Tieto štyri chyby vedia zničiť aj najväčšiu lásku, varuje psychológ s 50-ročnou praxou. Viete sa im vyhnúť
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Tieto štyri chyby vedia zničiť aj najväčšiu lásku, varuje psychológ s 50-ročnou praxou. Viete sa im vyhnúť

Pokúste sa správať vo vzťahu tak, aby sme sa vyhli základným chybám v komunikácii.  

— Foto: Pexels.com - ilustračné

Psychológ John Gottman už päťdesiat rokov analyzuje vzťahy a je autorom niekoľkých úspešných kníh, ktoré hovoria o základoch šťastného manželstva. Počas svojej kariéry sa stretol so stovkami párov. Postupne analyzoval všetky faktory, ktoré v konečnom dôsledku stáli za koncom vzťahu a aj tie, ktoré mu pomáhali prekvitať 

Gottman vytýčil štyri najpodstatnejšie veci, ktoré boli spoločné pre väčšinu rozpadnutých vzťahov. Ak sa niektorý z nich nachádza vo vzťahu, podľa psychológa trvá v priemere šesť rokov, kým niekto z dvojice požiada o rozvod.

1. Kritika

Vzájomná kritika je zrejme súčasťou každého vzťahu – o to viac, ak ste spolu dlhé roky. Nie je však kritika ako kritika. Ak partnerovi vyčítate jeho osobnosť, podľa Gottmana je to pre vzťah doslova deštruktívne. Iste, všetci robíme chyby, ale je rozdiel v spôsobe, akým na tie chyby upozorníme.

V najhoršom prípade kritika vyznie tak, že toho druhého považujete za najhoršieho človeka na svete. „Meškáš, pretože ti na mne vôbec nezáleží.“ „Nevšímaš si ma, lebo si úplne sebecký,“ hovoríte napríklad.

2. Pohŕdanie

Všetky rozvody spájalo najčastejšie pohŕdanie svojim partnerom. Ide o nikdy nekončiaci sarkazmus, podpichovanie, osočovanie, napodobňovanie či prevracanie očí pri každej možnej príležitosti. Tieto páry nevynechali príležitosť, aby druhého bodli poznámkou, ktorá z neho robila toho menejcenného. Gottman navyše zistil, že pohŕdanie je zlé aj pre zdravie – tieto páry častejšie trpeli infekčnými chorobami.  

Foto: Pexels.com

Pohŕdanie je zo všetkých faktorov najvážnejšie, pretože často smeruje až k emocionálnemu zneužívaniu. Jeden z partnerov nim dáva najavo svoju nadradenosť a celkom úmyselne sa snaží toho druhého raniť.

Ide napríklad o situácie, keď sa jednému z partnerov nepáči neporiadok v byte. Zaznie: „Samozrejme, že po dlhom dni vojdem do špinavého domu. Čo iné by som mohol čakať od niekoho ako ty? Mal som vedieť, keď som už stretol tvoju rodinu, aká si lenivá.“

Tento spôsob komunikácie najčastejšie pochádza z rodiny, v ktorej jeden z partnerov vyrastal. Týmto spôsobom tam riešili konflikty. U iných sa pohŕdanie vyvinulo ako reakcia na dlhotrvajúci odpor. Namiesto pohŕdania sa však treba naučiť komunikovať inak a na začiatok hovoriť o svojom vnútornom svete a svojich pocitoch miesto útočenia na druhú osobu.

Ďalším dôležitým spôsobom, akým bojovať s pohŕdaním, je budovanie kultúry uznania. To znamená, že sa zameriate na to, čo sa vám na vašom partnerovi páči, čo robí dobre a povedzte mu to tak často, ako sa dá.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…