vlaku sa môžete skutočne cítiť, ako keby ste vstúpili do jej románu. Nový Orient Express ponúkne 14 lôžkových vozňov, luxusnú reštauráciu, bar aj zážitkový salón. Cestujúci majú k dispozícii tri druhy apartmánov vrátane prezidentského, ktorý zaberie celý vozeň.

Okrem toho, že sa cestujúci pohybujú v luxusných priestoroch, oni sami musia dodržiavať patričný dress code, ktorý hovorí, že „nikdy nie ste oblečení príliš“. To znamená, že cestujúci majú na sebe väčšinou obleky, kravaty, flitrové alebo koktailové šaty.

Dopravca tvrdí, že na jedálnom lístku nájdu gurmáni široký výber tých najkvalitnejších vín, ku ktorým šéfkuchári spárovali tie najlepšie jedlá. Údený losos, kaviár, hľuzovky? To všetko je k dispozícii. Keď sa blíži „zlatá hodinka“ a celý vlak osvietia posledné lúče slnka, cestujúci sa presunú do barového vagónu, kde si môžu vychutnať rôzne druhy koktailov. Za oknom sa zatiaľ striedajú hory, lúky, lesy a nakoniec hviezdna obloha.

Výlet snov za tisíce eur

Trasa s názvom Grand Tour vedie cez najväčšie európske mestá a nasadnúť môžete aj v Prahe. Simplon-Orient-Express cestuje po takmer celej Európe – Česká republika (Praha), Francúzsko (Paríž, Cannes), Taliansko (Florencia, Benátky, Rím, Verona), Rakúsko (Viedeň, Innsbruck), Maďarsko (Budapešť), Belgicko (Brusel) a Holandsko (Amsterdam). Raz ročne sa môžete zúčastniť aj ikonickej trasy z Paríža do Istanbulu.

Na webovej stránke nájdete niekoľko voľných termínov. Vlak premáva od marca do novembra tohto roka, no ten, kto si bude chcieť užiť túto 24-hodinovú cestu, si musí siahnuť hlboko do vrecka. Napríklad cena jedného kupé z Prahy do Paríža je štyritisíc eur.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…